8/19/2018
یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ممنوعیت برگزاری کلاس کمک آموزشی در مدارس

ممنوعیت برگزاری کلاس کمک آموزشی در مدارس

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش گفت: اجرای سند تحول بنیادین در سال 97 شفافیت بیشتری پیدا می‌کند.
اعتمادآنلاین| نشست خبری سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با اصحاب رسانه صبح امروز در ساختمان شهید رجایی وزرات آموزش و پرورش برگزار شد.

در این مراسم بطحایی اظهار کرد: محور اصلی همه فعالیت‌ها، سند تحول بنیادین است و 6 سال از ابلاغ این سند گذشته است و در سال ۹۰ به عنوان نقشه راه آموزش و پرورش برای رسیدن به سطح قابل قبول مورد اجرا قرار گرفت.

و ی افزود: ۳۰ در صد از این سند اجرا شده است و این عدد نشان می‌دهد به خوبی نتوانسته‌ایم در این موضوع جلو برویم. بطحایی ادامه داد: همان ۳۰ درصد از اجرای سند به صورت متوازن اجرا نشده است و پیشرفت نکردن راهکارهای در اجرای نا متقارن سند باعث ایجاد مشکلاتی شده است .

وی با بیان اینکه در نیروی انسانی به خوبی پیش نرفته‌ایم ولی در حوزه دانش آموزی کارهای خوبی انجام شده است، گفت: قبل از سال ۹۶ ساختارهای این سند عملیاتی شد و شورا کار خود را آغاز کرد و امیدوارم از ابتدای سال ۹۷ تصویر روشن تری از سند داشته باشیم چرا که تعهد کاری و اداری همه ما نسبت به سند تحول است.

بطحایی درمورد حذف آزمون در دوره ابتدایی بیان کرد: دانش آموزان در دوران ابتدایی به مرحله‌ای نرسیدند که در زیر فشار آزمون‌ها قرار بگیرند. وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دانش آموزان در کلاس های کمک آموزشی شرکت می کنند و بحث ما این است که بچه ها نمی توانند در دوران کودکی با وجود این اوضاع مهارت های زندگی را درک کنند.

تقویت مشارکت معلمان در برنامه‌های آموزش و پرورش

وی همچنین به شبکه تعاملی سینا اشاره و بیان کرد: این شبکه ملی برای تعامل بیشتر با ذینفعان خود که جامعه گسترده است ایجاد شد و اکنون در حال پخش برنامه است تا حرف‌های آموزش و پرورش با خانواده‌ها را به عنوان مهمترین شریک آموزش و پرورش درمیان گذاشته و ارتباط با خانوده ها تسهیل شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره مشارکت معلمان در برنامه های آموزش و پرورش عنوان کرد: در این راستا 2 کار را شروع کرده ایم که یکی از آنها حضور 2 معلم در هیئت امنای صندوق ذخیره و دیگری سامانه انتخاب مدیران مدارس است.

بطحایی تصریح کرد: با توجه به سامانه انتخاب مدیران و اعلام کاندیداتوری معلمان علاقه‌مند و واجد شرایط، برای سال تحصیلی آینده مدارسی که به مدیر احتیاج داشته باشد، معرفی می شود و همه همکارانی که شرایط را دارند می توانند در آن ثبت نام کنند .

وزیر آموزش و پروش بیان کرد: در صورت تأیید صلاحیت افراد، امتیاز بندی انحام شده و در تیم سه نفره مورد مصاحبه قرار می‌گیرند تا در نهایت رؤسای مناطق بر اساس این شرایط انتخاب مدیر را انجام دهند.

بطحایی درباره جذب نیروی جدید در آموزش و پرورش اظهار کرد: برنامه جامع نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش آماده شده و در این برنامه تعیین تکلیف جذب نیروی انسانی در چهار سال آینده مشخص است.

وی عنوان کرد: برای ۱۸ هزار نفر مجوز استخدام از طریق آزمون از سازمان امور استخدامی کشور اخذ شده است که این افراد تا مهر ۹۷ باید در کلاس‌های ما باشند و شرایط کامل تا اواسط اسفندماه اعلام خواهد شد و احتمالا آزمون در فرودین ماه برگزار شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره فضای انتقادی موجود در اطراف برنامه های در حال اجرای آموزش و پرورش، گفت: با توجه جمعیت ذی‌نفعان وزارت آموزش و پرورش این مساله نباید نگران کننده باشد و ما اعتراضی به این انتقادها نداریم و از جامعه منقدین بابت حساسیتشان نسبت به این تصمیم ها سپاسگزاری می کنم.

وی ادامه داد: با تحمل فشارها و گفت‌وگو با ذی‌نفعان آموزش و پرورش کارها را باید جلود برد. نمی توان منتظر مهیا شدن همه شرایط برای انجام کارها ماند.

وی درباره ممنوعیت زبان انگلیسی در مدارس گفت: مصوبه جدیدی برای ممنوعیت زبان انگلیسی نداشته ایم، در برنامه رسمی دوره ابتدایی آموزش زبان انگلیسی وجود ندارد و تدریس زبان خارجی در دوره ابتدایی تا زمانی که زبان اصلی کودک به طور کامل آموزش داده نشده است، توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری هرگونه کلاس کمک آموزشی و کتاب کمک آموزشی در مدارس ممنوع است ولی اگر خانواده‌ای خارج از مدرسه این کار را کرد نمی‌توانیم مانع او شدیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دانش آموزان مناطق محروم از ضریب بالاتری در کنکور سراسری برخوردار هستند، اظهار کرد: با استقرار ساختار جدید در کنکور سال 98 اولین فارغ التحصیلان دوره جدید آموزشی وارد کنکور می شوند و تصمیمات خوبی در خصوص فارغ التحصیلان مدارس فنی و حرفه ای و کاردانی پیوسته پیش بینی شده است.

بطحایی ادامه داد: برای تدریس کنکور 2 روش سوابق تحصیلی و آزمون های تخصصی و عمومی وجود دارد که پیشنهاد آموزش و پرورش در سوابق تحصیلی و برگزاری آزمون عمومی است تا فشار بر روی دانش آموزان کاهش پیدا کند و بر اساس پیش بینی ها قرار است در درس ریاضی منابع اش در کنکور علوم انسانی افزایش پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ما باید نحوه استفاده از فضای آموزشی را به بچه ها آموزش بدهیم و در این راستا آموزش نیروی انسانی را برای یادگیری دانش آموزان در مقوله استفاده از فضای آموزشی در سال گذشته شروع کرده‌ایم، افزود: شبکه رشد به دلایلی با مشکلات سخت افزاری روبرو شده است که در همین راستا شبکه ملی آموزش و پرورش ورود پیدا کرده تا این مشکلات را برطرف کند.

وی در خصوص مدارس طبیعت گفت: در زمان دولت یازدهم با رئیس سازمان محیط زیست تفاهمی مبنی بر ایجاد مدارس طبیعت در راستای آشنایی دانش آموزان با محیط زیست و اثرات مخرب آن ایجاد شد که من در حال حاضر تعداد دقیق این مدارس را نمی دانم ولی در آینده بر اساس برنامه ریزی‌ها، فعالیت این مدارس افزایش پیدا می کند.

تنبیه بدنی خط قرمز آموزش و پرورش است

بطحایی یادآور شد: تنبیه بدنی خط قرمز وزارت آموزش و پرورش است حتی اگر این تنبیه به صورت لفظی باشد، ولی به طوری کلی اگر یک مورد تخلف در بین کارکنان یک میلیونی آموزش و پرورش دیده شود نباید بخاطر یک مورد تخلف کل آموزش و پرورش را زیر سوال برد.

تصمیم گیری در مورد تاثیر نمرات دروس نهایی در کنکور سراسری
زرافشان با اشاره به تاثیر نمرات دروس نهایی در کنکور سراسری گفت: فردا در جلسه ای در این باره تصمیم گیری می‌شود. اکنون تاثیر نمرات نهایی در کنکور ۳۰ درصد است. پیشنهاد ما افزایش ۴۰ درصدی تاثیر سوابق دروس امتحان نهایی در کنکور سال ۹۸ است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش تمام مصوبات شورای سنجش و پذیرش را انجام داده است گفت: وظیفه ای نیست که تعیین شده اما اجرا نشده باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
دیدگاه ها