9/21/2018
جمعه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
شاخص بورس 242 واحد بالا رفت

شاخص بورس 242 واحد بالا رفت

شاخص بورس امروز (یکشنبه) با 242 پله رشد در جایگاه 95 هزار و 819 واحدی قرار گرفت.

اعتمادآنلاین| در معاملات امروز بیشتر گروه ها معاملاتی مثبت و رشد را تجربه کردند که علت آن نزدیک شدن به تعطیلات یک هفته ای نوروز است.


با توجه به تعطیلی بازار سرمایه و ممکن نبودن دریافت پول سهام فروخته شده، سهامداران ترجیح می دهند از فروش سهام خودداری کنند.


امروز 939 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 505 میلیارد ریال در 50 هزار و 90 در معاملات امروز بورس خرید و فروش شد.


بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 76 واحد بالا و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 81 واحد بالا رفت.


شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 60 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخشی از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 402 واحد رشد کرد.


شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 211 واحد و شاخص بازار دوم بورس 309 واحد افزایش یافت.


گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 184 میلیون سهم به ارزش 198 میلیارد ریال داد و ستد شد.


گروه مواد دارویی نیز به ارزش 142 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 130 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.


در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 114 میلیارد ریال جای گرفت.


گروه بانک ها نیز با معاملاتی به ارزش 103 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.


نمادهای وبصادر (بانک صادرات)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر)، وبملت (بانک ملت) و آپ (آسان پرداخت پرشین) در معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند اما فولاد (فولاد مبارکه) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) بالاترین تاثیر منفی را بر جای گذاشتند.

 

فروش اوراق طرح راه‌‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان


در پایان معاملات امروز شاخص کل فرابورس با صعود بیش از 11 پله‌ای، بالاتر از ارتفاع 1090 واحدی قرار گرفت. 


حجم معاملات فرابورس نیز بیش از پنج میلیارد و 755 میلیون ورقه به ارزش معاملاتی بیش از 12 هزار میلیارد ریال بود.


در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز امروز اوراق مشارکت دولت برای تامین مالی طرح راه‌‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان در نماد «اشاد2» پذیره‌نویسی شد و 2 میلیون ورقه آن به ارزش 2 هزار میلیارد ریال به فروش رسید که بدین ترتیب بیشترین حجم و ارزش در معاملات امروز این بازار را به خود اختصاص داد. 

 

اوراق تسهیلات مسکن 


امروز در تابلو اوراق تسهیلات مسکن شاهد دست به دست شدن بیش از 18 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 12 میلیارد ریال بودیم که امتیاز تسهیلات مسکن بهمن 96 با حجم 10 هزار ورقه‌ای و ارزش نزدیک به 10 میلیارد ریال در صدر این گروه قرار گرفت.


در بازار ابزار‌های نوین مالی شاهد خرید و فروش بیش از چهار میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 77 میلیارد ریال ابزار صندوق‌های قابل معامله بودیم.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها