وزیر ارشاد:

شیوه‌نامه جشنواره موسیقی فجر در دستور کار است/ نمی‌خواهیم بگوییم موسیقی پاپ باید بی‌مخاطب و بی‌مشتری باشد


کد 153163  |  خبر  |  فرهنگی  |  موسیقی و تجسمی  |  1396/10/22

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پس از تماشای کنسرت پرویز شهیدخان از هند به برخی از سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

اعتمادآنلاین| سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته ۲۱ دی‌ماه ضمن حضور در کنسرت شهید پرویزخان از هند در جریان سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر درباره راهکارها و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل بحران کاهش مخاطب موسیقی اصیل ایرانی در کنسرت ها و اجراهای جشنواره‌ای توضیح داد: بحث مخاطبان موسیقی اصیل ایرانی در طول سال با اجراهای مختلف شکل می‌گیرد و در ایام برگزاری جشنواره‌ها نیز بخشی از خود را نشان می‌دهد. جشنواره‌ها محصول اتفاقاتی هستند که در طول سال پدید می‌آیند. جشنواره‌ها رهاورد آنچه در طول سال انجام می شود نشان می دهند.

وی ادامه داد: اینکه مخاطب ایرانی با موسیقی اصیل و سنتی خود در تماس و به آن متمایل باشد به اتفاقاتی در طول سال نیازمند است که هم آفرینندگان موسیقی سنتی و کلاسیک ما در آن نقش دارند و هم مجموعه کسانی که می‌توانند به افزایش مخاطب کمک کنند. در این راه بخشی از کار به عهده سازمان صداوسیما و بخشی هم به عهده مجموعه‌های دیگری است که می‌توانند در این زمینه مساعدت‌هایی را انجام دهند. در این حوزه اشتراک مساعی مجموعه‌ها لازم است تا در طول سال ذائقه مخاطبان را ارتقا بدهیم و بتوانیم به نقطه متعادلی برسیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: من هم قبول دارم این اشکال وجود دارد و ما هنوز آن تعادل مورد نظر را ایجاد نکردیم. ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بگوییم موسیقی پاپ باید بی‌مخاطب و بی‌مشتری باشد و مخاطب داشتن این گونه موسیقایی اصلا نقص نیست ولی ما بر این باور هم هستیم که موسیقی سنتی و کلاسیک هم باید ارتقا مخاطب پیدا کند. در این بخش هم مجموعه‌های مختلف و آفرینندگان این گونه موسیقایی هر کدام مسئولیت های خود را دارند تا بتوانند با مخاطبان ارتباط بهتری پیدا کنند.

صالحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره برخی اجراهایی تکراری در جدول جشنواره موسیقی فجر و برنامه‌های وزارت ارشاد برای جشنواره بعدی گفت: اجازه بدهید ما جشنواره امسال را تمام کنیم بعد درباره جشنواره بعد با هم صحبت می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر انتقاد برخی از فعالان حوزه موسیقی درباره فقدان اساسنامه در جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: من هم معتقدم جشنواره‌ها باید شیوه‌نامه‌های روشنی داشته باشد در این مورد هم شیوه‌نامه‌ای تهیه شده اما ما باید به یک شیوه‌نامه دائم مصوب شده برسیم که امیدواریم این اتفاق در پایان جشنواره رخ بدهد. اما شما بدانید در این دوره از جشنواره شیوه‌نامه‌ای وجود داشته است که ما باید به سمت دائمی شدن آن پیش برویم ولی رسیدن به یک شیوه‌نامه دائمی نظر مراجع تصویب کننده خود را لازم دارد تا بتواند به عنوان یک شیوه‌نامه قابل اعتماد مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: مهر

 |  جشنواره موسیقی فجر | موسیقی سنتی | موسیقی پاپ |
آخرین خبرها