12/17/2018
دوشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۷
درباره حفظ سلامت بازداشتی‌های محیط‌ زیست تذکر دادیم/ افراد جدیدی احضار شده‌اند اما اطلاعات دیگری نداریم/ نباید وجهه قوه قضاییه و سازمان‌های اطلاعاتی ما آسیب ببیند
بهروز بنیادی، عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»

درباره حفظ سلامت بازداشتی‌های محیط‌ زیست تذکر دادیم/ افراد جدیدی احضار شده‌اند اما اطلاعات دیگری نداریم/ نباید وجهه قوه قضاییه و سازمان‌های اطلاعاتی ما آسیب ببیند

یک عضو فراکسیون محیط زیست درباره آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط زیست بازداشت شده خبر داد که روز 21 اسفند جلسه جدیدی با مسئولان سازمان محیط زیست برگزار می شود و ابعاد دیگر موضوع ارزیابی و اطلاع رسانی خواهد شد.

اعتمادآنلاین| مهتاب اسفندیاری- چهارم بهمن خبر بازداشت برخی از فعالان محیط‌ زیستی منتشر شد و با خودکشی کاووس سیدامامی یکی از فعالان عرصه محیط‌زیست و استاد دانشگاه امام صادق (ع) موضوع شکل دیگری به خود گرفت. باگذشت این مدت هنوز وضعیت بازداشت‌های تعیین تکلیف نشده و به گفته مسئولان قضایی اتهام آن‌ها جاسوسی است. بهروز بنیادی عضو فراکسیون محیط‌ زیست مجلس شورای اسلامی و از اعضای اصلاح‌طلب کمیسیون بهداشت در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» درباره اتفاقات جدیدی که در جریان پیگیری پرونده‌ها در مجلس رخ‌داده است، توضیح داد.

 

*بیش از یک ماه از بازداشت فعالان محیط‌زیست می‌گذرد و گفته می‌شود افراد جدیدی هم بازداشت و یا احضار شده‌اند. آیا اطلاعات جدیدی در خصوص این موضوع دارید؟

 

تقریباً اطلاعات جدیدی در دست نداریم فقط این را می‌دانم که روز 21 اسفندماه اعضای فراکسیون  با مسئولان سازمان محیط‌زیست جلسه‌ای برگزار خواهند کرد و زوایای دیگر مسائل هم آنجا ارزیابی و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

*نمی‌دانید چه تکلیفی برای بازداشتی‌های محیط‌زیست بعد از گذشت یک و چند روز اتخاذشده است؟

در مرحله تکمیل پرونده‌ها و تکمیل تحقیقات هستند. افراد جدیدی احضار شده‌اند اما ما اطلاعات بیشتری نداریم و بیشتر از این را باید از سخنگوی قوه قضاییه جویا شوید.

 

*یعنی نماینده‌ها پیگیر شده‌اند و به آن‌ها اطلاعاتی داده نشده است؟

 

به‌هرحال تا یک جایی ما پیش می‌رویم. کارهایی که لازم بوده مانند اینکه با دوایر مختلف ازجمله اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، خانواده‌ها و ... جلساتی برگزارشده است، همچنین گروهی دیگر از دوستان با قوه قضاییه جلسه داشته‌اند. دو کار دیگر باقی‌مانده است که درصدد هستیم بتوانیم جلسات آن را برگزار کنیم. این‌ها کارهایی است که ما پیگیر آن بوده‌ایم. اما تکمیل شدن پرونده، حکم نهایی به عهده قوه قضاییه است و ما باید برای نتیجه آن صبر کنیم. پیگیری دیدار با خانواده‌ها هم از طریق آقای تابش رئیس فراکسیون محیط‌زیست انجام‌شده است.

 

*جلسه مجددی قرار نیست که با خانواده‌ها برگزار شود؟

 

فعلاً در برنامه چنین مسئله وجود ندارد.

 

*نماینده‌ها نمی‌توانند برای سریع‌تر پیش رفتن و تعیین تکلیف موضوع به‌ویژه اینکه بازداشتی‌ها وکیل داشته باشند کاری انجام دهند؟

 

پرونده در حال تکمیل تحقیقات است. اگر می‌خواهیم رسیدگی دقیق باشد باید صبر کنیم. ممکن است فردا مدرک جدیدی دال بر گناهکاری یا بی‌گناهی فردی بیاید، اگر این اتفاق بیفتد که اوضاع بدتر می‌شود و وجه قوه قضاییه و سازمان‌های اطلاعاتی ما آسیب می‌بیند. باید کمی حوصله به خرج داد. باید از سلامت این افراد مطمئن باشیم که همه تذکرات در جلسه داده‌شده و مسائلی که لازم بوده گفته‌شده است. امیدواریم که به‌زودی موضوع حل و قضیه ختم به خیر شود.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها