6/23/2021
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
توافق آمریکا و کلمبیا بر سر انزوای دیپلماتیک ونزوئلا

توافق آمریکا و کلمبیا بر سر انزوای دیپلماتیک ونزوئلا

مایک پامپئو و رئیس جمهوری کلمبیا توافق کردند تا برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا دولت این کشور را به لاحظ دیپلماتیک منزوی کنند.

اعتمادآنلاین| مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا اظهار کرد: سنت ریشه دار دموکراتیک در کلمبیا آن را رهبری طبیعی برای تلاش‌های منطقه‌ای به منظور حمایت از دموکراسی و حاکمیت قانون در ونزوئلا قرار داده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی در این نشست خبری همچنین اعلام کرد که با هم‌پیمانان منطقه‌ای و بین‌المللی خود درباره همکاری برای کمک به ونزوئلایی‌ها برای دستیابی به میراث دموکراتیک خود و کمک به افرادی که از این کشور تحت فشارهای اقتصادی شدید فرار کرده‌اند، گفت‌وگو کرده است.

 

ایوان دوکو نیز که از اوایل ماه اوت 2018 قدرت را به دست گرفته خواهان انزوای دیپلماتیک نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلاست و از کشورهای مدافع دموکراسی درخواست کرد تا برای رد کردن "دیکتاتور" این دولت متحد شوند.

 

وی گفت: تمامی کشورهایی که به دنبال ارزش‌های دموکراسی هستند باید متحد شوند تا دیکتاتور ونزوئلا را طرد کنند و تلاش‌های لازم را برای بازگرداندن دموکراسی و قانون اساسی به ونزوئلا به کار گیرند.

 

رئیس جمهوری ونزوئلا از 10 ژانویه دومین دور ریاست جمهوری خود را آغاز می‌کند. وی در یک انتخابات بایکوت شده توسط اپوزیسیون و غیرقابل قبول از طرف بخش عظیمی از جامعه بین‌الملل به ریاست جمهوری رسیده است. مادورو، کلمبیا و برزیل را به حمایت از طرح واشنگتن برای سرنگونی و به قتل رساندن خود متهم کرده است.

 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین روز چهارشنبه با همتای برزیلی خود درباره‌ وضعیت ونزوئلا گفت‌وگو کرد. مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این دیدار بر لزوم ارائه یک جبهه مشترک در مقابل رژیم‌های اقتدارگرا در آمریکای لاتین تاکید کرد.

 

پامپئو در جمع خبرنگاران پس از دیدار خود با ارنستو آرائویو، همتای برزیلی خود اظهار کرد که ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه کشورهایی هستند که به گفته‌ وی به ارزش‌های دموکراتیک احترام نمی‌گذارند.

 

وی گفت: فرصتی پیش آمده تا ما در کنار هم برای مقابله با رژیم‌های اقتدار گرا همکاری کنیم.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها