5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
ضرورت وجود سامانه‌های الکترونیک نظارت بر فرآورده‌های سلامت
رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

ضرورت وجود سامانه‌های الکترونیک نظارت بر فرآورده‌های سلامت

مهدی پیرصالحی رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اختلاف قیمت کالاها باعث افزایش قاچاق و تقلب شده است، عنوان کرد: اگر از سامانه‌ها استفاده نکنیم، علاوه بر ایجاد خطر در حوزه سلامت فرآورده‌ها، شرکت‌های تولیدکننده نیز به دلیل افزایش کالاهای تقلبی در معرض مخاطره قرار خواهند گرفت.

اعتمادآنلاین| مهدی پیرصالحی در مراسم رونمایی از سامانه پروانه بهداشتی تولید و واردات در TTAC گفت: امروز تولیدات حوزه مواد غذایی و آشامیدنی بسیار گسترش یافته است که دیگر نمی‌توان با روش ‌های سنتی بر محصولات نظارت داشت و اگر بخواهیم از سیستم سنتی استفاده کنیم قادر به نظارت کیفی نخواهیم بود.

 

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک سازمان غذا و دارو از اواسط دهه 80،اظهارکرد: سامانه اصالت و پیگیری کالا از سال 92 به‌صورت جدی فعالیت خود را ادامه داد و با فعالیت جدی در حوزه دارو و محصولات وارداتی غذایی پیشرفت کرد.

 

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه امروز موضوع سامانه‌ها در تمام زمینه‌ها جدی شده است،گفت: براساس پیگیری مسئولان کشور این سامانه‌ها باید به یکدیگر متصل شوند تا قابلیت نظارت داشته باشند. سامانه‌های الکترونیک سازمان غذا و دارو نیز باید به سامانه نهادهایی از قبیل بانک مرکزی، گمرک و غیره متصل باشد تا فرآیندها تسهیل و روند نظارت با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.

 

وی تصریح کرد: نهادهای نظارتی انتظار دارند که از ابتدای سال 98 تمام فرآورده‌ها از طریق سامانه‌ها دارای کدهای رهگیری شوند. این اقدام بخشی در حوزه سلامت و بخشی در حوزه نظارت و جلوگیری از قاچاق انجام می‌شود چرا که امروز به دلیل اختلاف قیمت کالاها در داخل کشور موضوع قاچاق و تقلب به شدت افزایش یافته است و اگر از سامانه‌ها استفاده نکنیم علاوه بر ایجاد خطر در حوزه سلامت فرآورده‌ها، شرکت‌های تولیدکننده نیز به دلیل افزایش کالاهای تقلبی در معرض مخاطره قرار خواهند گرفت.

 

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برخی اقدامات در حوزه تقلب و قاچاق کالاها کاملا هدف‌گذاری شده است، گفت: این اقدامات برای خدشه دار کردن اعتماد مردم به سیستم سلامت ازطریق خبرسازی‌ها انجام می‌شود.

 

وی با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی در مورد اصالت کالا اظهارکرد: سازمان غذا و دارو و تولیدکنندگان باید به‌صورت همزمان به مردم در مورد اصالت کالا اطلاع‌رسانی کنند تا مردم بدانند که برچسب اصالت به تنهایی نشان دهنده اصالت کالا نیست و زمانی یک کالا اصالت دارد که استعلام شود.

 

پیرصالحی در پایان با تاکید بر اینکه راه‌اندازی و رفع ایرادات سامانه‌ها از الزامات کشوری است، گفت: باید با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و پشتیبانی، زمان پایلوت این طرح را کوتاه و ایرادات آن را برطرف کنیم چرا که بدون سامانه الکترونیک در اتاق تاریک قدم می‌زنیم اما در صورتی که اطلاعات موجود در سامانه سازمان غذا دارو وارد شود تصمیم گیری برای ما و شرکت‌های تولید کننده آسان‌تر می‌شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها