12/8/2021
چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰
نامزدهای جایزه ادبیات داستانی زنان معرفی شدند

نامزدهای جایزه ادبیات داستانی زنان معرفی شدند

شش اثر به عنوان نامزدهای اولیه جایزه 30 هزار پوندی ادبیات داستانی زنان سال 2019 معرفی شدند.

اعتمادآنلاین|کتاب برنده‌ جایزه بوکر سال گذشته «آنا برنز» به نام «‌شیرفروش»‌ و کتابی که داستان ایلیاد را به قلم «پت بارکر»‌ دوباره روایت می‌کند از مهم‌ترین آثار حاضر در این لیست هستند.

 

«بارکر» که یک نویسنده بریتانیایی است و پیش‌تر برای رمان «‌جاده ارواح‌» خود به شهرت جهانی رسیده با اثر جدیدش به نام «سکوت دختران»‌ که بخشی از داستان  ایلیاد را بازگو می‌کند، در  بخش نامزدهای نهایی این رقابت حضور دارد. این داستان حماسی و اساطیری یونانی توسط برنده پیشین این جایزه «مدلین میلر» با عنوان «آوای آشیل»‌ بازگو شده بود. «مدلین میلر» نیز  با کتابی به نام «سیرک» توانسته به این مرحله راه ‌یابد.

 

 ‌اما در لیست نامزدهای نهایی جایزه ادبیات داستانی زنان امسال آثار گوناگونی حضور دارند: اولین اثر نویسنده نیجریه‌ای «اوینکان بریثویت» به نام  «خواهرم، قاتل زنجیره‌ای»، «آدم‌های عادی» نوشته «دایانا ایوانز» که داستان یک زوج میانسال و خانواده‌های‌شان را شرح می‌دهد، و «ازدواج آمریکایی» نوشته «تایاری جونز» که داستان یک خانواده آمریکایی آفریقایی را روایت می‌کند که زندگی‌شان پس از آن که مرد خانواده برای جرمی که مرتکب نشده به 12 سال حبس محکوم می‌شود در معرض نابودی قرار می‌گیرد.

 

از جمله آثاری که نتوانستند از لیست نامزدهای اولیه به این مرحله راه یابند می‌توان به رمان پرفروش «مردم معمولی»‌ نوشته «‌سلی رونی» و «آب شیرین» نوشته «آکواکی امزی» اشاره کرد.

 

جایزه ادبیات داستانی زنان اولین‌بار در سال 1992 و یک سال پس از نامزد نشدن هیچ نویسنده زنی در جایزه بوکر، راه‌اندازی شد و به بهترین نویسنده زن (با هر ملیتی) در حوزه ادبیات داستانی که اثر خود را به زبان انگلیسی در بازار کتاب بریتانیا نشر بدهد اعطا می‌شود. هدف از این جایزه که یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان به شمار می‌رود مشارکت هرچه بیشتر زنان در امر نویسندگی است.

 

این جایزه در گذشته با نام‌های «جایزه ادبیات داستانی بیلیز زنان» و «جایزه ادبیات داستانی اورنج» شناخته می‌شد، اما امسال برای اولین‌بار مجموعه‌ای از چند حامی مالی خواهد داشت. 

 

منبع: ایسنا  

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها