12/8/2021
چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰
بی‌اعتنایی بورس‌های اروپا به جنگ تعرفه‌ای آمریکا

بی‌اعتنایی بورس‌های اروپا به جنگ تعرفه‌ای آمریکا

با وجود افزایش تعرفه‌های وارداتی آمریکا از چین، بورس‌های اروپایی، این هفته را با سبزپوشی به پایان رساندند.

اعتمادآنلاین| در آخرین روز از معاملات هفتگی بورس‌های قاره سبز، انتشار آمارهای مثبت از اقتصاد کشورهای اروپایی باعث شد با وجود تصمیم دولت ترامپ برای افزایش تعرفه‌های واردات بر کالاهایی به ارزش 200 میلیارد دلار از چین، بیشتر شاخص‌های بورسی رو به بالا حرکت کنند.

 

به گزارش سی.ان.بی.سی، شاخص «استوکس 600» که در بردارنده نماد 600 شرکت بزرگ اروپایی است با 0.4 درصد افزایش به کار خود خاتمه داد.

 

در آلمان شاخص «دکس» بورس فرانکفورت که به آمارهای صادرات حساسیت بالایی دارد، با انتشار خبر افزایش میزان صادرات آلمان در ماه گذشته با 0.72 درصد افزایش در سطح 12 هزار و 59.83 واحدی بسته شد. هر سه نماد مهم این شاخص صعودی بودند و تنها نماد خودرویی با زیان بسته شد.

 

روند مثبت معاملات در دیگر بورس‌های بزرگ نیز محسوس بود؛ به گونه‌ای که در فرانسه، شاخص «کک 40» بورس پاریس با 0.27 درصد افزایش تا 5327.44 واحد بالا آمد و در انگلیس، شاخص «فوتسی 100» بورس لندن 0.06 درصد بالاتر رفت تا به 7203.29 واحد برسد.

 

جیم راید، استراتژیست بخش تحقیقت بازار در «دویچه بانک» گفت: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران هنوز نسبت به حصول توافق بین چین و آمریکا امیدوارند و احتمال می‌دهند دو طرف به سمت کاهش تنش‌ها حرکت کنند.

 

در بین شرکت‌های مختلف اروپایی، گروه فولادسازی «تایسن کروپ» آلمان با بیش از 28 درصد افزایش قیمت رکورددار افزایش در بین همتایان اروپایی خود بود. از طرف دیگر گروه دارویی «امبو» دانمارک با ریزش 20 درصدی، بیشترین کاهش قیمت را در بین شرکت‌های بزرگ بورسی اروپا در آخرین روز از معاملات هفتگی داشت.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها