6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
شاخص‌های بهداشتی و درمانی در ایران توسعه یافت
معاون درمان وزارت بهداشت:

شاخص‌های بهداشتی و درمانی در ایران توسعه یافت

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد: روند مستمر و رو به رشد در کیفیت خدمات دهی به مردم، موجب توسعه شاخص های بهداشتی و درمانی ایران شده است.

اعتمادآنلاین| قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در نشست مشترک با شیاچون شن، مدیرکل کمیسیون بهداشت استان هنان چین، ضمن تشریح اقدامات و دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان کشور، گفت: در طول چند دهه اخیر در حوزه بهداشت و درمان، اقدامات قابل توجهی در ایران انجام شده است.

 

وی با بیان اینکه ساخت حدود 17 هزار خانه بهداشت و استفاده از ظرفیت نیروی بهورز که با گذراندن دوره های آموزشی به ارائه خدمت می پرداختند، زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی را حتی در مناطق دوردست روستایی فراهم کرد، افزود: نتیجه این اقدام کاهش تعداد مرگ و میرها و افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی اولیه بوده است. 
 
جان بابایی بیان کرد: از جمله اقداماتی که در چند سال اخیر صورت گرفته، برقراری ارتباط بین حوزه بهداشت و درمان و سطوح مختلف درمانی است که به عنوان سیستم ارجاع شناخته می شود. سیستم ارجاع در حال حاضر در 6 استان آغاز شده و در حال توسعه است. استقرار پرونده الکترونیک سلامت و توسعه پزشکی خانواده از دیگر اقدامات در دست اجرای وزارت بهداشت است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر مرگ و میرها در ایران، متوجه بیماری های غیر واگیر و مزمن است، در تمام مراکز درمانی، کلینیک های بیماری های مزمن از جمله دیابت و فشار خون ایجاد شده است. 
 
وی عنوان کرد: همچنین، طرح های غربالگری به منظور شناسایی بیماران در کشور اجرا می شود که این امر موجب شده علاوه بر کلینیک ها، به صورت گسترده تر در سطح کشور بیمار یابی و پیشگیری از عوارض ثانویه صورت گیرد.
 
جان بابایی با بیان اینکه بیماری سرطان نیز از جمله بیماری های است که مورد توجه ویژه قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر 140 مرکز تشخیص و غربالگری این بیماری دایر شده و افراد به صورت دوره ای مورد بررسی قرار می گیرند.
 
وی گفت: خوشبختانه ایران در زمینه پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است، به عنوان مثال، در بحث پیوند که از موضوعات بسیار تخصصی و پیچیده پزشکی است، کشور ما جایگاه بسیار خوبی دارد. در حال حاضر 70 مرکز فراهم آوری پیوند در کشور وجود دارد و رشد و توسعه این مراکز به گونه ای است که تنها در یک مرکز واقع در شهر شیراز، 700 پیوند کلیه در سال انجام شده است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: توجه به رشد جمعیتی نیز از دغدغه های اصلی ما است، از این رو 84 مرکز درمان ناباروری در کشور دایر شده که خدمات در این زمینه را به صورت رایگان به زوج های نابارور ارائه می دهد.
 
جان بابایی گفت: حدود 9 درصد از تولید ناخالض ملی کشور، صرف خدمات بهداشتی و درمانی می شود. میزان پرداخت از جیب مردم بابت خدمات بستری در بیمارستان های دولتی 10 درصد است. البته در بعضی از بیماری ها از جمله سرطان، هموفیلی، تالاسمی، دیالیز و حمایت های مالی از بیماران، بیشتر است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: در کشورهای همسایه، بیماری هایی همچون مالاریا هنوز وجود دارد، اما در ایران این بیماری کنترل شده است، همچنین، بیماری فلج اطفال نیز ریشه کن شده و داروهای بیماری هایی نظیر ایدز و مالاریا به صورت رایگان برای افراد مبتلا توزیع می شود.
 
 وی در ادامه افزود: این روند مستمر و رو به رشد در کیفیت خدمات دهی به مردم موجب توسعه شاخص های بهداشتی و درمانی کشور شده است.
 
در ادامه این نشست، شیاچون شن، مدیر کل کمیسیون بهداشت استان هنان چین نیز با بیان این مطلب که در ژنو از کشور ایران به عنوان کشوری که در کنترل بیماری های مزمن به خوبی عمل کرده یاد می کنند، خواهان گسترش ارتباطات و همکاری های بیشتر با وزارت بهداشت و درمان کشور جمهوری اسلامی ایران شد. 
 
گفتنی است، این هیات در ادامه سفر خود به گفتگو با هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بازدید از چند بیمارستان و مراکز بهداشت و درمانی شهری و روستایی در کشور خواهند پرداخت.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها