6/23/2021
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت/ 6600 خودرو ترخیص شد
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک ایران:

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت/ 6600 خودرو ترخیص شد

مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک ایران، اعلام کرد: حدود 6600 خودرو ترخیص شده است، اما مابقی به دلایلی از جمله پایان مهلت ترخیص یا پرونده‌های قضایی، مجوز خروج نداشته‌اند.

اعتمادآنلاین| در حالی که حدود 13 هزار خودروی وارداتی در گمرکات، بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دپو شده بود، به گفته مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک ایران حدود 6600 خودرو ترخیص شده است، اما مابقی به دلایلی از جمله پایان مهلت ترخیص یا پرونده‌های قضائی مجوز خروج نداشته‌اند.

 

از حدود دو سال پیش نزدیک به 13 هزار خودروی وارداتی به دلایل مختلف در بنادر، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اماکن گمرکی دپو شده و ترخیص آنها با حواشی خاصی همراه بود.

 

در این بین تخلف در ثبت سفارش غیرقانونی حدود 6400 دستگاه و در ادامه ممنوع شدن ثبت سفارش به دلیل سیاست‌های ارزی و تغییراتی که در جریان تأمین ارز نیز روی داد و ترخیص این خودروها را با مشکلاتی مواجه کرد، اما به هر حال از نیمه دوم سال گذشته و با مصوبات هیأت وزیران، ترخیص خودروهای دپو شده آغاز شد.

 

آن طور که ارونقی، توضیح داده است، طبق مصوبه هیأت وزیران از 16 دی ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال، مهلت چهار ماهه‌ای برای ترخیص خودروهای دپو شده تعیین شد. صاحبان خودروها در این فاصله فرصت داشتند تا طبق شیوه‌نامه‌ای که از سوی وزارت صمت بر اساس مصوبه هیأت وزیران ابلاغ کرده بود، تشریفات لازم را انجام داده و خودروی خود را ترخیص کنند.

 

مهلت تمام شد خودروها ماندند

 

وی با اشاره به اینکه هیأت وزیران در سال جاری، مهلت تعیین شده را دو ماه دیگر تمدید کرد و تا 16 تیرماه این فرصت برای صاحبان خودرو وجود داشت، گفت: آخرین آمار ترخیص خودرو تا پایان مهلت تعیین شده نشان می‌دهد که در این فاصله 6653 دستگاه ترخیص شده و در عین حال، 340 دستگاه علی‌رغم اینکه اظهار شده به مرحله دریافت پروانه نرسیده است و صاحبان 1048 دستگاه با وجود دریافت پروانه گمرکی موفق به ترخیص نشده‌اند.

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، درباره دلیل عدم خروج 1040 دستگاهی که پروانه آنها صادر شده است، یادآور شد: به هر صورت گمرک، تسهیلاتی را در نظر گرفته بود و این احتمال را می‌داد که با انقضای تاریخ تعیین شده، دیگر مصوبه تمدید نشود؛ بنابراین سیستم را به نوعی تعریف کرد که صاحبان خودرو بتوانند بعد از پرداخت حقوق ورودی، پروانه دریافت کنند و در ادامه برای صرف حداقل زمان، به درب خروج گمرک هدایت شده تا با ارائه سایر مجوزهای قانونی از جمله استاندارد، خودروی آنها ترخیص شود؛ اما بنا به دلایل مختلفی این تعداد خودرو ترخیص نشدند، از این رو اگر هیأت وزیران مهلت را تمدید کند، با دریافت مجوز و یا رفع مشکلات مربوطه ترخیص خواهند شد.

 

وی در مورد اینکه تعداد خودروهایی که ترخیص شده و یا پروانه دریافت کرده‌اند، به حدود 8000 دستگاه رسیده و با 13 هزار دستگاه اعلام شده فاصله دارند، این گونه توضیح داد که مابقی به دلایلی از جمله عدم اظهار به گمرک یا داشتن پرونده‌های قضائی تحت رسیدگی قرار دارند.

 

وضعیت ثبت سفارش خودروهای دپو شده

 

ارونقی در رابطه با ثبت سفارش و نوع ارز خودروهای دپو شده نیز گفت: خودروهایی که تا قبل از 16 مرداد سال گذشته دارای قبض انبار هستند، با ارز آزاد و بدون انتقال ارز بوده یا می‌توانند با ارز بانکی باشند؛ اما خودروهایی که در فاصله 16 مرداد تا 16 دی ماه سال گذشته دارای قبض انبار هستند، الزاماً دارای ثبت سفارش بانکی بوده‌اند.

 

از سوی دیگر، در حالی که گفته می‌شد پیشنهاداتی برای ترخیص خودروهای بدون ثبت سفارش بانکی نیز به رئیس جمهور ارائه شده و احتمال موافقت با آن وجود دارد. معاون گمرک در مورد اینکه این موضوع به کجا رسید، گفت: فعلاً هیچ گونه ابلاغیه‌ای به گمرک در این رابطه اعلام نشده است.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها