12/3/2021
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
زیاد بخوابید، سکته می‌کنید!

زیاد بخوابید، سکته می‌کنید!

محققان هشدار می‌دهند افرادی که 9 ساعت یا بیشتر در طول شب خوابیده یا چرت نیم‌روزی طولانی دارند، باید نگران ریسک سکته باشند.

اعتمادآنلاین| محققان چینی عنوان می کنند افرادی که خواب شبانه و چرت نیم‌روزی‌شان بسیار طولانی است تا 85 درصد با ریسک سکته مواجه هستند. خواب نیم‌روزی منظم 90 دقیقه‌ای در مقایسه با چرت نیم‌روزی 30 دقیقه‌ای یا کسانی که اصلا چرت نیم‌روزی ندارند، ریسک سکته را تا 25 درصد افزایش می‌دهد.

 

دکتر «ژیومین ژانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین، در این باره می‌گوید: «افراد، مخصوصا افراد میانسال و مسن‌تر، باید توجه بیشتری به مدت زمان خواب‌شان در طول شب و در نیمروز داشته باشند چراکه میزان زمان مناسب خواب و حفظ کیفیت خوب خواب بر سایر رفتارهای مرتبط با پیشگیری از سکته نقش دارد.»

 

هنوز مشخص نیست که چگونه خواب و ریسک سکته بهم مرتبط هستند. اما مطالعات دیگری هم نشان داده اند که خواب بیش از اندازه طولانی و کیفیت بد خواب با کلسترول بالا و چاقی مرتبط هستند و هر دوی اینها از فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی و سکته محسوب می شوند.

 

این مطالعه شامل داده های مربوط به حدود 32 هزار نفر در چین با میانگین سنی 62 سال بود. در طول میانگین 6 سال پیگیری وضعیت این افراد، بیش از 1500 شرکت کننده دچار سکته شده بودند.

 

محققان دریافتند افرادی که در طول شب به مدت طولانی می‌خوابند و چرت نیم‌روزی طولانی‌ای هم دارند بیشتر در معرض ریسک سکته هستند.

 

همچنین اختلال در خواب در مقایسه با خواب باکیفیت خوب، ریسک سکته را تا 29 درصد افزایش می‌دهد.

 

محققان معتقدند افرادی که خواب طولانی مدتی دارند در حقیقت تحرک فیزیکی کمتری دارند که منجر به افزایش ریسک چاقی، کنترل ضعیف قندخون و فشار خون می‌شود.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها