6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
تخت‌روانچی: انتقام سردار سلیمانی، تقاضای مردم ایران است

تخت‌روانچی: انتقام سردار سلیمانی، تقاضای مردم ایران است

نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگویی، مواضع کشورمان را درباره جوانب مختلف اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی بیان کرد.

اعتمادآنلاین| مجید تخت‌روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگو با این شبکه در توضیح این که آمریکا با ادعاهایی علیه سردار شهید قاسم سلیمانی، اقدام به ترور او را توجیه ‌می‌کند، گفت: این[ادعاها] اطلاعاتی کاذب است که از سوی دولت[آمریکا] نشر داده می‌شود؛ در واقع هیچ صحتی ندارد. اگر دولت مدرکی دارد باید آن‌ها را به عموم مردم و مردم آمریکا ارائه دهد. چیزی که می‌توانم به شما بگویم، این است که سردار سلیمانی یک قهرمان مبارزه با داعش و دیگر تروریست‌ها در عراق و سوریه بود. امروز آن تروریست‌ها از کاری که آمریکا با سردار سلیمانی کرد بسیار خوشحال هستند. آن‌ها شهادت سردار شهید سلیمانی را جشن می‌گیرند . تمام این چیزهایی که درباره سردار سلیمانی گفته‌ می‌شود کذب است.

 

تخت‌روانچی در پاسخ به این سوال که آمریکا می‌گوید مدرکی مبنی بر این دارد که سردار سلیمانی در حال برنامه‌ریزی برای حمله‌ای قریب‌الوقوع بود که می‌توانست به کشته شدن آمریکایی‌های بیشتری منجر شود، آیا مدرکی دارد که نشانگر خلاف این موضوع باشد، گفت: این آمریکاست که باید مدرکی ارائه کند. اگر آن‌ها هر مدرکی دارند که نشان دهد تهدیدی قریب‌الوقوع در کار بوده است، باید این اطلاعات را به مردم آمریکا ارائه دهند. حتی اعضای کنگره هم از روشی که این اطلاعات به آن‌ها انتقال داده می‌شود و نوعی که این تهدید قریب‌الوقوع به مردم آمریکا انتقال داده می‌شد، ناراضی هستند. بنابراین، هیچ توجیهی برای حمله انجام شده به سردار سلیمانی وجود ندارد. [این حمله] بر خلاف قوانین بین‌المللی و نقض اقتدار و تمامیت ارضی عراق، یک کشور عضو سازمان ملل بود. بنابراین، هیچ توجیهی برای آن حمله بزدلانه علیه سردار سلیمانی وجود ندارد.

 

او در ادامه در پاسخ به این که اکنون ایران آماده چه کاری است، گفت: ما گفته‌ایم که باید اقدامات لازم را انجام دهیم، باید انتقام بگیریم. این که این اتفاق، چه موقع، چگونه و کجا اتفاق خواهد افتاد، در آینده شاهد آن خواهیم بود. اما باید بر این واقعیت تاکید کنیم که تمایلی به جنگ با آمریکا یا هر کشور دیگری نداریم. ما کشوری صلح‌جو هستیم اما در عین حال، نمی‌توانیم ساکت بنشینیم. باید به تقاضای جمعی مردم در ایران پاسخ دهیم. مطمئنم که شما تصاویر مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران را دیده‌اید. میلیون‌ها نفر از مردم در تهران به خیابان آمده بودند و تمامشان خواهان انتقام هستند. ما نمی‌توانیم به تقاضای عموم مردممان بی‌تفاوت باشیم.

 

نماینده کشورمان در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که این انتقام به چه معناست و چه هدفی را دارد،‌ آیا به معنای رفتن به سراغ دولت آمریکا، ارتش آمریکا یا شهروندان آمریکایی است، توضح داد: نه. ما هیچ مشکلی با شهروندان آمریکایی، ملت آن نداریم. باید دید که واکنش تهران چه خواهد بود. همان‌طور که گفتم، هیچ چیزی نمی‌توان درباره زمان، محل و چگونگی رخ دادن آن گفت. اما این کاری است که انجام خواهد شد.

 

تخت‌روانچی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این اقدام تهران، مورد هدف قرار دادن یک فرد باشد، بیان کرد: من در موقعیتی نیستم که به شما بگویم ایران دقیقا چه کاری انجام خواهد داد اما این کاری است که باید انجام شود و همان طور که گفتم این اقدام از سوی مردم ایران درخواست شده است. آن‌ها می‌خواهند که کاری در تلافی به شهادت رساندن ناعادلانه سردار دوست‌داشتنی ما انجام شود.

 

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا حکومت ایران مقامات رسمی آمریکایی را به عنوان هدف برحق این اقدام در نظر دارد، گفت: همان طور که گفتم، درباره اقداماتی که ایران انجام خواهد داد، توضیحی نخواهم داد اما به طور کلی، انتقام شهادت سردار سلیمانی گرفته خواهد شد.

 

تخت‌روانچی در پاسخ به این سوال که چرا کاهش نهایی تعهدات برجامی ایران انجام شده است و آیا ایران، اکنون می‌پندارد که می‌تواند به سمت تولید یک سلاح هسته‌ای پیش برود، توضیح داد: نه، ما تمایلی به داشتن یک سلاح هسته‌ای نداریم، چرا که ما یک فتوای صریح از سوی رهبرمان داریم که تسلیحات هسته‌ای را ممنوع می‌کند. در عین حال، در اصول دفاعی ایران، هیچ جایگاهی برای تسلیحات هسته‌ای وجود ندارد. بنابراین، ما نمی‌خواهیم که تسلیحات هسته‌ای داشته باشیم. ما عضو معاهده ان.پی.تی هستیم و در توافق هسته‌ای[برجام] گفته‌ایم که ایران نمی‌تواند تسلیحات هسته‌ای داشته باشد. با این وجود، برجام یک توافق بود، یک بده و بستان بود. ما به مدتی، تقریبا با هیچ چیزی در ازای آن، به سهم خود به آن عمل کردیم. متاسفانه، شرکای اروپایی برجام، که قرار بود تامین کننده منافع این توافق برای ما باشند، مطابق برجام عمل نکردند. اگر ایران منافع این توافق را دریافت کند، به اجرای کامل آن بازخواهد گشت.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها