3/2/2021
سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
هوای پاک به یک آرزو تبدیل شده است/ هیچ بودجه‌ای در هیچ یک از برنامه‌های پنج ساله کشور برای هوای پاک پیش‌بینی نشده است/ از 11 میلیون موتورسیکلت در کشور چیزی در حدود 9.6 میلیون موتورسیکلت‌ها اسقاطی هستند/ هر موتورسیکلت اسقاطی 7 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می‌کند
کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

هوای پاک به یک آرزو تبدیل شده است/ هیچ بودجه‌ای در هیچ یک از برنامه‌های پنج ساله کشور برای هوای پاک پیش‌بینی نشده است/ از 11 میلیون موتورسیکلت در کشور چیزی در حدود 9.6 میلیون موتورسیکلت‌ها اسقاطی هستند/ هر موتورسیکلت اسقاطی 7 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می‌کند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با افزایش جمعیت و افزایش مصرف سوخت فسیلی کار به جایی رسیده که هوای پاک در مقاطعی از سال نیز به یک آرزو بدل شده است.

اعتمادآنلاین| عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، امروز در نشست رونمایی سامانه ملی تهیه فهرست انتشار آلاینده‌های هوای کلانشهرهای کشور که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: هوای پاک از جمله حقوق‌ شهروندی است و هوای ناسالم به مراتب خطرناک‌تر از آب و غذای ناسالم است.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در گذشته جمعیت ما کمتر بود و به تبع آن مصرف انرژی نیز کمتر بود، تصریح کرد: از این‌رو هوای سالم بیشتری در اختیار داشتیم ولی با افزایش جمعیت و مصرف سوخت فسیلی و با اسراف در مصرف انرژی کار به جایی رسیده که هوای پاک نیز به یک آرزو تبدیل شده است.

 

کلانتری افزود: دولت‌ها هیچ وقت نه فکر این را کرده بودند و نه آمادگی آن را داشتند که برای هوای پاک باید هزینه کرد. در حال حاضر نزدیک به 83 میلیون نفر روزانه 140 میلیون لیتر سوخت فسیلی مصرف می‌کنند و به همین دلیل متأسفانه هوای پاک در مقاطعی از سال به یک آرزو برای شهروندان تبدیل شده است.

 

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه به دست آوردن هوای پاک بدون صرف هزینه غیرممکن است، تصریح کرد: برای به دست آوردن هوای پاک هیچ بودجه‌ای در هیچ یک از برنامه‌های پنج ساله جمهوری اسلامی پیش‌بینی نشده بود.

 

به گفته کلانتری ما سالانه بیش از 1.5 میلیون خودرو به سیستم‌های شهری اضافه می‌کنیم بدون اینکه تعداد خودروها را کاهش دهیم و در بهترین حالت کمتر از 5 درصد خودروهایی که به چرخه تولید اضافه می‌شوند از چرخه حذف می‌شوند.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 87 درصد مینی‌بوس‌های کشور و 81 درصد موتورسیکلت‌های کشور اسقاطی هستند، گفت: از این بین 73 درصد اتوبوس‌ها و 61 درصد کامیون‌های ما نیز اسقاطی هستند.

 

وی به خودروهای فرسوده اشاره و اظهارکرد: درحالی‌که ما کشور اسقاطی‌ها شده‌ایم انتظار هوای پاک داریم. اگر تلاش‌های وزارت نفت طی سال‌های اخیر نبود و کیفیت سوخت‌های ما مانند پنج سال پیش بود، امروز کشور غیرقابل اِسکان می‌شد.

 

معاون رییس جمهوری در ادامه گفت: متأسفانه چون نیازی نداشتیم در گذشته برای هوای پاک هیچ هزینه‌ای نمی‌کردیم. در حال حاضر حدود 9.6 میلیون از 11 میلیون موتورسیکلت در کشور اسقاطی هستند اما می‌گویند که این‌ها ابزار رزق و روزی مردم هستند و باید حرکت کنند و هوای آلوده تولید کنند.

 

هر موتورسیکلت اسقاطی 7 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می‌کند

 

وی با اشاره به اینکه از 11 میلیون موتورسیکلت در کشور چیزی در حدود 9.6 میلیون موتورسیکلت‌ها اسقاطی هستند، اظهار داشت: اما می‌گویند این‌ها ابزار رزق و روزی مردم است و توان مالی نداریم و ناچار باید حرکت کنند و هوای آلوده تولید کنند. هر موتورسیکلت اسقاطی 7 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می‌کند.

 

وی تصریح کرد: نزدیک به 560 هزار کامیون اسقاطی در کشور در حال حرکت هستند. تقریباً تمام آلایندگی‌های کشور به ویژه در فصل سرما، 61 درصد را خودروهای دیزلی ایجاد می‌کنند که بخش عمده کامیون‌ها هستند و بعد اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها.

 

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه ما هزینه‌ای نکرده‌ایم که انتظار داشته باشیم روز ناسالم نداشته باشیم. تحریم‌ها هم از یک سو باعث شده وزارت نفت نتواند مازوت تولیدی خود را صادر کند ابراز داشت: از آن طرف وقتی جلوی مصرف مازوت را در نیروگاه‌ها گرفتیم پالایشگاه‌ها پر از مازوت شدند به طوری که در آستانه تعطیلی بودند چون نه می‌توانستند مصرف کنند و نه صادر کنند.

 

وی افزود: ناچار نیروگاه‌ها دوباره به مازوت سوزاندن روی آوردند و گرفتار هوای آلوده شدیم. یعنی دچار دور بسته‌ای شده‌ایم که در شرایط تحریم نمی‌دانیم چطور از آن بیرون بیاییم.

 

کلانتری با بیان اینکه هوای پاک هزینه می‌خواهد، گفت: اگر دولت‌ها می‌خواهند برای مردم هوای پاک ایجاد کنند سرمایه‌گذاری می‌خواهد، وگرنه تعطیل کردن مدرسه و دانشگاه و شهر مشکل‌گشا نیست.

 

وی یادآور شد :‌83 درصد منبع آلودگی گازی کشور خودروها و 61 درصد منبع آلودگی ذرات زیر 10 میکرون خودروهای دیزلی هستند. خودروهای سواری ما طبق گزارش فرمانده انتظامی 6 درصد اسقاطی هستند ولی کل خودروهای دیزلی ما اسقاطی هستند.

 

رئیس سازمان محیط زیست تأکید کرد: ما ناچار شدیم در تولید سواری از خیلی از استانداردها چشم‌پوشی کنیم. اگر بخواهیم استانداردها را اعمال کنیم کل خودروسازی کشور باید تعطیل شود.

 

وی ادامه داد: اگر خودروسازی را تعطیل کنیم ، 1.5 میلیون کارگر بیکار می‌شوند و از آن طرف هم هوای پاک می‌خواهند. نه توان اصلاح وجود دارد، به ویژه در شرایط تحریم، اگر تلاش‌های وزارت نفت نبود اوضاع به مراتب بدتر از این بود. دو سال پیش در مشهد گازوییل با 12 هزار پی پی ام سولفور تولید می‌شد که باورکردنی نیست و الان رسیده به زیر 150 و 160 رسیده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها