6/25/2021
جمعه، ۰۴ تیر ۱۴۰۰
روشنفکرنماها عناصر حقیری هستند/ روشنفکرنماها اعتقاد دارند که زندگی بهتر تنها از مسیر غرب می‌گذرد
عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران:

روشنفکرنماها عناصر حقیری هستند/ روشنفکرنماها اعتقاد دارند که زندگی بهتر تنها از مسیر غرب می‌گذرد

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: روشنفکرنماها عناصر حقیری هستند که به هیچ عنوان به توانمندی داخلی قائل نیستند و اعتقاد دارند که زندگی بهتر تنها از مسیر غرب می‌گذرد.

اعتمادآنلاین| عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر بی‌صبری برخی مسئولین و روشنفکرنماها،  گفت: در حالی که روشنفکر واقعی تلاش می کند تا خود را به جامعه نزدیک کرده و مسائل آن را درک کند تا بتواند نقاط مثبت جامعه را تقویت کند و نقاط ضعف جامعه را برطرف کند، روشنفکرنماها تلاش می کنند خود را از جامعه متمایز کنند و این تمایز را مایع تفاخر برای خودشان قرار می دهند، بنابراین نمی توان این عناصر را روشنفکر خطاب کرد.

 

وی افزود: این جریان تلاش می کند حرف های ساختارشکنانه را طرح کند و هر جا که لازم باشد عقاید و آداب جامعه را در قیاس با سایر جوامع به سخره می گیرد، کما اینکه در ماجرای اخیر و ورود کرونا به کشور شاهد برخی از این کنش ها بودیم.

 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تاکید کرد: با اینکه مردم ما هوشیاری بسیار قابل توجهی از خود نشان دادند و علیرغم اعتقاد گسترده به ائمه اطهار بر اساس دستاوردهای علمی و پزشکی به راحتی پذیرفتند که پروتکل های تعریف شده از جمله عدم تجمع در اماکن مقدسه را مراعات کنند، با این حال جریان مزبور مطالبی را مطرح کرده مبنی بر اینکه اعتقادات دینی و علوم روز در تضاد با یکدیگر قرار دارند.

 

سلیمی نمین با اشاره به اینکه این جریان در صدد آن بود که عملکرد نظام سیاسی در مواجهه با کرونا را تحقیر کند، گفت: قبل از اینکه این ویروس به اروپا وارد شود روشنفکرنماهای داخلی به شدت بر مسئولی می تاختند اما خوشبختانه در هفته های اخیر با عملکرد ضعیف جوامع غربی در مواجهه با کرونا نوعی سرخوردگی در میان این جریان پیدا شد و یک افتضاح سیاسی برای آنها رقم خورد.

 

وی با تاکید بر اینکه روشنفکر تلاش می کند نقاط قوت را تقویت کند اما روشنفکرنماها به هیچ قوتی در داخل قائل نیستند، یادآور شد: یکی از اساتید دانشگاه اخیراً مطلبی نوشته است با این مضمون که ما هیچ قوتی در این 40 سال نداشتیم! خُب با چنین شخصی چه می توان کرد؟ او فقط و فقط چشمش به دهان بیگانه است و هیچ توانمندی را در داخل نمی بیند.

 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: این جماعت برای اینکه مردم و کشور را تحقیر کنند تا دست تکدی ملت به سمت آنها و بیگانگان دراز شود، دائماً بر این طبل می کوبند که «شما نمی توانید کشور را اداره کنید.»

 

سلیمی نمین گفت: روشنفکرنماها عناصر حقیری هستند که به هیچ عنوان به توانمندی داخلی قائل نیستند و اعتقاد دارند که زندگی بهتر تنها از مسیر غرب می گذرد. این جریان در طول تاریخ همواره داشته های ملت را پس زده اند و به دنبال پیشرفت از راه تکیه به بیگانگان بوده اند.

 

وی با اشاره به اینکه روشنفکر کسی است که کاملاً جامعه خود را بشناسد، گفت: شما می توانید بر جامعه ای تاثیر بگذارید که آن جامعه را به خوبی بشناسید، اما روشنفکرنماها هیچ شناختی از جامعه ندارند؛ به قول مرحوم دکتر شریعتی «کسانی که خود را روشنفکر می خوانند کوچه پس کوچه های پاریس را بهتر از تهران می شناسند» و هیچ تعلقی به داشته های ملت ایران ندارند.

 

این پژوهشگر تاریخ سیاسی تاکید کرد: خوشبختانه امروز اینها دیگر نمی توانند ملت ایران را تحقیر کنند، چون جامعه ما آنقدر رشد کرده و در این 40 سال تجربیاتی کسب کرده که هرگز در مسیری که روشنفکرنماها می خواهند قرار نخواهند گرفت. امروز ارتباطات گسترده باعث شده که مردم عملکرد سایر جوامع را ببینند و القائات روشنفکرنماها را باور نکنند.

 

سلیمی نمین تصریح کرد: در یک نمونه، دانشگاه شهید بهشتی استادی دارد که مطالب او مرا به یاد اظهارات و مقالات «عبدالرحیم طالبوف» و امثال او می اندازد، حتی می توان گفت که آنها هم تا این مقدار ملت و کشور را تحقیر نمی کردند، چنانکه حقارت در مقالات و اظهارات این استاد دانشگاه موج می زند و این موضوع جای تاسف دارد. چنین آدمی چطور می تواند بر جامعه اثرگذار باشد؟

 

وی اظهار داشت: کسی که می گوید در این 40 سال کشور هیچ توانمندی نداشته از دشمن هم پست تر است، چرا که دشمن دست کم به نقاط قوت کشور و ملت ما اعتراف و اذعان می کند اما روشنفکرنمای ایرانی قائل به این هم نیست. بنابراین تعبیر روشنفکر برای اینها به هیچ عنوان صدق نمی کند و این جماعت افراد حقیری هستند که برای تقویت جایگاه دشمن در کشور تلاش می کنند.

 

منبع: مهر 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها