5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
واکنش تخت روانچی به تلاش آمریکا برای تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران

واکنش تخت روانچی به تلاش آمریکا برای تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در توئیتر نوشت: پمپئو ادعا می‌کند که طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا یکی از "شرکا" است در حالی که قطعنامه 2231 به "مشارکت کنندگان در برجام" اشاره دارد.

اعتمادآنلاین| مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل نسبت به تلاش های جدید وزیر خارجه آمریکا برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران واکنش نشان داد. او با اشاره به خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: آمریکا هیچ ادله حقوقی برای اینکه "مشارکت‌کننده" (در برجام) است، ندارد.

 

 مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل روز پنج شنبه (امروز) در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پمپئو ادعا می‌کند که طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا یکی از "شرکا" است در حالی که قطعنامه 2231 به "مشارکت کنندگان در برجام" اشاره دارد.

 

وی ادامه داد: او (پمپئو) اشاره به "برجام" را حذف می‌کند؛ زیرا رئیسش در  8 مه 2018 (هجدهم اردیبهشت 1398) "پایان مشارکت آمریکا در برجام" را اعلام کرد. بنابراین، آمریکا هیچ ادله حقوقی برای اینکه "مشارکت‌کننده" (در برجام) است، ندارد.

 

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا به تازگی مدعی شده است که بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، کشورش همچنان یکی از مشارکت‌کنندگان برجام است و می‌تواند ایران را به نقض تعهدات برجامی متهم کند و از این رو، خواستار بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت به ویژه تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است.

 

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان این تلاش‌ها را نتیجه شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران دانست.

 

ظریف در این باره در توئیتر خود نوشت: دو سال پیش مایک پمپئو وزیر امور خارجه و رئیسش "توقف مشارکت آمریکا" در برجام را اعلام کردند به خیال آنکه "فشار حداکثری" آنها، ایران را به زانو درمی آورد.

 

وی افزود: با توجه به شکست مفتضحانه این سیاست، او اکنون می‌خواهد شریک برجام باشد. رویاپردازی را تمام کنید: ملت ایران همیشه سرنوشتش را خود تعیین کرده است.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها