4/22/2021
پنج شنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
ترس از کرونا، بخش اصلی مکالمات 122 هزار و 955 ساعته مردم با صدای مشاور

ترس از کرونا، بخش اصلی مکالمات 122 هزار و 955 ساعته مردم با صدای مشاور

واهمه و ترس از ابتلا به کرونا به یکی از بحران‌های جدی روانشناختی در ماه‌های اخیر و در تمام دنیا بدل شده است.

اعتمادآنلاین| روانشناسان از همان روز نخست شیوع کرونا هشدار دادند که ترس از کرونا، می‌تواند به عاملی مهم و بحران‌ساز برای روان جامعه بدل شود. ترس از کرونا البته محدود به ایران نیست و سایر کشورها هم با آن مواجه شده‌اند اما موضوع مهم اینکه حالا ترس از کرونا به اصلی‌ترین علت تماس مردم با صدای مشاور بدل شده است.

 

بهزاد وحیدنیا مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه خط 1480 از اسفندماه سال گذشته تا کنون به بیش از 300 هزار تماس پاسخ داده‌ است، گفت: در این تعداد تماس نزدیک به 122 هزار و 955 ساعت مشاوره به متقاضیان ارائه شده است.

 

وی در ادامه ضمن تشریح مهم ترین مشکلات مطرح شده در تماس با این خط اظهار کرد: با این وجود به تازگی از تعداد تماس‌ها در حوزه کرونا کاسته شده و به سایر مسائل روان‌شناختی افزوده شده است.

 

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با این حال بیشترین تماس‌ها در خصوص ترس از ابتلا و اضطراب ناشی از این موضوع است، تصریح کرد: نگرانی در مورد آینده، تداوم شیوع کرونا و این که اگر قرار باشد کرونا بخشی از زندگی افراد باشد چه طور باید با آن کنار بیایند؟ از دیگر نکاتی است که در تماس با خط صدای مشاور مطرح شده است.

 

وحید نیا با اشاره به اینکه تعارض در خصوص رعایت نکات بهداشتی، دغدغه‌ها و نگرانی‌ها درحوزه مسائل مالی از دیگر نکاتی است که در تماس با این خط مطرح شده تصریح کرد: وحشت ناشی از مرگ، تماس‌های مربوط به سوگ و تماس‌های پرسنل درمان و خانواده آنها متناسب با دغدغه‌هایشان نیز در تماس با خط صدای مشاور مطرح شده است.

 

وی با بیان اینکه مشکلات فرزندان در خانواده‌های آشفته، تک سرپرست و مسائل تربیتی آنها نیز از دیگر نکات مورد توجه در تماس با این خط بوده است، توضیح داد: به نظر می‌رسد خانواده‌های تک نفره تقاضای خدمات تخصصی بیشتری داشته‌اند.

 

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مشاوره‌های مربوط به قبل از ازدواج و ارتباطات بین افراد در این شرایط  نیز در تماس با این خط مطرح شده است، ادامه داد: نگرانی در مورد سالمندان و افراد در معرض آسیب و مشکلات آنها و مسائل مربوط به تحصیل فرزندان و اختلاف با خانواده ها هم از دیگر موضوعات مطرح شده در این مدت بوده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها