2/28/2021
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
افزایش 26 درصدی حقوق ابلاغ شد
از سوی وزیر کار؛

افزایش 26 درصدی حقوق ابلاغ شد

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوبه اصلاح حداقل دستمزد 99 که نسبت به پارسال 26 درصد افزایش دارد را به همه کارفرمایان و کارگاه‌های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

اعتمادآنلاین| سرانجام پرونده دستمزد 99 روز 17 خردادماه پس از ساعت‌ها چانه‌زنی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت بسته شد. براین اساس نمایندگان توافق کردند که حق مسکن کارگری 200 هزار تومان افزایش یابد و به عنوان پیشنهاد به هیات وزیران ارائه شود و علاوه بر آن 75 هزار تومان از پایه سنواتی کم و به ازای آن پنج درصد به پایه حقوق اضافه شود. براین اساس پایه کارگران حداقل بگیر در سال 99 که پیش از  21 درصد رشد داشت، 26 درصد شد.

 

به گزارش روز یکشنبه وزارت تعاون متن کامل بخشنامه دستمزد 99 از سوی «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون به همه کارفرمایان و کارگاه‌های مشمول قانون کار ابلاغ شد.

 

براساس این مصوبه برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران در سال جهش تولید مبلغ روزانه 2 هزار و 500 تومان از مبلغ پایه سنواتی کسر و به حداقل مزد روزانه از اول تیرماه سال 1399 اضافه شد.  بدین ترتیب حداقل مزد از اول تیرماه سال 1399 روزانه 63 هزار و 680 تومان تعیین شد.   

 

همچنین سایر سطوح مزدی از ابتدای تیرماه سال 1399 به میزان روزانه 15 درصد آخرین مزد سال 1398 (ثابت یا مبنا موضوع ماده 36 قانون کار) به اضافه روزانه پنج هزار و 533 تومان افزایش یافت.   

 

در تبصره این مصوبه آمده است: از اول تیرماه امسال با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه 63 هزار و 680 تومان کمتر شود.  

 

همچنین به کارگرانی که از اول تیرماه سال 1399 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ سه هزار و 333 تومان نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

 

 از اول تیرماه امسال پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌ برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط "اداره کل روابط کار و جبران خدمت" انجام می شود.

 

همچنین در راستای تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایت مندی کارگران باسابقه، از اول تیرماه امسال همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها