6/17/2021
پنج شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است
عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگو با «اعتماد‌آنلاین»:

احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

عباس سلیمی‌نمین گفت: اینکه برخی اصرار دارند از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات بعدی حرف بزنند و تحلیل‌هایی در این‌ باره مطرح کنند، تحرکی بی‌فایده است. آنچه روشن است، محمود احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته و بسیار بعید به نظر می‌رسد که مجال حضور در انتخابات یا هر اتفاق دیگری را به دست آورد.

اعتمادآنلاین| انتخابات 1400 کمتر از یک سال دیگر برگزار می‌شود. به همین دلیل این روزها بحث درباره حضور یا غیبت کاندیداهای مختلف از جناح‌های سیاسی کشور در این انتخابات از همین حالا در جریان است. یکی از کسانی که گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره حضور او در انتخابات 1400 مطرح می‌شود، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم است. در طول ماه‌های گذشته نام احمدی‌نژاد یکی از پرتکرارترین عناوین برای حضور در انتخابات 1400 بوده است. کار به جایی رسید که حتی اعلام شد رئیس‌جمهور سابق ایران با اعضای شورای نگهبان جلساتی هم برگزار کرده است. هر چند اظهارنظر چند روز قبل سخنگوی شورای نگهبان و توصیه او به چهره‌های سیاسی که قبلا در انتخابات ریاست‌جمهوری ردصلاحیت شده‌اند، برای دوباره ثبت نام نکردن عملا به عنوان آب پاکی روی دست احمدی‌نژاد تعبیر شد.

 

عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگو با اعتماد‌آنلاین در این‌ باره اظهار داشت: اینکه برخی اصرار دارند از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات بعدی حرف بزنند و تحلیل‌هایی در این‌ باره مطرح کنند، تحرکی بی‌فایده است. آنچه روشن است، محمود احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته و بسیار بعید به نظر می‌رسد که مجال حضور در انتخابات یا هر اتفاق دیگری را به دست آورد.

 

مدیر دفتر تاریخ و بین‌الملل در ادامه گفت: آقای احمدی‌نژاد چه در دولت دوم خود و چه در روزهای پس از سال 92، اقدام‌هایی انجام داد که عملاً با منافع نظام در تناقض بود. به همین دلیل اینکه عده‌ای می‌خواهند زمینه‌ای برای بازگشت او به صحنه فراهم کنند، فعالیتی بیهوده است. اینکه احمدی‌نژاد خودش از حضور در انتخابات بدش می‌آید یا خوشش می‌آید، بحث دیگری است. نکته مسلم این است که بحث درباره احمدی‌نژاد و انتخابات قطعاً منطبق با مصالح نظام نیست و فکر کردن به او به نوعی برگشتن به عقب است.

 

او همچنین با اشاره به شرایط اصلاح‌طلبان توضیح داد: درباره شرایط جریان اصلاحات، این درست نیست که از الان شانس آنها را در انتخابات 1400 صفر به حساب آوریم. اما فکر می‌کنم اگر نیروهای اصلاح‌طلب بتوانند روش‌های خود را اصلاح  و به ویژه نیروهای تندرو خود را مهار کنند، بی‌شک می‌توانند شرایط خود را بهبود بخشند. البته این را باید در نظر داشت که آیا برای این «بهبود» احتمالی به اندازه کافی زمان دارند تا بتوانند پایگاه رأی‌شان را از حالت یأس دربیاورند یا نه. در واقع اصلاح‌طلبان می‌توانند وضعیت موجود را ترمیم کنند،‌ اما بر سر اینکه بتوانند تا موعد انتخابات ریاست‌جمهوری این هدف را محقق کنند یا نه اختلاف‌نظر وجود دارد.

 

سلیمی‌نمین ادامه داد: واقعیت این است که بعضی از نیروهای جریان اصلاحات که از مشی تندروی پیروی می‌کنند، در آنِ واحد هم می‌خواهند با بیگانه‌ها تعامل برقرار کنند و با ملتهب جلوه دادن جو ایران در راستای اهداف آنها فعال باشند و هم می‌خواهند در داخل کشور به سکوهای قدرت دست پیدا کنند.

 

عباس سلیمی‌نمین  در پایان گفت: اصلاح‌طلبان باید بتوانند نیروهای تندرو خود را ساکت یا از آنها عبور کنند تا بتوانند اعتبار و شرایط لازم را برای ایجاد نشاط لازم در پایگاه رأی اصلاح‌طلبی به وجود بیاورند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با عباس سلیمی‌نمین 

 

-بحث درباره احمدی‌نژاد و انتخابات منطبق با مصالح نظام نیست

-اینکه عده‌ای می‌خواهند زمینه‌ای برای بازگشت احمدی‌نژاد به صحنه فراهم کنند، فعالیتی بیهوده است

-فکر کردن به احمدی‌نژاد به نوعی برگشتن به عقب است

-نمی‌توان از حالا شانس جریان اصلاحات در انتخابات 1400 را صفر حساب کرد

-اگر اصلاح‌طلبان نیروهای تندرو خود را مهار کنند، بی‌شک می‌توانند شرایط خود را بهبود بخشند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها