11/25/2020
چهارشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۹
سهام‌دار کردن کارگران از مشکلات خصوصی‌سازی‌ می‌کاهد؟

سهام‌دار کردن کارگران از مشکلات خصوصی‌سازی‌ می‌کاهد؟

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور گفت: کسانی که با باند و رانت در جریان واگذاری‌ها کارخانه‌ها را در اختیار گرفتند، عامل مشکلات امروز کارگرانی هستند که برای دریافت حقوق خود مجبور به اعتراض شده‌اند.

اعتمادآنلاین| فتح‌الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور عنوان کرد: خصوصی‌سازی‌ در ایران در چارچوب قانون اساسی اتفاق نیفتاد و شاهد این بودیم که افرادی با باند و رانت کارخانه‌ها را در اختیار گرفتند، بدون اینکه اهلیت و سرمایه داشته باشند.

 

او ادامه داد: حتی این افراد از برند کارخانه‌ها برای دریافت وام استفاده کردند و کارخانه‌هایی را که زمانی سودده بودند و هزاران فرصت شغلی ایجاد کرده بودند، غرق در بدهی کردند.

 

این فعال کارگری با اشاره به مشکلات کارگران کارخانه‌های واگذار شده مانند نیشکر هفت تپه، گفت: چرا باید در کارخانه‌ای سودده وضعیت به گونه‌ای رقم بخورد که کارگر سه یا چهار ماه حقوق نگرفته باشد و مجبور شود در این شرایط به خیایان بیاید و حق خود را اینطور مطالبه کند؟ دستگاه‌هایی که باید نظارت می‌کردند تا کار به اینجا نکشد درست عمل نکرده‌اند. نتیجه این می‌شود که کارگر دچار انواع آسیب‌ها می‌شود، در مواردی دست به خودکشی و خودسوزی می‌زند، تا صدایش شنیده می‌شود.

 

او با اشاره به اینکه راه حل مشکلات سهیم کردن کارگران در مدیریت و سود کارخانه‌هایی است که بنای واگذاری آنها وجود دارد، بیان کرد: اگر کارگر در اموال، دارایی و تولید کارخانه سهیم باشد، وضعیت تولید از نظر کمی و کیفی بهبود می‌باید. راهکار سهیم کردن کارگران در کارخانه‌ها واگذاری سهام به کارگران است. به این شکل از آسیب‌های واگذاری‌ها کاسته می‌شود و شاهد مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم، نخواهیم بود.

 

منبع: ایلنا 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها