4/22/2021
پنج شنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
دولت ترامپ در تلاش برای نابودی برجام شکست خورده است
جرت بلانک:

دولت ترامپ در تلاش برای نابودی برجام شکست خورده است

هماهنگ کننده دولت اوباما در امور برجام پس از نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام گفت که دولت ترامپ در تلاش برای نابودی برجام شکست خورده است.

اعتمادآنلاین| جرت بلانک، هماهنگ کننده وزارت امور خارجه آمریکا در امور برجام(توافق هسته ای) در دولت پیشین این کشور در پیامی توییتری درباره بیانیه دیروز سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست کمیسیون مشترک برجام نوشت: بیانیه سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا و بیانیه رئیس نیجری شورای امنیت سازمان ملل بسیار قاطعانه بود.


او در ادامه نوشت: دونالد ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) و مایک پمپئو(وزیر امور خارجه آمریکا) در اولین دوره شان در تلاش برای از بین بردن برجام شکست خوردند. آینده دیپلماسی ایران به هر کسی که در ماه نوامبر پیروز شود تعلق دارد.

 

اظهارات بلانک در پی این مطرح می شود که روز گذشته در پایان نشست کمیسیون برجام بیانیه‌ای به شرح زیر صادر شد: 

 

1.  نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 11 شهریور 1399 در وین برگزار شد. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد. این نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه، به نمایندگی از طرف آقای جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونین وزرای خارجه/ مدیران سیاسی برگزار شد.

 

2.  تمامی اعضاء، با یادآوری اینکه برجام یک عنصر کلیدی از ساختار عدم اشاعه جهانی است که توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد نیز تایید شده است، بر اهمیت صیانت از این توافق تاکید کردند.

 

اجرای کامل توافق از سوی تمامی طرف‌ها دارای اهمیت اساسی است.

 

3.  در پرتو مباحث مطروحه اخیر در شورای امنیت ملل متحد در نیویورک در خصوص تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های ملل متحد که قبلا لغو شده‌اند، اعضاء تاکید دوباره کردند که آمریکا در تاریخ 8 می 2018 به صورت یکجانبه، توقف مشارکت خود در برجام را اعلام کرد و از آن پس، در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با برجام مشارکت نداشته است. اعضاء مجددا تاکید کردند که بنابراین آمریکا را نمی‌توان یک دولت عضو برجام محسوب کرد. در این رابطه، اعضاء همچنین بیانیه‌ها و مکاتبات مختلف قبلی خود با شورای امنیت ملل متحد در این خصوص، از جمله بیانیه مورخ 20 اوت 2020  نماینده عالی اتحادیه اروپایی در ظرفیت هماهنگ کننده برجام که بیان می‌کند آمریکا نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های ملل متحد تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید، مجددا تایید کردند.

 

4.  اعضاء، از بیانیه  مشترک  ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مورخ 26 اوت 2020، که اجرای آن آغاز شده است، استقبال کردند. در همین زمینه، آن‌ها نقش مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سازمان بین‌المللی مستقل و بی‌طرف مسئول راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات عدم اشاعه هسته‌ای را یاداور شدند.

 

5.  کمیسیون مشترک موضوعات هسته‌ای و همچنین رفع تحریم ها ذیل برجام را مورد توجه قرار داد. کارشناسان به بحث در خصوص تمامی موضوعات مورد نگرانی‌ ادامه خواهند داد.

 

6.  اعضاء مجدداً اهمیت پروژه‌های عدم اشاعه هسته‌ای، بویژه، پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک و پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در فردو را تکرار کردند. با عنایت به آثار و عواقب بالقوه تصمیم آمریکا در ماه می برای پایان دادن به اسقاطیه‌های مرتبط با پروژه اراک، اعضاء حمایت قاطع و مسئولیت جمعی خود برای ادامه این پروژه را تکرار کردند.

 

7.  این نشست در فضای متاثر از شیوع ویروس کرونا برگزار شد. اعضاء، با تمامی کشورهایی که از این بیماری متاثر شدند، در تلاش‌هایشان برای مقابله با شیوع این بیماری اعلام همبستگی کردند. به دلیل محدودیت‌های مسافرتی، اخیراً امکان برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام فراهم نشده بود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها