3/4/2021
پنج شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
تعاونی ها از معافیت بیمه ای برخوردار می‌شوند
معاون اشتغال وزارت کار:

تعاونی ها از معافیت بیمه ای برخوردار می‌شوند

معاون اشتغال وزارت کار از معافیت بیمه ای تعاونی ها خبر داد و گفت: قصد داریم سهم بخش تعاون در تسهیلات قابل ارائه به بخش خصوصی را افزایش دهیم. از مهرماه معافیت تعاونی ها انجام می شود.

اعتمادآنلاین|  یکی از برنامه های وزارت کار در هفته تعاون انعقاد 4تفاهم نامه برای افزایش حمایت و تقویت و توسعه بخش تعاونی کشور بود که با همکاری سازمان بسیج سازندگی،معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار, بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید به امضا رسید.

 

بر این اساس، تفاهم نامه اول به منظور تبدیل صندوق‌های قرض الحسنه مردم یار بسیج سازندگی به تعاونی است که رویکرد اشتغالزایی و بهبود و تقویت معیشت اعضا را دنبال می‌کنند. در حال حاضر 20هزار و 600صندوق قرض الحسنه مردم یار اشتغالزا در کل کشور تشکیل شده و طرح تبدیل صندوق‌ها به 1600تعاونی در دستور کار قرار دارد.

 

تفاهم نامه دوم با همکاری معاونت اشتغال وزارت کار در راستای اعمال تخفیف 20درصدی سهم بیمه کارفرمای اعضای شاغل در تعاونی‌ها برای رسته‌های جوانان، زنان و توان یابان است و سازمان تأمین اجتماعی از مهر ماه امسال این تخفیف را اعمال خواهد کرد.

 

تفاهم نامه سوم میان معاونت تعاون وزارت کارو بانک توسعه تعاون به امضا رسید که به موجب آن خط اعتباری 500میلیارد تومانی برای تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مسکن با اولویت تعاونی‌های مسکن کارگری از طرف بانک توسعه تعاون اختصاص می‌یابد.

 

در حال حاضر پروژه ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی با همکاری اتاق تعاون ایران آغاز شده و در صورت اتمام منابع، بانک توسعه تعاون خط اعتباری را مجدداً تمدید خواهد کرد. سقف وام برای هر واحد در کلان شهرها 125میلیارد تومان با بازپرداخت 10 ساله در نظر گرفته شده است.

 

تفاهم نامه چهارم معاونت تعاون با صندوق کارآفرینی امید منعقد شد که بر اساس آن خط اعتباری 400 میلیارد تومانی از سوی صندوق برای حمایت از تعاونی‌های زنان، جوانان، توان یابان و تعاونی‌های دانش بنیان اختصاص می‌یابد.

 

همچنین فروشگاه‌های آنلاین و زنجیره‌ای که محصولات تعاونی‌ها را روی سکوی فروش خود قرار بدهند و به جمع بخش تعاون بپیوندند مورد حمایت قرار می‌گیرند به این صورت که هم در خرید محصولات از تعاونی‌ها خط اعتباری می‌گیرند و هم برای فروش محصولات تعاونی‌ها به صورت اقساطی به مصرف کننده نهایی خط اعتباری با نرخ ترجیحی دریافت می‌کنند.

 

منصوری: تعاونی‌ها مشمول معافیت بیمه‌ای می شوند

 

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی اعلام کرد: در پی امضای تفاهم نامه تخفیف بیمه کارفرما با معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی، تمام تعاونی هایی که براساس قانون باید مشمول معافیت بیمه می شدند، پوشش داده می شوند.

 

عیسی منصوری،معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در مراسم انعقاد تفاهم نامه های حوزه تعاون گفت: یکی از محورهای اصلی توسعه کسب و کار و اشتغال هم در ایران و هم در دنیا شبکه‌سازی است.

 

وی افزود: معمولاً بنگاه ها در ایران بنگاه های خرد و کوچک  یعنی بیش از 96 درصد از بنگاه ها زیر 10 نفر هستند، به همین دلیل در تهیه آموزش، بازار و... دچار محدودیت هستند، بنابراین راهکار این مسئله شبکه سازی است.

 

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی بیان کرد: به نظر می رسد از  ظرفیت شبکه سازی در کشور استفاده نشده است که باید رویکرد تغییر کند.

 

وی افزود: تصمیم داریم سهم بخش تعاون در تسهیلات قابل ارائه به بخش خصوصی را افزایش دهیم در همین راستا 13 هزار میلیارد تومان تاکنون به  روستایی اختصاص داده ایم و تلاش داریم سهم  بخش تعاون را در آن افزایش دهیم.

 

منصوری عنوان کرد: سیاست های فعال بازارِ کار یکی دیگر از موضوعات مهمی است که پیرو آن 20 درصد از دستمزد دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی وارد کار می شوند را پوشش می دهیم و نیازی نیست کارفرما آن را پرداخت کند. از مهرماه معافیت بیمه ای تمام تعاونی‌ها  انجام می شود که یک اقدام بزرگ است.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها