6/17/2021
پنج شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
نشست سران اروپا در بروکسل

نشست سران اروپا در بروکسل

کشورهای اروپایی امروز (پنج‌شنبه) نشستی ویژه در سطح سران کشورها و دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک دارند. این نشست قرار بود روزهای 24 و 25 ماه گذشته میلادی برگزار شود اما با مثبت شدن تست کرونای شارل میشل، یکی از اعضای تیم کمیسیون اتحادیه اروپا این نشست به تعویق افتاد.

اعتمادآنلاین| سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا امروزو فردا موضوعات مهم و حساسی را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد که در راس آننها تنش در شرق دریای مدیترانه بوده و قرار است در یک ضیافت شام به آن پرداخته شده و به این سوال پاسخ داده شود که آیا لازم است تحریم‌هایی علیه ترکیه به دلیل موضعگیری‌هایش نسبت به یونان و قبرس تعیین شوند یا خیر، با اینکه به نظر می‌رسد این سناریو بعید است اما شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه تاکید کرد، تمامی گزینه‌ها در رابطه با تحریم ترکیه همچنان مطرح هستند.

 

اکنون این سوال مطرح است که آیا سران 27 کشور اتحادیه اروپا موفق خواهند شد درباره تحریم ترکیه به توافق برسند؟ کشوری که بیشتر اعضای اتحادیه معتقدند اخاذی برنامه‌ریزی شده‌ای را با استفاده از اهرم مهاجران علیه آنها انجام می‌دهد. گفتنی است چهار میلیون پناهجو در خاک ترکیه حضور دارند که بیشتر آنها را سوری‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین این کشورها اعلام کردند، آنکارا منافع اقتصادی یونان و قبرس در شرق دریای مدیترانه را تهدید می‌کند و با تامین سلاح و شبه‌نظامی جنگ داخلی لیبی را حمایت می‌کند، در حال حاضر نیز در شرایط در آستانه انفجار منطقه ناگورنو-قره باغ دست دارد.

 

با این حال به دلیل اختلافاتی که میان کشورهای اروپایی درباره ترکیه وجود دارد و مشغولیت آنها به دیگر موضوعات مهم همانند مساله مبارزه با ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان در برخی کشورهای اروپایی و در راس آنها فرانسه و اسپانیا، به نظر نمی‌رسد طرف‌های اروپایی رویکرد یکپارچه‌ای را علیه ترکیه در پیش بگیرند.

 

علاوه بر اینها برخی سران اروپایی همزمان درگیری مسایل داخلی بسیار مهمی هستند همانند امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که فردا باید برای سخنرانی تلویزیونی مهمی درباره مساله "جدایی‌طلبی" در این کشور به فرانسه بازگردد.

 

همچنین شرایط منطقه ناگورنو-قره باغ همانند شرایط بلاروس روی میز مذاکرات خواهد بود. روابط اتحادیه اروپا با چین، پرونده مسمومیت الکسی ناوالنی، سیاستمدار منتقد روس و احتمال تعیین تحریم‌های جدید علیه مسکو در لیست موضوعات این نشست قرار دارند و در پایان نیز مساله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آستانه آغاز نشست فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا پیامی برای سران کشورهای عضو اتحادیه به جز یونان و قبرس ارسال و اعلام کرد، روابط آنکارا و اتحادیه اروپا در پی تحولات در شرق دریای مدیترانه با چالش‌های جدیدی مواجه است اما ترکیه توجه ویژه‌ای به تقویت روابط با کشورهای اتحادیه دارد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها