11/24/2020
سه شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۹
تکذیب تلف شدن یک یوز آسیایی در اثر سانحه تصادف

تکذیب تلف شدن یک یوز آسیایی در اثر سانحه تصادف

امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: انتشار عکس وخبر مربوط به تلف شدن یک قلاده یوزپلنگ آسیایی بر اثر تصادف در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در منطقه عباس‌آباد- میاندشت در شهرستان میامی جعلی است و صحت ندارد.

اعتمادآنلاین|امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: برخی از کاربران فضای مجازی با انتشار عکسی از یوزپلنگ تلف شده در بخشی از جاده تهران- مشهد در محدوده میاندشت عباس آباد موجی از نگرانی را بین دوست داران حیات وحش ایجاد کردند که بر اساس بررسی شواهد، چنین ادعایی صحت ندارد و عکس منتشر شده مربوط به سال‌های گذشته است.

 

وی ادامه داد: به منظور مطمئن شدن از انتشار خبر دروغ تلف شدن یوزپلنگ آسیایی بر اثر تصادف علاوه بر بررسی میدانی تمام مسیر رفت و برگشت در محدوده عباس‌آباد- میاندشت میامی، عکس منتشر شده برای رئیس پارک ملی توران و رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان ارسال شد و این کارشناسان تایید کردند این عکس مربوط به سال‌های گذشته است.

 

وی بیان کرد: علاوه بر آن بر اساس بررسی انجام شده هیچ‌ گونه تماسی با پاسگاه منطقه مبنی بر تصادف خودرو و تلف یوزپلنگ گرفته نشده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان گفت: حصار کشی به طول پنج کیلومتر و کاهش سرعت به 80 کیلومتر در ساعت در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در محدوده استان که قلمرو یوزپلنگ آسیایی است تلفات تصادف های جاده ای یوزپلنگ و دیگر جانوران را به صفر رساند.

 

عبدوس ابراز داشت: هفت قلاده یوزپلنگ در محور میاندشت- عباس آباد در سال‌های 1389 تا 1397 در اثر تصادف‌های جاده‌ای تلف شدند، اما حصار کشی و کاهش سرعت در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در محدوده استان تلفات تصادف های جاده ای یوزپلنگ و دیگر جانوران را به صفر رساند.

 

یوزپلنگ گونه‌ای درخطر انقراض است و اکنون فقط شماری از آنها در ایران و آفریقا زیست می‌کند.


منطقه توران یا خارتوران در شرق استان سمنان در شهرستان شاهرود یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و 470 هزار هکتار، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود که بخشی از این منطقه حفاظت حدفاصل میاندشت- میامی در محور مواصلاتی قرار گرفته بود و روزگاری بزرگترین قربانگاه جاده‌ای یوز ایرانی محسوب می‌شد.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها