5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
برق و گازرسانی به روستا‌ها در این دولت نهایی می‌شود
روحانی، رییس‌جمهوری:

برق و گازرسانی به روستا‌ها در این دولت نهایی می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: گازرسانی و برق‌رسانی به روستا‌ها در انتهای این دولت به مراحل پایانی می‌رسد و آخرین قدم‌هایش است البته به استثنا یکی دو استان مثل سیستان و بلوچستان که در این آمار مدنظر نیست. 

اعتمادآنلاین| رئیس‌جمهور گفت: گازرسانی و برق‌رسانی به روستا‌ها در انتهای این دولت به مراحل پایانی می‌رسد و آخرین قدم‌هایش است البته به استثنا یکی دو استان مثل سیستان‌وبلوچستان که در این آمار مدنظر نیست.

 

حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در مراسم افتتاح طرح‌های کلان روستایی و عشایری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: 1.5 میلیون نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: خدمات به روستائیان را باید تا ساعت آخر این دولت ادامه دهیم. تا پایان این دولت، تقریباً 100 درصد از روستاهای کشور از برق بهره‌مند می‌شوند. برق رسانی 150 روستا در ابتدای 6 ماهه امسال بسیار حائز اهمیت بود.

 

رئیس جمهور گفت: گازرسانی و برق‌رسانی به روستا‌ها در انتهای این دولت به مراحل پایانی می‌رسد و اخرین قدمهایش است البته به استثنا یکی دو استان مثل سیستان و بلوچستان که در این آمار مدنظر نیست. افتتاح‌های امروز ما رنگ و بوی خاصی داشت و ان‌شاءالله توفیق داشته باشیم این طرح‌ها را ادامه بدهیم.

 

وی با اشاره به روز روستا گفت: امروز در زمینه روستا و عشایر، بیش از 13 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد که مربوط به بخش‌های دولتی، نهادهای انقلاب، بسیج سازندگی، کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام و همه ارگان‌هایی که در این زمینه فعال بودند می‌شود.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه ما می‌دانیم روستائیان و عشایر چقدر برای ما مهم هستند، گفت: روستائیان عزیز، تولیدگران بزرگ کشور هستند و در مسئله امنیت غذایی که برای ما بسیار مهم است در شرایط جنگ اقتصادی و البته همیشه ما باید در مسئله مواد غذایی و محصولات کشاورزی روی پای خودمان بایستیم و این بار بر دوش روستائیان عزیز بوده است.

 

روحانی ادامه داد: روستاهای ما در صنایع دستی نقش زیادی دارند و در زمینه گردشگری هم در سال‌های اخیر نقش ارزشمندی پیدا کرده‌اند. روستاهای ما هم باید مراکز گردشگری باشند هم پاسداری فرهنگ ایران زمین و فرهنگی دینی و اسلامی ما باشند. همچنین روستائیان عزیز، مرزبانان خوب در سراسر کشور هستند.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه دولت‌های بعد از انقلاب به روستاها خدمت کرده اند، گفت: فکر می‌کنم کار دولت یازدهم و دوازدهم قابل مقایسه باشد با دولت‌های گذشته و من از همه کارگزاران، مردم، کارگران، کشاورزان و کارمندان سراسر کشور تشکر می‌کنم. کار عظیم و بزرگی در این مدت انجام گرفته و این تلاش و خدمت را ما تا روز آخر و ساعت آخر این دولت ادامه خواهیم داد و در روحیه ما هیچ تزلزلی ایجاد نخواهد کرد.

 

روحانی ادامه داد: نه تحریم دشمنان، نه جنگ اقتصادی، نه بدگویی کانال‌های ضدانقلاب و فارسی‌زبان خارج از کشور و نه برخی افرادی که ناآگاهانه سخنان ناراو می‌گویند، در روحیه و کار ما اثر نمی‌گذارد. ما از خدا استمداد می‌طلبیم و دستمان را به سمت مردم خودمان دراز می‌کنیم و این ملت ما هستند که می‌توانند در همه جا یار کشور و استقلال و آزادی سرزمین بزرگ ما باشند.

 

روحانی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید با همه توان و با افتخار، برنامه‌های توسعه ای کشور را در شرایط جنگ اقتصادی پیش برده است، اظهارداشت: همه آنهایی را که علیه ایران صحبت می‌کنند به مجادله می‌طلبیم و از آنها می‌خواهیم که با آمار و ارقام به صحنه بیایند تا ببینیم در برق و آب وضعیت ما و دیگر کشورها چگونه است.

 

روحانی با اشاره به اهمیت تولید و تامین امنیت غذایی جامعه، گفت: امروز در شرایط جنگ اقتصادی، تامین امنیت غذایی کشور با افزایش تولید و خودکفایی در تامین نیازمندی‌های کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و روستائیان و عشایر در این راه نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه بار اصلی در تولید محصولات کشاورزی و خودکفایی در این زمینه بر دوش روستائیان است، گفـت: در سال‌های اخیر روستاها علاوه بر ایفای نقش در تولید محصولات کشاورزی اعم از دامی، زراعی و باغی در زمینه توسعه گردشگری نیز نقش آفرین شده اند.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت برغم همه مشکلات ناشی از جنگ اقتصادی دشمنان، درحد توان در بخش‌های مختلف خدمات ارزشمندی را خدمت روستائیان و عشایر عزیز در سراسر کشور عرضه کرده است، اظهار داشت: امروز بالغ بر 99 درصد روستاهای کشور دارای برق هستند و هر هفته 35 روستا در شرایط بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و پایدار قرار می گیرد و تا پایان این دولت 10 میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار خواهند بود.

 

وی گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور در این دولت را اقدامی قابل توجه برشمرد و افزود: امروز علاوه بر اینکه در زمینه گاز خودکفا شده ایم و حتی در فصل زمستان هم گاز را به کشورهای همسایه صادر می کنیم، بخش اعظم روستاهای کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارند.

 

روحانی افزود: قبل از این دولت، به 14 هزار روستا گازرسانی شد و در این دولت 32 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار شده است و این یک افتخار بزرگ برای دولت است.

 

رئیس جمهور همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان با اجرای طرح تحول سلامت و بهبود وضعیت بهداشت و درمان روستاها با ساخت خانه‌های بهداشت روستایی اشاره کرد و افزود: امروز کار مقابله با بیماری کووید 19 در کشور با خودکفایی انجام می شود.

 

روحانی همچنین به توسعه ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات در روستاها اشاره کرد و افزود: با کار بزرگی که در این حوزه انجام شده به تدریج همه روستاهای کشور به شبکه هوشمند ارتباطی متصل می شوند و اثر بزرگ این خدمات این است که می بینیم روستایی ما دارای سلامت بیشتر، امکانات آموزشی بیشتر، بهداشت بیشتر و راههای ارتباطی گسترده تر و ایمن تر است.

 

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه شرایط روستاها را به گونه ای قرار می دهیم که مسئله مهاجرت از روستا به شهر متوقف شود، گفت: وقتی روستاها تخلیه شوند و حاشیه نشینی در شهرها افزایش یابد، هزاران مشکل اجتماعی و اقتصادی بوجود می آید. مهم این است که روستاها به گونه ای رشد کنند که روستایی عزیز ما نیازی به مراجعه به شهر نداشته باشد.

 

روحانی توسعه اشتغال روستایی را از دیگر اقدامات مهم دولت در مورد روستاها و عشایر عنوان کرد و افزود: روستایی برای ادامه زندگی خود نیاز به شغل و درآمد دارد و این دولت با استفاده از یک میلیارد دلار سرمایه تامین شده از صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب، کار ارزشمندی در زمینه اشتغال زایی روستایی به انجام رسانده است.

 

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از همه مردم کشور و بویژه روستائیان خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس و جنگ نظامی دشمنان علیه ایران همه مردم به جبهه‌ها رفتند و در خط مقدم مبارزه بودند، امروز هم که جنگ اقتصادی به ملت ایران تحمیل شده مردم ما مقاوم و استوار ایستاده اند و روستائیان با تلاش خود برای تولید در این مقاومت نقش اساسی دارند.

 

 روحانی با اشاره به خودکفایی کشور در زمینه تولید گندم، گفت: امروز با تلاش روستائیان، کشاورزان و تولیدکنندگان، تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی با قدرت ادامه دارد.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه می دانیم مردم امروز با تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان، در شرایط سختی قرار دارند، تصریح کرد: مهم این است که ملت ما با مقاومت و ایستادگی خود دشمن را شکست داد و ثابت کرد که ما تسلیم نمی شویم و تسلیم نخواهیم شد.

 

روحانی تاکید کرد: تردید ندارم که این جنگ اقتصادی دشمن برای مدت طولانی نمی تواند ادامه یابد و دشمنان تسلیم مقاومت ملت ایران خواهند شد و ما دشمن را وادار به تسلیم خواهیم کرد.

 

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود، بهره مندی یک میلیون و 500 هزار نفر از ساکنان روستاها از بیمه تامین اجتماعی را هدیه دولت به روستائیان و عشایر در آستانه روز ملی روستا و عشایر اعلام کرد و گفت: این دولت تا پایان راه خود در کنار روستائیان و عشایر عزیز خواهد بود و تلاش می کنیم همه با هم و در کنار هم در مقابل جنگ اقتصادی دشمن پیروز شویم.

 

روحانی همچین با اشاره به فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ، گفت: امسال به خاطر شرایط بهداشتی و مردم ایران نتوانستند به زیارت مشرف شوند و در خانه‌های خود عزاداری می کنند اما خداوند حتما اجر و پاداش زیارت را برای آنها منظور خواهد کرد.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها