11/25/2020
چهارشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۹
آلودگی به علاوه باران کم؛ پیش‌بینی از پاییز امسال

آلودگی به علاوه باران کم؛ پیش‌بینی از پاییز امسال

احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می‌گوید که بر اساس مدل‌های اقلیمی طی روزهای باقی‌مانده از مهر و حتی آبان و آذر بارش‌ها در کشور کمتر از نرمال خواهد بود که این مسئله آلودگی هوا در برخی نقاط کشور را به دنبال دارد.

اعتمادآنلاین| احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه طی هفته جاری دمای هوا به‌تدریج در نیمه غربی کشور گرم و در نیمه شرقی سرد می‌شود، اظهار کرد: به‌طور کلی تا 10 روز آینده روند افزایش تدریجی دما در کشور پیش‌بینی می‌شود و دما به شرایط نرمال و حتی بیش از نرمال می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه طی هفته گذشته سامانه‌ای بارشی از عرض‌های شمالی وارد کشور شد که بارش و کاهش دما را به دنبال داشت، تصریح کرد: بر اساس مدل‌های اقلیمی طی دو هفته آینده بارش قابل ملاحظه‌ای در کشور نخواهیم داشت. به‌طور کلی بارش‌ها در مهر ماه بیشتر به نوار شمالی  و غربی کشور محدود می‌شود اما مدل‌های عددی بیانگر این است که آنومالی (ناهنجاری) بارش‌ها در روزهای باقی‌مانده از مهر و حتی آبان و آذر منفی است و با کم بارشی مواجه خواهیم بود.

 

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی دمای هوا نیز در ماه‌های آبان و آذر حدود 0.5 تا 1 درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین بلند مدت خواهد بود البته باید در نظر داشت که پیش‌بینی شرایط اقلیمی همواره با عدم قطعیت‌ همراه است.

 

وظیفه در پایان گفت: باید درنظر داشت که وقتی گذر سامانه‌های فعال بارشی کم شود تعداد روزهایی که جو پایدار است، بیشتر می‌شود و ما با تراکم آلاینده‌ها در سطوح پایین جو مواجه می‌شویم. از این‌رو بعید نیست که با روزهای آلوده بیشتری در پاییز امسال مواجه باشیم.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها