11/28/2021
یکشنبه، ۰۷ آذر ۱۴۰۰
چرا اصولگرایان از علی اکبر ولایتی حمایت نمی کنند؟

چرا اصولگرایان از علی اکبر ولایتی حمایت نمی کنند؟

نام علی‌اکبر ولایتی در چند روز گذشته به عنوان یکی از کاندیدا‌های احتمالی در انتخابات آتی طرح شده، اما این طور که معلوم است اصولگرایان بنای استقبال از وی را ندارند.

اعتمادآنلاین| علی‌اکبر ولایتی آخرین نفری است که به لیست کاندیدا‌های احتمالی جهبه اصولگرا در انتخابات 1400 اضافه و از همان ابتدا هم با مخالفت‌های مواجه شده است. ولایتی از سیاستمدران کارکشته و باتجربه اصولگرای است و برخی گمان می‌کنند که حداقل به خاطر تسلط بر حوزه سیاست خارجی در این اوضاع و احوال کنونی می‌تواند رئیس جمهور باشد.

 

زور انتقادات به وی، اما می‌چربد. منتقدان وی همان ابتدای کار حرف از سن و سال را پیش کشیده و یادآور می‌شوند که مقام معظم رهبری از نیاز کشور به یک ریس جمهور جوان، حزب‌اللهی و انقلابی گفتند.


مثلا محمد جواد ابطحی، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: «معتقدم برخی از این آقایان باید صحنه سیاست را ترک کنند، چون سن شان اقتضا نمی‌کند و به آخرت شان بپردازند. حالا برخی می‌گویند آقای ولایتی دوباره بیاید. آقای ولایتی بنده خدا دیگر آ‌ن‌قدر خدمت کرده است که دیگر توانمندی ندارد جلسات مرتب بگذارد و با بدنه جریان اصولگرایی در استان‌های مختلف صحبت کند.» یا حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه می‌گوید: «طبیعتا سن آقای ولایتی دیگر اقتضا نمی‌کند که آن تحرک مورد نیاز کار اجرایی کشور را داشته باشند. من فکر نمی‌کنم خصوصیاتی که مقام معظم رهبری برای دولت آینده مورد توجه قرار دادند یعنی دولت جوان حزب‌اللهی انقلابی با افراد بالای 65 سال تطابق داشته باشد.»


حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز نیز پیش‌تر گفته بود: «مقامات سایر کشور‌ها نیز با نام علی اکبر ولایتی آشنا هستند و او را به عنوان یک شخصیت لایق و ارزنده قبول دارند. با این اوصاف معتقدم بهترین جایگاه را نسبت به سایرین در اختیار دارد.»

 

جدیدترین مخالفت را با کاندیداتوری ولایتی، اما عباس سلیمی نمین کرده است. این فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با «نامه نیوز» درباره طرح نام علی اکبر ولایتی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری یا ریاست مکانیزم انتخاباتی اصولگرایان می‌گوید: «در هر دو مورد نظرم منفی است. او نه ظرفیت این را دارد که پیونددهنده و هماهنگ کننده نیرو‌های اصولگرا باشد و نه ظرفیت این را دارد که بتواند مسئولیت قوه مجریه را به عهده بگیرد.»


وی با اشاره به دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بیان کرد: «آقای ولایتی خودش کارنامه خوبی در زمینه هماهنگی میان نیرو‌های اصولگرا نداشت. آن دوره‌ای که لازم بود اصولگرایان وحدت داشته باشند آقای لایتی از عاملان اصلی شکستن وحدت بود که موضوع تماس تلفنی مرحوم آیت الله مهدوی کنی و پرهیز آقای ولایتی در پاسخگویی به آن تماس کاملا بر همه روشن است.»

 

منبع: فردانیوز

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها