4/16/2021
جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می‌یابد
منصور پوریان، رییس شورای تامین دام:

قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می‌یابد

رییس شورای تامین دام کشور گفت: با توجه به افزایش روز افزون جمعیت دامی، رشد سن دام، زایش‌های جدید پاییزه و کاهش تقاضا، در هفته جاری قیمت گوشت قرمز از جمله گوشت گوساله کاهش می‌یابد.

اعتمادآنلاین| «منصور پوریان» روز شنبه درباره وضعیت بازار گوشت قرمز افزود: در هفته های اخیر قیمت گوشت قرمز به ویژه گوشت گوساله به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی از جمله (ذرت، کنجاله سویا و جو) روند افزایشی به خود گرفته بود که به زودی تعدیل می شود.

 

وی اظهارداشت: این درحالی است که صنعت دامپروری کشور با مشکل جدی کاهش تقاضا روبروست که همین امر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان این بخش ایجاد کرده است.

 

رییس شورای تامین دام کشور تصریح کرد: توان تولید دام زنده سنگین و سبک در کشور افزایش پیدا کرده تاجایی که طبق گزارش مرکز آمار ایران ما با پروار سنگین گوساله در حد 335 هزار راس و گوسفندی 70 هزار راس روبرو هستیم.

 

پوریان ادامه داد:  اکنون قیمت میانگین هر کیلوگرم دام زنده گوساله 33 تا 35 هزار تومان و گوسفندی 42 تا 43 هزار تومان است که نرخ بالایی به شمار می رود.

 

وی تصریح کرد: وضعیت تولید دام زنده در حدی است که نیاز داخلی را تامین می کند و دیگر نیازی به واردات گوشت قرمز نیست، اما علت بالا بودن قیمت گوشت در کشور وجود دلالان است که اجازه کاهش قیمت‌ها را نمی‌دهند.

 

رییس شورای تامین دام کاهش تقاضا برای مصرف گوشت قرمز را در کشور بی سابقه دانست و اضافه کرد: اکنون بازاری برای دام زنده و گوشت قرمز وجود ندارد و در صورت ادامه روند بالا بودن قیمت گوشت قرمز، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان متضرر خواهند شد.

 

وی تنها راهکار برای ساماندهی بازار گوشت را تامین نهاده های دامی با نرخ مصوب، حذف دلالان  و متعادل شدن عرضه و تقاضا عنوان کرد.

 

طبق آمارها  نیاز کشور به گوشت قرمز سالانه نزدیک یک میلیون تن است که بخش عمده آن از تولید داخلی و نزدیک 10 درصد از محل واردات تامین می‌شود.

 

براساس آمارها،  تولید گوشت قرمز در سال 1397 حدود 830 هزار تن و  سال 1398 حدود 859 هزار تن بود که 3.5 درصد رشد داشته است.

 

طبق آخرین آمارها شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی 4 هزارتن گوشت قرمز گوساله را با قیمت کیلویی 72 هزار و 500 توماناز تولیدکنندگان 15 استان کشور خرید تضمینی کرد.

 

منبع: ایرنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها