5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
ماسک بالاتر از 1300 تومان گرانفروشی است
محمدرضا شانه ساز، رییس سازمان غذا و دارو:

ماسک بالاتر از 1300 تومان گرانفروشی است

رییس سازمان غذا و دارو نسبت به گرانفروشی ماسک هشدار داد و درباره داروهای بیماری کرونا توضیحاتی را ارایه کرد.

اعتمادآنلاین| دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری ویدیو کنفرانسی در استودیو سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره قیمت‌های عرضه ماسک بالاتر از 1300 تومان، گفت: قیمت ماسک 1300 تومان است و الان به دلیل نظارت‌های انجام شده واقعا قیمت خرید داروخانه و سایر فروشگاه های زنجیره ای و تجهیزات پزشکی بر اساس اطلاعات موثقی که داریم کاهش یافته است.

 

بعضا ممکن است داروخانه ای بگوید که فاکتور گران خرید داریم، در این زمینه نیز نامه نوشتیم که یا باید آن ماسک ها را مرجوع کنند یا فاکتورهایشان اصلاح شود.

 

ماسک بالاتر از 1300 تومان گرانفروشی است

 

وی تاکید کرد: ماسک نباید بالای 1300 فروخته شود و در غیر این صورت گرانفروشی و تقلب محسوب می شود و با فرد خاطی برخوردهای تعزیراتی انجام خواهد شد. گروه های بازرسی فعال در سراسر کشور این موضوع را رصد می کنند.

 

از مرم نیز می خواهیم که موارد تخلف را حتما به معاونتهای غذا و دارو محل یا سامانه 190 اطلاع رسانی کنند. در حال حاضر تولیدات ماسک در کشور بسیار بالاست و بالاتر هم می رود و کمبودی در این زمینه نیست.

 

مشکلی در تامین داروهای کرونا نداریم

 

رییس سازمان غذا و دارو همچنین درباره داروهای بیمارستانی کرونا از جمله رمدسیویر گفت: در بحث داروهای کرونا طبق پروتکلهای درمان عمل می شود و داروهای بیمارستانی تنها در بیمارستان عرضه می شوند. در مورد تامین اقلام خوراکی داروهای کرونا هیچ مشکل حتی برای بخش سرپایی نداریم.

 

 

وی تاکید کرد: داروهای بیمارستانی اگر در خارج از بیمارستان تجویز شوند مخالف دستورالعملهای کمیته علمی کرونا است.

 

اگر به هر حال مراجع درمان به ما اعلام کنند ما برای تامین این اقلام در بخش‌های غیربیمارستانی هم مشکل خاصی نداریم و خواهشم آن است مردم را از مراجعه به ناصر خسرو به هر دلیلی، منع کنید. در حال حاضر این داروها تامین شده و مشکلی در این زمینه نداریم. در مورد عرضه این داروها در ناصر خسرو که البته تقلبی هم بودند افرادی را گرفتند و برخورد کردند؛ این داروها اصلا رمدسیویر نبود، بلکه آنتی بیوتیک های معمولی بود و برچسب آنها برداشته شده بود و با قیمتهای 50 – 60 میلیونی عرضه می شد.

 

شانه ساز همچنین تاکید کرد: از همکاران پزشک خواستار آن هستیم که تجویز این داروها را در خارج از بیمارستان انجام ندهند تهیه این ها برای مردم در خارج از بیمارستان وجود ندارد و در ناصرخسرو هم که همین کلاهبرداریها و تقلبها است. ضمن این که اکنون تمام داروها به لحاظ برچسب اصالتی که دارند باید هنگام تهیه چک شوند.

 

وضعیت تولید رمدسیویر ایرانی

 

وی همچنین درباره وضعیت تولید رمدسیویر در کشور گفت: در حال حاضر سه کمپانی مان در این زمینه فعال هستند و یکی دو کمپانی دیگر هم متقاضی تولید هستند و به زودی این تعداد به پنج کمپانی افزایش می‌یابد. برای تولید این دارو مشکل چندانی نداریم و علیرغم موج افزایشی بیماران، اما دارو برای بیمارستانها تامین می شود.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها