11/25/2020
چهارشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۹
تندروها از شکست ترامپ احساس خطر کرده‌اند / مجمع تشخیص مصلحت بعد از فوت آیت‌الله هاشمی عملاً تعطیل شده است
جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

تندروها از شکست ترامپ احساس خطر کرده‌اند / مجمع تشخیص مصلحت بعد از فوت آیت‌الله هاشمی عملاً تعطیل شده است

جواد امام گفت‌: تندروها بعد از شکست دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا نسبت به فضای انتخاباتی ایران احساس خطر کرده‌اند. به هر حال پیروزی بایدن، احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام و در نتیجه‌ کاهش مشکلات و احتمال ترغیب بیشتر مردم به مشارکت در انتخابات را زیاد کرده که این قطعاً ایده‌آل تندروها نیست.

اعتمادآنلاین| گروهی از نمایندگان مجلس یازدهم و در راس آنها محمدباقر قالیباف رئیس مجلس این روزها انواع و اقسام فشارها را بر دولت وارد می‌کنند. آن هم در شرایطی که کشور در آستانه انتخاباتی است که برای گذر از بحران‌ها درصد بالاتر مشارکت در آن لازم به نظر می‌رسد. 

 

جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: آقایان بدون اینکه متوجه سختی‌های کشور و مشکلات مردم باشند، به طمع انتخابات 1400 همه سعی‌شان را برای تخریب دولت به کار بسته‌اند تا شاید بتوانند فضا را برای راهیابی به پاستور آماده کنند. البته بر هیچ کسی پوشیده نیست که دولت اشکال‌هایی دارد، اما اینکه قالیباف و تندروها اقدام‌های تهاجمی را سفت و سخت دنبال می‌کنند به این خاطر است که فقط به فکر برنده شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری هستند. آنها البته این حس را دارند که سیاه‌نمایی علیه دولت می‌تواند هدف‌شان را محقق کند و به‌ همین دلیل حاضرند مردم را ناامید کنند.

 

این فعال سیاسی در ادامه گفت: البته این را هم باید در نظر داشت که این گروه بعد از شکست دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا نسبت به فضای انتخاباتی ایران احساس خطر کرده‌اند و به همین دلیل تحرکات تندشان را شدت بخشیده‌اند تا برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌ها‌یشان با خللی مواجه نشود. به هر حال پیروزی بایدن، احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام و در نتیجه‌ کاهش مشکلات و احتمال ترغیب بیشتر مردم به مشارکت در انتخابات را زیاد کرده که این قطعاً ایده‌آل تندروها نیست.

 

او ادامه داد: این نوع رفتارها هزینه‌ساز است و بر بی‌اعتمادی و یأس افکار عمومی دامن می‌زند. تداوم سیاه‌نمایی و تندروی‌ها خسارت‌های زیادی به بار خواهد آورد. در چنین موقعیتی توقع می‌رود سیستم به فکر کنترل کردن تندروی تندروها باشد؛ اما مجلس که می‌تواند تنش‌زدایی کند جایگاهش را از دست داده و به نهادی بی‌اثر تبدیل شده است. همچنین می‌توان به اثرگذاری مجمع تشخیص مصلحت در رویکردهای مجلس اشاره کرد که متاسفانه این نهاد بعد از فوت آیت‌الله هاشمی عملاً تعطیل شده است.

 

مدیرعامل بنیاد باران توضیح داد: این شرایط نتیجه انتخاباتی است که در اسفندماه 98 با کمترین رأی ممکن برگزار شد. با چنین وضعیتی می توان به این نتیجه رسید که «مشارکت بالا در انتخابات ریاست‌جمهوری» از هر ضرورتی، ضروری‌تر است. جای تاسف دارد آنهایی که باید شرایط را درست و کاستی‌ها را ترمیم کنند، خودشان مسبب بدتر شدن وضعیت هستند و این مساله واقعاً نگران‌کننده است.

 

جواد امام در پایان گفت: اگر فضا ترمیم نشود، مردم حتماً با گرفتاری‌های بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

 

 

چکیده گفت‌وگو با جواد امام

 

-تندروها به طمع انتخابات 1400 همه سعی‌شان را برای تخریب دولت به کار بسته‌اند

-تندروها فقط به فکر برنده شدن در انتخابات هستند

-مجلس به نهادی بی‌اثر تبدیل شده است

-احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام قطعاً ایده‌آل تندروها نیست

-تداوم سیاه‌نمایی و تندروی‌ها خسارت‌های زیادی به بار خواهد آورد

-مشارکت بالا در انتخابات از هر ضرورتی، ضروری‌تر است

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها