3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
لطفا به منافع ملی فکر کنید
نعمت احمدی در یادداشتی نوشت:

لطفا به منافع ملی فکر کنید

واقعیت آن است که شهادت ابردانشمند ایرانی محسن‌فخری‌زاده قلب همه ایرانیان وطن دوست را به درد آورده است، اما در مواجهه با این حادثه و برای پیشگیری از وقوع یک چنین حوادثی باید مبتنی بر تدبیر، هوشمندی و مبتنی بر منافع ملی کشور عمل کرد.

اعتمادآنلاین| واقعیت آن است که شهادت ابردانشمند ایرانی محسن‌فخری‌زاده قلب همه ایرانیان وطن دوست را به درد آورده است، اما در مواجهه با این حادثه و برای پیشگیری از وقوع یک چنین حوادثی باید مبتنی بر تدبیر، هوشمندی و مبتنی بر منافع ملی کشور عمل کرد.

 

این خواسته‌ای است که بدون تردید شهید فخری‌زاده هم عمر خود را برای آن صرف کرده است. طرحی که نمایندگان مجلس تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در دستور کار قرار داده‌اند و سیار تحرکاتی که در پارلمان در خصوص تعهدات برجامی ایران در حال وقوع است، بیشتر مبتنی بر احساسات و رویکردهای هیجانی و غیرتخصصی در مواجهه با تحولات بین‌المللی است و احتمالا سرانجامی هم نخواهد داشت. باید بدانیم روحانی رییس‌جمهوری و ظریف وزیر امور خارجه کشور هیچ قدمی را بدون هماهنگی با مسوولان رده بالای کشور برنداشته‌اند. اگر در خاطرتان مانده باشد در ژانویه سالی که نهایتا برجام امضا شد، در آخرین لحظات امضای برجام و در شرایطی که جان کری به سختی و با پاهای شکسته راهی وین شده بود تا برجام را نهایی کند، ظریف ناگهان در آخرین لحظات، مذاکرات را متوقف کرد، به تهران آمد تا آخرین هماهنگی‌ها را برای اتخاذ تصمیم نهایی صورت دهد و بعد از آن برجام امضا شد.

 

بنابراین موجودیت برجام نه محصول تصمیم دولت یا شخص ظریف بلکه محصول تدبیر و تصمیمی است که نظام در راستای منافع ملی تصمیم به اجرای آن گرفته است. اما متاسفانه به یک چنین واقعیاتی توجه نمی‌شود یا شاید مصالح فردی و جناحی در بطن برخی تصمیم‌سازی‌ها جریان داشته باشد. فراموش نکنید که ایران حد فاصل سال‌های 84 تا 92 به دلیل رویکردهای غیرتخصصی در زمره کشورهایی قرار گرفت که ذیل فصل هفتم شورای امنیت سامان ملل متحد قرار گرفته است. 6 قطعنامه سنگین علیه کشورمان در شورای امنیت صادر شده بود. کشورهایی که معمولا ذیل این فصل قرار می‌گیرند با جنگ و چالش‌های جدی نظامی روبه‌رو می‌شوند.

 

جالب اینجاست که برادر پوتین و برادر پینگ روسای جمهور روسیه و چین نیز پای برگه این قطعنامه‌ها را امضا کرده بودند. اگر دولت روحانی در این 8سال هیچ دستاورد دیگری هم نداشته باشند همین که توانستند ایران را از این فصل سازمان ملل متحد خارج کنند، یک دستاورد تاریخی محسوب می‌شود. در شرایط فعلی هم که ترامپ و دارو دسته منطقه‌ای‌اش احساس شکست می‌کنند، ایران باید با اتخاذ تصمیماتی معقول و هوشمندانه تلاش کند تا از دادن بهانه برای حاشیه‌سازی بیشتر علیه کشورمان جلوگیری شود.

 

بر اساس داده‌های مستند بن سلمان، بن زائد و بنیامین نتانیاهو تلاش می‌کنند تا با سناریو‌سازی و ایجاد حاشیه، ظرفیت‌های ارتباطی جدیدی که برای ایران در صحنه بین‌الملل ایجاد شده را محدود یا مسدود کنند. نتانیاهو از مدت‌ها قبل به شهید فخری‌زاده اشاره کرده بود و در واقع فرمان شلیک را صادر کرد. همان‌طور که آقای شمخانی نیز اشاره کردند این آگاهی که دشمن به دنبال ترور این شهید است وجود داشته است. رویکرد منطقی آن است که نمایندگان بررسی‌های تحلیل و تخصصی را برای محکم‌تر کردن کمربند امنیتی و حفاظتی کشور در دستور کار قرار دهند تا دیگر شاهد یک چنین اتفاقاتی نباشیم. رژیم صهیونیستی این روزها تلاش می‌کند تا خود را به مرزهای ایران نزدیک کند، حضور در امارات، آذربایجان، بحرین و... بخشی از تلاش‌های این رژیم نامشروع برای نزدیک شدن به ایران است.

 

اتفاقا حوزه‌ای که بر روی آن سرمایه‌گذاری زیادی شده است، اقتصاد و حوزه‌های بازرگانی و نظام پولی و بانکی است. در این شرایط ایران باید به گونه‌ای رفتار کند که برنامه‌های دشمنان منجر به نتیجه نشود. باید بدانیم که نتانیاهو به زودی رفتنی است، بر اساس توافقی که در نظام سیاسی رژیم صهیونیستی صورت گرفته، نتانیاهو در 2سال ابتدایی پست نخست‌وزیری را در اختیار خواهد داشت و به‌زودی جای خود را به فرد دیگری می‌دهد. بر این اساس نتانیاهو تلاش می‌کند تا در ماه‌های پایانی حضورش در پست نخست‌وزیری برای خود در مواجهه با ایران کارنامه‌ای درست کند. برای مواجهه با این تلاش‌های هماهنگ که برای اجرای آن میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری شده، ایران باید تمام ظرفیت‌هایش را بر اساس یک راهبرد واحد و یک سیاست هوشمندان داخلی و خارجی به کار بگیرد. راهکار مقابله با این صحنه‌آرایی خطرناک دشمنان در وهله اول بهبود شاخص‌های اقتصادی و ارتباطی کشور است. 

 

باید برتری‌های ایران در بخش‌های سیاسی و دیپلماسی در حوزه اقتصادی و معیشتی نیز گسترش پیدا کند تا رژیم صهیونیستی نتواند، ویترین فروشگاه‌های کشورهای منطقه را از کالاهای تولیدی خود پر کند. خبری اخیرا در فضای بین‌المللی مطرح شد که در ایران بازتاب‌های مناسبی پیدا نکرد، بر اساس این خبر، پادشاه عربستان اعلام کرده اگر نظام بین‌الملل تضمین‌های جدی برای ایجاد دو کشور در سرزمین‌های اشغالی بدهد، عربستان آماده است روابط خود را با رژیم صهیونیستی بهبود بخشد. این در حالی است که موضوع تشکیل 2کشور در سرزمین‌های اشغالی از جمله امور بدیهی و غیرقابل انکار است. به عبارت روشن‌تر عربستان تلاش می‌کند از ظرفیت نظام بین‌الملل برای پیشبرد راهبردهای ماجراجویانه خود در منطقه بهره ببرد.

 

در ایران چه واکنشی به این تحولات داده می‌شود؟ نمایندگان مجلس طرحی را تصویب می‌کنند که خروجی معنای آن برای نظام بین‌الملل، خروج از ان‌پی‌تی و عدم اجرای پروتکل الحاقی تعبیر و تفسیر می‌شود. یعنی عربستان بدون ظرفیت‌های دیپلماسی به دنبال ایجاد پتانسیل‌های ارتباطی بین‌المللی برای تصمیمات خود است. در ایران اما به گونه‌ای عمل می‌شود که ظرفیت‌های ارتباطی کشور در معرض نوسان و تکانه‌های منفی قرار می‌گیرد. با این توضیحات معتقدم که مجموعه نظام تصمیم‌سازی کشور باید بر اساس یک راهبرد مشخص که مقام معظم رهبری آن را ترسیم و تشریح کرده‌اند، فرایند تحقق منافع ملی را دنبال کنند و از رفتارهای تندی که بیشتر در راستای منافع دشمنان کشور است، خودداری شود. فراموش نکنیم شهدایی از جنس شهید محسن فخری‌زاده، جان عزیز خود را به دست گرفتند تا مردم این کشور در نهایت سربلندی و افتخار، قله‌های رشد و موفقیت را طی کنند. ‌ای کاش نمایندگان قبل از هر اقدامی ابتدا متن قطعنامه‌های شدیداللحن سازمان ملل متحد را بخوانند، بعد برجام را دقیق مطالعه کنند، بعد درباره سود و زیانی که کشور از این سند بین‌المللی برداشت کرده است، اظهارنظر کنند. آقایان، خانم‌ها لطفا به منافع ملی کشور و مطالبات مردم فکر کنید، بعد تصمیم بگیرید.

 

منبع: تعادل

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها