3/6/2021
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
هفته آینده گزارش قیمت‌ واقعی مسکن کشور منتشر می‌شود

هفته آینده گزارش قیمت‌ واقعی مسکن کشور منتشر می‌شود

در حالی وزارت راه چهار ماه است که گزارش قیمت مسکن را منتشر نکرده که معاون وزیر راه از انتشار گزارش مربوط به تحولات بازار مسکن طی هفته آینده خبر داد.

اعتمادآنلاین| وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) از تیرماه امسال تاکنون گزارش‌های مربوط به تحولات قیمت مسکن تهران را منتشر نکرده است. این اقدام به گفته مسئولان مربوطه با هدف انتشار قیمت‌های واقعی بازار صورت گرفته است.

 

اوایل مهرماه امسال معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که متوسط قیمت مسکن 26 استان کشور زیر 10میلیون تومان است، گفته بود: گزارش واقعی قیمت مسکن به‌زودی منتشر می‌شود.

 

محمود محمودزاده درباره دلیل عدم انتشار گزارش متوسط قیمت مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی بیان کرد:‌ بر اساس قولی که داده‌ایم به‌زودی متوسط قیمت مسکن 29 استان کشور را اعلام خواهیم کرد. دو روز قبل (7 مهرماه 99) برای اولین بار در شورای‌عالی مسکن این قیمت‌ها ارائه شد که بسیار به صحت نزدیک است و می‌تواند قیمت واقعی مسکن را در کشور نشان دهد، به جای این که متوسط قیمت مسکن یک شهر را ــ تهران ــ برای کشور ملاک قرار دهیم.

 

وی با بیان این که طی یکی دو روز آینده متوسط قیمت مسکن 29 استان کشور در سایت معاونت مسکن و ساختمان بارگذاری می‌شود، افزود: اگر قیمت‌های درست و صحیح را اعلام کنیم در بازار مسکن راهنماست، اما اگر فقط آمار خام را منتشر کنیم طبیعی است که گمراه‌کننده خواهد بود، به‌عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و چند میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه‌ای می‌خواهیم آماری را استخراج کنیم باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد، خارج کنیم. اگر در تهران عدد منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به 10 تا 15 میلیون تومان خواهد رسید.

 

محمودزاده گفت: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در 7 استان کشور (در شهرهای مرکز استان) متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (طی مرداد 99) زیر 5 میلیون تومان بوده است. در 19 استان متوسط قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان، در 2 استان بالای 10 میلیون و زیر 15 میلیون تومان و فقط در یک استان (شهر تهران) متوسط قیمت مسکن بالای 20 میلیون تومان بوده است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که در 26 استان کشور متوسط قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان است، اضافه کرد: اگر برای این استان‌ها متوسط‌گیری کنیم، متوسط قیمت مسکن کشور 24 میلیون تومان نیست بلکه 10 تا 12 میلیون تومان خواهد بود. یکی از دلایلی که اعلام می‌شد آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن گمراه‌کننده است همین مورد بوده است، با انتشار متوسط قیمت مسکن واقعی در واقع شاهد شفافیت و ارائه دقیق اطلاعات در بازار مسکن خواهیم بود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز این‌که "نتوانستیم متوسط قیمت مسکن 2 استان را جمع‌آوری کنیم"، اظهار کرد: متوسط قیمت در این دو استان نیز قطعاً زیر 5 میلیون تومان است. وقتی قیمت‌های واقعی اعلام می‌شود روی همه چیز تأثیر مثبتی می‌گذارد. نمی‌توانیم قیمت مسکن یک شهر را ملاک کل کشور کنیم و همه بخواهند خودشان را با یک خط‌کش غیرواقعی مقایسه کنند.

 

محمودزاده با تأکید بر این‌که انتشار قیمت واقعی مسکن قطعاً تحولی ویژه در عملکرد بازار مسکن خواهد داشت، گفت: طی امروز و فردا متوسط قیمت مسکن مرداد ماه 99 و بلافاصله متوسط قیمت مسکن شهریور 29 استان کشور منتشر می‌شود.

 

در فاصله دو ماه سپری شده از وعده معاون وزیر راه و شهرسازی، خبرها حاکی از آن است که اوایل هفته آینده وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن را به تفکیک استان‌های مختلف منتشر می‌کند.

 

محمودزاده در این‌باره به تسنیم گفت: فردا نشست خبری در خصوص بازار  مسکن برگزار می‌شود که در آن تحلیل بازار مسکن با مدل جدید قیمت کشوری استخراج شده را اعلام خواهیم کرد.

 

وی تاکید کرد: قطعا انتشار گزارش قیمت‌های واقعی مسکن از استان‌های مختلف تاثیر مثبتی بر بازار می‌گذارد.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها