4/17/2021
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
انتقام سخت نیازمند صبر و برنامه‌ریزی سخت‌تر  است
حسین امیرعبدالهیان، دستیار رییس مجلس در امور بین‌الملل:

انتقام سخت نیازمند صبر و برنامه‌ریزی سخت‌تر است

دستیار رییس مجلس در امور بین‌الملل گفت: مجلس براساس جایگاه تقنینی و نظارتی که دارد به خوبی توانست از این ظرفیت‌ها استفاده کند و قطعا از این جایگاه درآینده استفاده بهتری هم خواهد شد. اما آنچه مسلم است انتقام سخت نیازمند صبر و برنامه‌ریزی سخت‌تر است.

اعتمادآنلاین| دستیار رییس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه انتقام سخت از ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی نیازمند صبر و برنامه‌ریزی است، گفت: هنوز انتظارات میلیون‌ها عاشق و طرفدار حاج قاسم در سراسر جهان برآورده نشده است و نیاز به تلاش بیشتری است.

 

حسین امیرعبدالهیان در نشست «انتقام سخت» و در آستانه سالگرد ترور سردار سلیمانی در پاسخ به سوالی درباره نقش مجلس درخصوص "انتقام سخت" گفت: مجلس براساس جایگاه تقنینی و نظارتی که دارد به خوبی توانست از این ظرفیت‌ها استفاده کند و قطعا از این جایگاه درآینده استفاده بهتری هم خواهد شد. اما آنچه مسلم است انتقام سخت نیازمند صبر و برنامه‌ریزی سخت‌تر است.

 

وی ادامه داد: سیدابراهیم رئیسی قاضی ویژه‌ ای را برای رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی تعیین کرده‌اند و مقامات قضایی ما در سفر به کشور عراق توانسته‌اند مستنداتی در این خصوص جمع‌آوری کنند.

 

امیرعبداللهیان در ادامه افزود: دولت هم اقداماتی خوبی در حوزه حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه انجام داده است ولی هیچ کدام از این‌ها در تراز جایگاه سردار سلیمانی نیست.

 

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل افزود: علاوه بر فضای حمایتی کامل مجلس در این موضوع، رییس مجلس از همرزمان و دوستان نزدیک سردار سلیمانی هستند و انگیزه بسیار زیادی در این رابطه دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی قوه مقننه قانونگذاری است و هرچه قوانین بازدارنده‌تری در این حوزه تصویب شود، کمتر شاهد اتفاقات ناگواری مثل آنچه که اخیراً در مورد شهید فخری‌زاده رخ داد، خواهیم بود.

 

امیرعبداللهیان تصریح کرد: وقتی خلاء قانونی وجود داشته باشد دشمن از این خلاء استفاده می‌کند، همانطور که از شکاف‌های امنیتی استفاده می کند؛ از این منظر مجلس می‌تواند اقدامات بزرگی انجام دهد که همین امر در حال انجام است.

 

 دستیار رییس مجلس با بیان اینکه کارهای زیادی در موضوع پیگیری ترور سردار سلیمانی انجام شده است، اظهار داشت: مجلس یازدهم در 6 ماه گذشته با جدیت روی این موضوع تمرکز کرده است و کارهای زیاد انجام داده است، اما اینکه خروجی این کار در قالب یک ماده واحده خواهد بود و یا در قالب یک توصیه و یا دستور پیگیری، باید منتظر ماند.

 

وی خاطرنشان کرد:‌ آنچه مسلم است اینکه هنوز انتظارات میلیون‌ها عاشق و طرفدار حاج قاسم در سراسر جهان برآورده نشده است و نیاز به تلاش بیشتری است.

 

امیرعبداللهیان یادآورشد: البته در مجلس گذشته هم‌ به دلیل شخصیت بین المللی و ملی که سردار سلیمانی داشتند، یک اقدام در قالب طرح سه فوریتی انجام شد اما موضوع انتقام سخت نیازمند صبر و برنامه‌ریزی سخت‌تر است.

 

دستیار رییس مجلس با بیان اینکه کار مرکز راهبردی برهان در واقع تعمیق و واکاوی در حقایق، واقعیات و مستندات است، تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های سردار سلیمانی این بود که همیشه مستندات می‌خواست و نمی‌توانستید به ایشان تحلیل فضایی و غیرمستند بدهید.

 

وی در ادامه افزود: سردار همیشه این مطالبه را در موضوعات منطقه داشتند که جدیدترین مطالعات و میزگردهای اندیشکده‌هایی که در حوزه‌های مورد نظرشان وجود دارد را احصا کرده و در اختیار ایشان قرار گیرد یعنی بواقع اهل مطالعه مستمر بودند.

 

امیرعبدالهیان با اشاره به پشتکار و دقت نظر سردار سلیمانی، خاطرنشان کرد: ایشان همیشه در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با آمادگی و اطلاعات کافی حاضر می‌شدند و دقیق‌ترین مطالب را ارائه می‌دادند و نقش بسیار مهمی در تصمیم گیری‌هایی که در آن جلسات اتخاذ می‌شد، داشتند.

 

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی ده‌ها جلد دست نوشته دارد که قرار است در بنیاد حاج قاسم سلیمانی منتشر شود، اظهار داشت: با کمک دوستداران حاج قاسم و داوطلبانی که علاقمند هستند و از فعالیت‌های فرهنگی بنیاد حمایت می‌کنند، دست نوشته‌های سردار که برخی از آن بسیار منظم بوده و یادداشت‌های روزانه ایشان بوده است جمع آوری شده و منتشر خواهد شد.

 

دستیار ویژه رئیس مجلس با اشاره به نقش مجلس شورای اسلامی در موضوع مبارزه با تروریسم عنوان کرد: پارلمان‌ها در مبارزه با تروریسم نقش بسیار مهمی دارند اما اساساً در پارلمان‌های جهان با فقر قانون در خصوص مبارزه با تروریسم مواجه هستیم.

 

وی تاکید کرد: مشکل این است که برای مبارزه با تروریسم که امروز یک پدیده پیچیده در جهان است؛ نهادهای بین‌المللی با نگاه‌های خاص سیاسی و با اعمال فشار بر کنشگران در منطقه و جهان یک سری مقررات بین‌المللی را تدوین کرده‌اند و سعی می‌کنند با اسم‌های مختلف مانند مبارزه با پولشویی، مبارزه با قاچاق و یا تروریسم به همه جزئیات در داخل کشورها و حتی به محرمانه‌ترین اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

 

مدیرکل امور بین‌الملل گفت: گاهی برای جرایم تروریستی بزرگ وقتی قانونگذار می‌خواهد حکمی را صادر کند دستش بسته است و متناسب با جرم صورت گرفته نمی‌تواند مجازات تعیین کند.

 

دستیار رییس مجلس در امور بین الملل خاطرنشان کرد: مصوبات قانونی ما هنوز دچار ضعف‌هایی است که فکر می‌کنم یکی از کارهای مهمی که می توان با استفاده از ظرفیت بالای مجلس شورای اسلامی انجام داد همین کار است.

 

وی ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی عزیز و همه شهدای مقاومت، شهدای مدافع حرم و مدافعین سلامت، اظهار داشت: در اینجا جا دارد تا از شهید بزرگوار دانشمند فخری‌زاده یادی نماییم، شهید گرانقدری که در مسیر توسعه و گسترش مرزهای دانش هسته‌ای و دانش دفاعی کشور تلاش‌های ارزشمندی را به عمل آورد.

 

در ادامه این نشست «شهریار زرشناس» استاد دانشگاه با اشاره به نقش سردار سلیمانی در همگرایی نگاه ملی‌گرایی و ایدئولوژیک گفت: سردار سلیمانی به عنوان یک دیپلمات نظامی - انقلابی ظرفیتی بود که برای اولین بار جمهوری اسلامی به دنیا معرفی کرد. ما پیش از این و در تاریخ مبارزاتی ایدئولوژیک دنیا شخصیت‌های مبارز و ایدئولوژیک با نگاه‌های مختلف را دیده بودیم اما یک دیپلمات نظامی هرگز نمونه‌ای نداشته است.

 

وی افزود: سردار سلیمانی علاوه بر وجهه نظامی‌گری که بی‌شک در نوع خود بی‌سابقه بوده است، یک دیپلمات موفق و با نگاه ایدئولوژیک بوده است چرا که توانست با همین ظرفیت ایدئولوژیک دیپلماتیک خود نگاه روسیه را به نفع محور مقاومت در سوریه تغییر داد، همچنین با ظرفیت ایدئولوژیک خود ملی‌گرایی و ناسیونالیست‌گرایی را در کنار ایدئولوژی انقلابی قرار داد و محور مقاومت را به عنوان یک ظرفیت در کنار نمادهای ملی‌گرایی معرفی کرد.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: سردار سلیمانی یک دیپلمات انقلابی نظامی در مقیاس جهانی در منطقه‌ای حساس به نام خاورمیانه بود که انقلاب اسلامی آن را به دنیا معرفی کرد و ما نباید از این موضوع به سادگی عبور کنیم و ایشان به عنوان نماد غرور ملی و فرهنگ میهن‌پرستی و ملی‌گرایی و فرهنگ ملی گرایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است.

 

 همچنین «روح‌الله متفکرآزاد»، عضو هیئت رئیسه مجلس، با بیان اینکه اصلیترین انتقام ترور سردار سلیمانی بریدن دست آمریکا از منطقه است، اظهار داشت: مجلس در مقدمات و تصمیم‌گیری نهایی اخراج آمریکا از منطقه می تواند نقش‌آفرینی کند و باید رویکرد خود را به سمتی ببرد که آمریکا از منطقه خارج شود.

 

 حجت‌الاسلام «احمد حسین فلاحی»، رئیس فراکسیون جبهه مقاومت مجلس هم با اشاره به اتفاقی که در پایگاه نظامی عراق افتاد، یادآور شد: این اقدام صرفا سیلی به دشمن بود نه انتقام سخت، پاسخ ما باید در وزن جنایت دشمن باشد و پاسخ هم وزن این جنایت اکتفا به جمع آوری پایگاه‌های آمریکا در منطقه نیست بلکه به عنوان پاسخ در شان این حادثه باید حضور بین المللی آمریکا را مورد حمله قرار دهیم.

 

مسئول فراکسیون جبهه مقاومت بیان کرد: متاسفانه در بحث مقاومت قوانین و چشم‌انداز تعریف شده‌ای نداریم و باید یک برنامه جامع و چشم انداز برای این حوزه تعریف کنیم و مکتب حاج قاسم را به منطقه صادر کنیم.

 

«زهره الهیان» نماینده مردم تهران هم با بیان اینکه عین الاسد معادل انتقام شهید سلیمانی نبود و می بایست انتقام‌های سخت‌تر را در فازهای بعدی به دنبال می داشت که نشد. این نوع محافظه کاری نسبت به اقدامات دشمن منجر به ایجاد خطای محاسباتی در دشمن و اقدامات آن‌ها می شود.

 

مسئول کمیته حقوق بشر مجلس بر ضرورت تصویب قانونی در شأن شهید سلیمانی که اثر عملیاتی نسبت به اقدامات دشمن داشته‌باشد، تأکید کرد و گفت: نیاز به یک اقدام قاطع و به موقع داریم و مطالبه رهبری اقدام حقوقی بازدارنده است. مجلس در این زمینه مصمم است و طرحی در سالگرد شهادت سردار در این زمینه ارائه می‌شود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها