4/16/2021
جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
دادگاه تگزاس شکایت جمعی از جمهوری‌خواهان از مایک پنس را رد کرد

دادگاه تگزاس شکایت جمعی از جمهوری‌خواهان از مایک پنس را رد کرد

قاضی فدرال آمریکا شکایت جمعی از جمهوری‌خواهان از معاون رئیس جمهور این کشور را فاقد وجاهت حقوقی دانست و آن را رد کرد.

اعتمادآنلاین|‌‌ دادگاهی در ایالت تگزاس، شکایت جمعی از جمهوری‌خواهان از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا را رد کرد.

 

به نوشته نشریه «بیزنس اینسایدر»، «جرمی کرنودل» قاضی منصوب رئیس جمهور آمریکا روز شنبه اعلام کرده تنظیم کنندگان پرونده شکایت علیه مایک پنس فاقد وجاهت لازم برای این اقدام حقوقی هستند.

 

به گفته کرنودل، «لوییس گومرت» عضو مجلس نمایندگان و یازده جمهوری‌خواه ایالت آریزونا که این شکایت را تنظیم کرده‌اند، خسارت قابل تشخیصی از جانب مایک پنس متحمل نشده‌اند.

 

روز گذشته (جمعه) نیز وزارت دادگستری آمریکا شکایت تنظیم شده را دارای تناقضات‌ حقوقی توصیف و اعلام کرد در آن از فرد اشتباهی شکایت شده است.

 

از سوی دیگر شماری از مقامات ارشد این وزارتخانه، خواستار رد فوری این شکایت‌نامه شدند که طبق آن مایک پنس می‌تواند این قدرت را داشته باشد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تغییر دهد.

 

شکایت انجام شده از مایک پنس به جلسه روز ششم ژانویه (17 دی ماه) کنگره آمریکا مربوط می‌شود که قرار است پنس به عنوان رئیس سنا اداره آن را برعهده داشته باشد و در آن آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا شمارش شود.

 

این جمهوری‌خواهان در شکایت خود از قاضی فدرال خواسته بودند که اعلام کند، نقش معاون رئیس‌جمهور آمریکا در جلسه ششم ژانویه شمارش آرا در کنگره، نقشی تشریفاتی نیست و او می‌تواند درباره اینکه آرای الکترال کدام ایالت‌ها شمارش و تایید شود، تصمیم گیری کند.

 

آنها همچنین مدعی شده‌اند که قانون مصوب 1887 فدرال آمریکا که به «قانون شمارش الکترال» موسوم است، با متمم دوازدهم قانون اساسی آمریکا منافات دارد. این متمم درباره مدت تصدی منصب توسط رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور و اختیارات آنها است.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها