6/23/2021
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
گسترش روابط با ایران با هدف تقویت وضعیت اقتصادی
نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا مطرح کرد:

گسترش روابط با ایران با هدف تقویت وضعیت اقتصادی

رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت قصد دارد روابط کشورش را با ایران، روسیه و چین در سال 2021 با هدف تقویت وضعیت اقتصادی گسترش دهد. 

اعتمادآنلاین| رئیس جمهور ونزوئلا در مصاحبه‌ای به مناسبت سال نو میلادی، اعلام کرد روابط کشورش با ایران، روسیه و چین را در سال جدید گسترش خواهد داد.

 

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفت قصد دارد روابط کشورش را با ایران، روسیه و چین در سال 2021 با هدف تقویت وضعیت اقتصادی گسترش دهد. 

 

مادورو جمعه به مناسبت سال نو در مصاحبه با خبرگزاری ونزوئلا گفت: دروازه کشور ما به روی جهان باز است. بدون شک، ما روابط ویژه‌ای با دولت‌های روسیه، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران، کوبا، هند و همچنین روابط با ترکیه و کشور‌های آفریقای جنوبی برقرار خواهیم کرد.

 

او ادامه داد روابط ونزوئلا و ایران در مخالفت آشکار با سیاست خارجی یکجانبه‌گرایانه و مداخله‌جویانه واشنگتن، از پیشینه 70 ساله که طی دو دهه گذشته قابل توجه بوده، برخوردار است. در سال‌های اخیر، ایران در یکسری سرمایه گذاری‌های مشترک به ارزش چندین میلیارد دلار در بخش‌های انرژی، کشاورزی، مسکن و زیرساخت‌ها در ونزوئلا مشارکت داشته است.

 

رئیس جمهور ونزوئلا افزود هر دو کشور از نظر منابع بسیار غنی هستند. ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد این در حالی است که ایران نیز چهارمین رتبه ذخایر بزرگ نفت و بزرگترین گاز جهان را داراست.

 

در مخالفت آشکار با تحریم‌های آمریکا، پنج شناور ایرانی مأموریت‌های تحویل سوخت به ونزوئلا را بین ماه‌های مه و ژوئیه سال گذشته انجام دادند و ناوچه دیگری نیز تجهیزات مورد نیاز این کشور آمریکای لاتین را برای حمایت از صنعت بنزین خود تحویل داده که مورد آسیب جدی تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

 

ونزوئلا هنگامی آشوب سیاسی را تجربه کرد که شخصیت مخالف خوان گایدو در ژانویه 2018 به طور یک جانبه خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد و به دنبال آن کودتای بزرگی علیه دولت منتخب مورد حمایت آمریکا صورت گرفت. همچنین در همان سال تلاش برای سوءقصد به جان مادورو در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین انجام شد.

 

در مصاحبه روز جمعه، مادورو اطمینان داد که سال 2021 سال تعیین‌کننده‌ای برای پایان دادن به محاصره اقتصادی امپریالیسم و آغاز دوران بهبود و بازسازی خواهد بود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها