12/7/2021
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
بورس‌های جهانی صعودی شدند

بورس‌های جهانی صعودی شدند

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 3.47 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 6841.86 واحد بسته شد.

اعتمادآنلاین| پس از دولت و کنگره اکنون دموکرات ها به اکثریت مجلس سنا نیز دست یافته اند و این مساله بدان معنا خواهد بود که دولت بایدن برای اجرای سیاست های خود کار راحت تری را پیش رو خواهد داشت. با کسب دو کرسی ایالت جورجیا اکنون اکثریت این مجلس در اختیار دموکرات ها خواهد بود. احتمالا یکی از اصلی ترین تحولات در دوران سلطه دموکرات ها، لایحه های مالیاتی خواهند بود. دموکرات ها از منتقدان اصلی لایحه های کاهش مالیاتی هستند که دوره ترامپ تصویب شد و کارشناسان انتظار دارند تا دموکرات ها افزایش نرخ های مالیاتی به ویژه برای دهک های پردرآمد تر را در دستور کار خود قرار دهند. 

 

فرببا وخیم تر شدن شرایط کرونایی انگلیس، نخست وزیر این کشور دستور اعمال قرنطینه سراسری را صادر کرد. دولت همچنین 4.6 میلیارد پوند (6.2 میلیارد دلار) دیگر را برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در برابر پیامدهای کرونا تخصیص داد. اقتصاد انگلیس که در نتیجه قرنطینه های تابستان سال قبل با رشد اقتصادی منفی بی سابقه 25 درصدی مواجه شد، احتمالا در نتیجه بازگشت قرنطینه ها در نخستین ماه از سال نو میلادی نیز با شرایط دشواری دست و پنجه نرم خواهد کرد و احیای رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا بیش از آنچه پیشتر تصور می شد، زمان خواهد برد. 

 

کابوس بازگشت مجدد قرنطینه های سختگیرانه در جهان باعث نگرانی جدی معامله گران شده است و اوج گیری مجدد کرونا در نقاط مختلف و جهش های جدید آن بدان معنی خواهد بود که این ویروس که بر همه وقایع سال 2020 اثرگذار بود، در سال 2021 نیز کماکان خبرساز خواهد بود.

در بسیاری از نقاط جهان شکار زیادی از شاغلین کار خود را از دست داده اند و یا با کاهش جدی درآمدهای خود مواجه شده اند و پیش بینی می شود روند نزولی در مصارف خانوار و افزایش پس اندازها ادامه یابد که هر دو به معنای ورود کمتر جریان نقدی به اقتصاد خواهد بود. در آلمان مجموع پس اندازهای خانوار این کشور در سال 2020 حدود 7.1 تریلیون یورو بوده که نسبت به سال قبل بیش از 6 درصد افزایش یافته است. آلمانی ها به طور متوسط 17 درصد درآمد خود را پس انداز کرده اند. 

 

شیوع کرونا باز هم خبرساز شده و شهرهایی نظیر پکن در چین و ملبورن در استرالیا که برای مدت ها مورد ابتلای جدیدی را ثبت نکرده بودند از مشاهده موارد جدید ابتلا به کرونا خبر داده اند. چین همچنین از مشاهده موارد ابتلا به کرونا انگلیسی در این کشور خبر داده است و در سنگاپور و ایالت کالیفرنیا، شیب نزولی ابتلا مجددا صعودی شده است. در صورتی که روند فعلی ادامه پیدا کند به احتمال زیاد شاهد اعمال مجدد محدودیت ها در فعالیت های تجاری به میزان گسترده در نقاط مختلف جهان خواهیم بود که این مساله تاثیر منفی قابل توجهی روی رشد اقتصادی سال‌آینده خواهد داشت. 

 

وزارت خزانه داری آمریکا با صدور یک دستورالعمل اجرایی اعلام کرده است اتباع آمریکایی حق سرمایه گذاری یا معامله سهام شرکت های چینی که از سوی این وزارت خانه متهم به همکاری با ارتش چین هستند را نخواهند داشت. واشنگتن تاکنون اسامی ده ها شرکت چینی را در فهرست سیاه خود قرار داده و طبق آنچه مایک پمپیو- وزیر خارجه این کشور گفته است، هدف از این اقدام این خواهد بود که اطمینان حاصل شود از سرمایه آمریکایی در راه تقویت و مدرن سازی ارتش چین، سرویس اطلاعاتی این کشور و نهادهای امنیتی چینی استفاده نخواهد شد. 

 

در شرایطی که روند واکسیناسیون در بیشتر مناطق جهان آغاز شده است، اصلی ترین سوال پیش روی معامله گران این است که واکسن های کنونی تا چه میزان اثربخش خواهند بود و ایا ویروس کرونا همانند آن چه در انگلیس و آفریقا اتفاق افتاد، توانایی جهش های دیگری را دارد که کار مبارزه با آن را دشوار سازد یا خیر. در روزهای اخیر شرکت های داروسازی کانون اصلی توجه معامله گران در بازارهای بورس بوده اند و بار بخش بزرگی از تعیین سمت وسوی شاخص ها بر روی دوش آن ها بوده است. 

 

تاکنون بیش از 87 میلیون و 215 هزار و 449 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 883 هزار و 304 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 366 هزار و 662 نفر، برزیل با 197 هزار و 956 نفر، هند با 150 هزار و 272 نفر، مکزیک با 128 هزار و 822 نفر و ایتالیا با 77 هزار و 346 نفر بوده است.

 

کریس گافنی- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه تی آی بنک  - گفت: تزریق نقدینگی جدید به بازارها در قالب بسته های حمایتی جدید در شماری از کشورها باعث می شود تا معامله گران با خیال آسوده تری وقایع آینده را دنبال کنند. سال 2020 یک سال معمولی نبود و روند معاملات بازار نشان می دهد که با توجه به ریسک های سال 2020 بازارها هنوز قادر به ادامه مسیر بدون حمایت های سیاست گذاران نیستند. نوسانات بازار در ماه های اخیر زیاد بوده است و بازگشت آرامش نیازمند زمان خواهد بود.

 

بورس آمریکا  

 

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 2.00 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 30 هزار و  999.63 واحد بسته شد.

 

شاخص «اس اند پی 500» با 1.47 درصد صعود تا سطح 3781.64 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 0.62 درصد جهش در سطح 12 هزار و 897.91 واحدی بسته شد.

 

بورس‌های اروپایی

 

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 3.47 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 6841.86 واحد بسته شد.  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود 1.76 درصدی و ایستادن در سطح  13 هزار و 891.97 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با جهش 1.19 درصدی در سطح 5630.60 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 3.2 درصد بالا رفت و به 8350.30 واحد رسید.

 

بورس‌های آسیایی

 

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با ریزش 0.38 درصدی تا سطح 27 هزار و 55.94 واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ 0.15 درصد بالا رفت و در سطح 27 هزار و 692.30 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود 0.92 درصدی را تجربه کرد و در سطح 5417.67 واحد بسته شد.

 

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 1.12 درصد کاهش و ایستادن در سطح 6607.05  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)  

 

نفت

 

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 1.9 درصد صعود به 50.88 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود 1.87 درصدی به ازای 54.60 دلار در هر بشکه مبادله شد.

 

طلا و نقره

 

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با ریزش 2.34 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1910.95 دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت 1.65 درصدی به ازای 27.19 دلار مبادله شد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها