3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
صادرات 500 میلیون دلار میوه‌های نیمه گرمسیری
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشور اعلام کرد:

صادرات 500 میلیون دلار میوه‌های نیمه گرمسیری

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشور گفت: در سال گذشته حدود 612 هزار تن میوه‌های نیمه‌گرمسیری با ارزش حدود 500 میلیون دلار شامل خرما، مرکبات، انار و انجیر صادر شده است و در سال جاری این صادرات روند افزایشی دارد.

اعتمادآنلاین| زهرا جلیلی‌مقدم در سفر به استان فارس با اشاره به این که دستورالعمل مدیریت برداشت میوه‌ها در شرایط شیوع بیماری کرونا به همه استان‌ها ابلاغ شده است و شرایط رعایت می‌شود، تصریح کرد: از طرف فائو نیز اعلام شده است که با توجه به امکان شستشوی میوه‌های نیمه‌گرمسیری نگرانی برای مصرف کننده وجود ندارد از این رو شرایط فعلی تاثیری بر روی صادرات این میوه‌ها ندارد، مضاف بر این که با توجه به خواص دارویی و ارزش غذایی میوه‌های نیمه‌گرمسیری مانند مرکبات و انار و... در شرایط کرونا، به دلیل میزان ویتامین ث آنها، انتظار می‌رود میزان مصرف و تقاضای خرید آنها افزایش یابد.

 

وی با بیان این که میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در کشور سهمی حدود 38 درصد تولید را به خودشان اختصاص می‌دهند، ابراز کرد: میزان تولید این میوه‌ها در کشور حدود 8 میلیون و 600 هزار تن از سطحی نزدیک به 738 هزار هکتار است.

 

به گفته این مسئول، ایران در تولید خرما رتبه دوم، انار رتبه سوم، کیوی رتبه چهارم، انجیر رتبه پنجم و مرکبات رتبه هفتم را در دنیا دارد.

 

وی با اشاره به این که استان فارس یکی از بزرگترین تولید کنندگان میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور است، افزود: این استان بزرگترین تولید کننده انار و انجیر دیم در کشور است.

 

جلیلی مقدم به برنامه اصلاح، بازسازی و توسعه باغ های میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری در برنامه پنج ساله و در سطح 180 هزار هکتار نیز اشاره کرد و افزود: از این سطح حدود 146 هزار هکتار برنامه اصلاح و نوسازی باغ‌ها در دستور کار قرار داد و از ارقام تجاری روز دنیا که به تنش ها مقاوم هستند استفاده می‌شود.

 

وی اظهار کرد: برنامه‌های تغذیه عمومی، تغذیه تکمیلی، هرس و عملیات نوین به باغی در این باغ ها اجرا می‌شود که به دنبال آن افزایش تولید در واحد سطح را خواهیم داشت که منجر به افزایش بهره‌وری آب می‌شود.

 

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور تصریح کرد: تاکنون اصلاح و نوسازی باغ‌ها بر اساس سطوح پیش‌بینی شده صد درصد اجرا شده است.

 

9 ژنوتیپ برتر خرما امسال وارد استان فارس می‌شود

 

جلیلی مقدم از ورود 9 ژنوتیپ برتر خرما، پنج رقم انار و یک ژنوتیپ نرم هسته به استان فارس خبر داد و گفت: در سال جاری باغ پایلوت پیوند اتصالی (به منظور توسعه ارقام مقاوم به زوال مرکبات) و باغ سازگاری ارقام جدید و تجاری برخی گونه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری، در استان فارس احداث می‌شود.

 

وی افزود: یکی از مواردی که دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری دنبال می‌کند تولید میوه‌های گرمسیری در محیط‌های کنترل شده است بنابراین از امسال آناناس رقم md2، کاین و چند رقم تجاری به صورت پایلوت کشت می‌شود.

 

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور اظهار کرد: در حال حاضر رقمی از پاپایا با شهرت بنگالی، در استان فارس تولید می شود اما کشت ارقام جدید تجاری از جمله رقم رد لیدی در دستور کار است.

 

وی با بیان این که واردات نهال کشت بافتی خرما رقم مجول از استان فارس شروع شده، افزود: با پیگیری های این استان حدود 32 هزار اصله نهال رقم تجاری خرمای مجول وارد کشور شده است.

 

جلیلی‌مقدم تولید نهال رقم واندرفول انار را یکی از اقدامات استان فارس برشمرد و گفت: در سال 96 این رقم را در استان‌های انارخیز کشور توزیع کردیم و نتایج بررسی سازگاری آن به زودی منتشر می‌شود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها