5/10/2021
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
توکلی خواستار ارائه اطلاعات مربوط به اجرای تبصره 19 لایحه بودجه شد

توکلی خواستار ارائه اطلاعات مربوط به اجرای تبصره 19 لایحه بودجه شد

رییس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت با ارسال نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار ارائه اطلاعات اجرای تبصره 19 لایحه بودجه به منظور شفافیت در نحوه واگذاری اموال و دارایی‌های عمومی به این سازمان مردم‌نهاد شد.

اعتمادآنلاین| رییس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت طی نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار ارائه اطلاعات مربوط به نحوه واگذاری اموال و دارایی‌های عمومی در تبصره 19 لایحه بودجه 1400 شد.

 

احمد توکلی با ارسال نامه‌ای به محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار ارائه اطلاعات اجرای تبصره 19 لایحه بودجه به منظور شفافیت در نحوه واگذاری اموال و دارایی‌های عمومی به این سازمان مردم‌نهاد شد.

 

در نامه توکلی آمده است: در لایحه بودجه 1400 باز تبصره 19 ذکر و مهم‌تر آن که باز به «دستورالعمل مصوب شورای اقتصاد منتسب به ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» ارجاع شده ‌است. این همان دستورالعمل است که بارها در مورد مغایرت‌های قانونی و خطرات اجرایی آن هشدار داده‌ایم و در جلسه 10 آذر شورای اقتصاد نیز مقرر شد که تا بررسی کارشناسی و رفع مغایرت‌ها و خطرات این دستورالعمل مسکوت بماند.

 

وی تصریح کرد: البته از آن تاریخ تاکنون، نه شورای اقتصاد و نه سازمان برنامه و بودجه هیچ دعوت یا خبری برای تشکیل جلسه کارشناسی و رفع مغایرت‌ها و خطرات این دستورالعمل انجام نداده ‌است.

 

رییس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت بر حساسیت و اهمیت موضوع تاکید کرد و افزود: تبصره 19 لایحه بودجه‌ 1400 با درخواست تنفیذ بند 11 تبصره 19 قانون بودجه 1397 و نیز بند 5 تبصره 19 قانون بودجه 1399 (که هر دو مستند به دستورالعمل یادشده هستند) نشان می‌دهد که برخی افراد همچنان اصرار دارند که در واگذاری اموال و دارایی‌های عمومی به راه‌های غیرقانونی و پر خطر متوسل شوند.

 

توکلی اضافه کرد: هر گونه استناد و استفاده این دستورالعمل پیش از رفع مغایرت‌های قانونی و خطرات اجرایی آن، محل نگرانی شدید است و درخواست می‌شود تا پیش از رفع مغایرت‌ها و خطرات این دستورالعمل از تنفیذ بند 11 تبصره 19 قانون بودجه 1397 و نیز بند 5 تبصره 19 قانون بودجه 1399 و هرگونه استناد دیگر به «دستورالعمل ماده (27) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» جدا خودداری شود.

 

وی ادامه داد: گذشته از ضرورت حذف هرگونه استناد به دستورالعمل یادشده، درج مجدد کلیت تبصره 19 در لایحه بودجه 1400 نیز نشان می‌دهد که لابد سازمان برنامه و بودجه و تدوین‌کنندگان لایحه اطلاعات عملکرد این تبصره را داشته‌اند که مبادرت به درج مجدد آن در لایحه کرده‌اند.

 

رییس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت با یادآوری بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس خاطرنشان کرد: به منظور تأمین شفافیت، عدالت و دسترسی مردم و نمایندگان آنان به نحوه‌ واگذاری پروژه‌ها و تخصیص منابع و امتیازات و برای تصمیم‌گیری صحیح مجلس درباره تبصره نامبرده، لطفاً اطلاعات اجرای این تبصره، شامل موارد زیر را در اسرع وقت در اختیار کمیسیون تلفیق بودجه، مرکز پژوهش‌های مجلس و موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت قرار دهید.

 

نام پروژه، نام دستگاه (طرف عمومی)، نام طرف خصوصی، میزان کمک یا تسهیلات مصوب از محل تبصره‌ 19، بند استنادی در تبصره 19، زمان تصویب کمک یا تسهیلات اعطایی، تاریخ انعقاد قراداد واگذاری یا مشارکت، مدت قرارداد، نوع قرارداد، آورده مقرر طرف خصوصی طبق قرارداد و آورده مقرر طرف عمومی طبق قرارداد از جمله مواردی هستند که توکلی در این نامه خواستار ارائه آنها شده است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها