12/7/2021
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
رکورد 3 ساله قیمت غذا در جهان شکسته شد
سازمان ملل:

رکورد 3 ساله قیمت غذا در جهان شکسته شد

طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، فائو، قیمت غذا در جهان پس از 7 ماه رشد متوالی در سال پاندمی به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسید.

اعتمادآنلاین| طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، فائو، قیمت غذا در جهان پس از 7 ماه رشد متوالی در سال پاندمی به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسید.

 

شاخص بین‌المللی قیمت غذای سازمان ملل متحد که تغییرات قیمت سبد کالاهای غذایی را دنبال می‌کند در ماه دسامبر بیش از 2 درصد جهش کرد و به 107.5 واحد رسید.

 

در این میان قیمت روغن‌های گیاهی با بیشترین افزایش روبرو شد و شاهد بزرگترین رشد در 8 سال اخیر بود. پس از آن مواد لبنی، گوشت و حبوبات رتبه‌های بعدی افزایش قیمت را به خود اختصاص دادند.

 

طبق گزارش فائو شکر تنها کالای غذایی بود که در ماه گذشته با کاهش قیمت روبرو شد اما در کل 2020 همچنان نسبت به سال گذشته 1 درصد گران‌تر شد.

 

با وجود جهش شاخص قیمت غذا در ماه‌های اخیر، میانگین این شاخص برای سال 2020 به 97.9 واحد رسید که این جهشی بیش از 3 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد و همچنین بالاترین سطح از سال 2017 تا کنون است.

 

با این حال نتایج سال گذشته هنوز فاصله زیادی با بحران اقتصادی 10 سال گذشته دارند. در بحران اقتصادی بزرگ سال 2008 شاخص قیمت غذا به بالاترین سطح خود در تاریخ رسید و 132 واحد شد.

 

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددانان ارشد فائو، می‌گوید: تورم قیمت غذا یک واقعیت است. در حالی که مردم درآمد خود را به علت بیکاری ناشی از کرونا از دست داده‌اند در حال حاضر با مشکلات مالی بزرگی روبرو هستند.

 

منبع: 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها