3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
عرضه گوشت قرمز در آذرماه 27 درصد افزایش یافت

عرضه گوشت قرمز در آذرماه 27 درصد افزایش یافت

بررسی آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد در آذرماه 36 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی عرضه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27 درصد رشد داشت.

اعتمادآنلاین|  مرکز آمار وضعیت عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذرماه 99 را منتشر کرد.  

بر اساس نتایج آمارگیری از کشتار دام کشتارگاه‌های رسمی کشور در این دوره، وزن گوشت قرمز عرضه شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مجموع 36.2 هزار تن گزارش شده که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

 

برابر نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با 20.4 هزار تن، 56.3 درصد از کل وزن گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با 12.4 هزار تن، بز و بزغاله با 2.7 هزار تن و سایر انواع دام با 709 تن، به‌ترتیب 34.2 درصد، 7.5 درصد و 2 درصد از کل وزن گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.

 

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذر 1399 با ماه مشابه سال 1398، نشان‌دهنده افزایش 27 درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

 

مقدار عرضه گوشت در آذر 1399 نسبت به ماه مشابه سال 1398 برای گوسفند و بره 18 درصد، برای بز و بزغاله 23 درصد، برای گاو و گوساله 35 درصد، برای گاومیش و بچه‌گاومیش 63 درصد افزایش و برای شتر و بچه‌شتر 33 درصد کاهش داشته است.

 

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز از کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذر 1399نسبت به آبان 1399 در حدود 3.5 درصد کاهش داشته است.

 

 طبق آمارها نیاز کشور به گوشت قرمز سالیانه نزدیک به یک میلیون تن است که بخش عمده آن از تولید داخلی و نزدیک 10 درصد از محل واردات تامین می‌شود.  این در حالی است که اکنون جمعیت دام سبک و سنگین حدود 80 میلیون راس است.

 

از اواسط تیرماه امسال خرید تضمینی چهار هزار تن گوشت قرمز گوساله توسط شرکت پشتیبانی امور دام برای حمایت از تولیدکنندگان دام سنگین شروع شده است.

 

رییس شورای تامین دام کشور پیش از این اعلام کرد که فرآیند خرید تضمینی گوشت گوساله در 15 استان کشور از جمله خراسان رضوی، خراسان شمالی، گیلان، البرز، یزد، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان شرقی و سمنان در حال انجام است که به سایر استان‌ها تعمیم داده می‌شود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها