8/2/2021
دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
آیا استیضاح ترامپ به نتیجه می‌رسد؟
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

آیا استیضاح ترامپ به نتیجه می‌رسد؟

دموکرات‌ها که کنترل مجلس را در دست دارند مطمئن هستند که آرای لازم برای تصویب قطعنامه را در اختیار دارند. اما این فقط دموکرات‌ها نیستند که با برکناری ترامپ موافق‌اند؛ تعداد فزاینده‌ای از جمهوری‌خواهان نیز رئیس‌جمهور را برای انجام وظایفش نامناسب می‌دانند و نگران خسارات احتمالی‌ای هستند که ممکن است در روزهای آخر ریاست‌جمهوری‌اش به کشور وارد کند.

اعتمادآنلاین| مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به قطعنامه درخواست از مایک پنس معاون رئیس‌جمهور برای برکناری دونالد ترامپ به استناد متمم 25 قانون اساسی به دلیل تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره رأی داد.

 

استفاده از متمم 25 قانون اساسی آمریکا

 

به گزارش اعتمادآنلاین، ‌به نقل از گاردین، مایک پنس قبل از این رأی‌گیری سمبولیک درخواست برکناری ترامپ از قدرت را رد کرده و عملاً راه را برای پیشبرد مجلس نمایندگان در جهت استیضاح رئیس‌جمهور هموار کرد.

 

پنس در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، نوشته است: «معتقد نیستم چنین عملی به نفع ملت ما باشد یا با قانون اساسی ما سازگار باشد.»

 

پنس

 

این نامه پس از آن منتشر شد که نانسی پلوسی به پنس اولتیماتوم داد تا 24 ساعت پاسخ دهد: «یا قدرت ترامپ را از او سلب کنید یا اجازه دهید او اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا شود که برای بار دوم استیضاح می‌شود.»

 

با وجود این، اندکی قبل از نیمه‌شب سه‌شنبه مجلس نمایندگان با اکثریت آرا به تصویب قطعنامه‌ای رأی داد که از پنس می‌خواهد ترامپ را به دلیل ناتوانی در انجام وظایف قانونی خود از قدرت برکنار کند و در روزهای باقیمانده از دوره ریاست‌جمهوری جانشین او شود. نتیجه رأی‌گیری نهایی 223 رأی موافق در مقابل 205 رأی مخالف بود و تنها یک جمهوری‌خواه از این رأی حمایت کرد.

 

نانسی پلوسی

 

به نقل از یورونیوز، طبق متمم 25 قانون اساسی آمریکا، اگر معاون رئیس‌جمهور و اکثریت وزرای کابینه به این نتیجه برسند که رئیس‌جمهور قادر به انجام وظایف قانونی خود نیست، آنها می‌توانند این موضوع را به صورت کتبی برای رهبران کنگره آمریکا ارسال کنند. پس از آن معاون رئیس‌جمهور بلافاصله سرپرست ریاست‌جمهوری می‌شود.

 

روند استیضاح ترامپ

 

نانسی پلوسی نام 9 عضو دموکرات مجلس نمایندگان را برای هدایت محکمه استیضاح ترامپ معرفی کرده است. این تیم را جیمی راسکین نماینده مریلند و عضو کمیته نظارت و اصلاحات که طراح اصلی این قطعنامه است رهبری خواهد کرد.

 

در جلسه استماع روز سه‌شنبه راسکین کوشید تا پنس را ترغیب کند که وارد عمل شود. او گفت: «زمان اضطراری استفاده از متمم بیست و پنجم فرا رسیده است.»

 

پیش از رأی‌گیری روز سه‌شنبه چندین عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیز از استیضاح حمایت کردند. از جمله لیز چینی که گفت: «هرگز خیانتی بزرگ‌تر از این از جانب رئیس‌جمهور ایالات متحده سر نزده است: ترغیب شورش در جایگاه رئیس دولت. رئیس‌جمهور ایالات متحده اوباش خود را احضار کرد، جمعیت را جمع کرد و شعله این حمله را روشن کرد. همه آنچه پس از آن رخ داد نتیجه رفتار او بود.»

 

گفته می‌شود رهبر اکثریت سنا، میچ مک‌کانل به همکارانش گفته که او معتقد است ترامپ مرتکب جرائمی مستحق استیضاح شده است، اما تاکنون حمایت عمومی خود از برکناری رئیس‌جمهور را ابراز نکرده است.

 

میچ مک کانل

 

در اوایل روز سه‌شنبه رئیس‌جمهور شکست‌خورده با انتقاد از دموکرات‌ها برای تلاش در راستای برکناری او قبل از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش طی هفته آینده، هیچ مسئولیتی را در قبال شورش خشونت‌آمیزی که باعث کشته شدن پنج نفر و به خطر انداختن زندگی اعضای کنگره، کارمندان، قانون‌گذاران، روزنامه‌نگاران و معاون خودش شده بود نپذیرفت.

 

استیضاح ترامپ

 

دموکرات‌ها که کنترل مجلس را در دست دارند مطمئن هستند که آرای لازم برای تصویب قطعنامه را در اختیار دارند. اما این فقط دموکرات‌ها نیستند که با برکناری ترامپ موافق‌اند؛ تعداد فزاینده‌ای از جمهوری‌خواهان نیز رئیس‌جمهور را برای انجام وظایفش نامناسب می‌دانند و نگران خسارات احتمالی‌ای هستند که ممکن است در روزهای آخر ریاست‌جمهوری‌اش به کشور وارد کند.

 

رأی‌گیری در مورد طرح استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان روز چهارشنبه (امروز) انجام خواهد شد. این طرح در صورت رأی موافق اکثریت اعضای مجلس نمایندگان برای برگزاری دومین محاکمه دونالد ترامپ به مجلس سنا ارجاع خواهد شد.

 

به گزارش یورونیوز، امکان رسیدگی به طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنا پس از آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن در تاریخ 20 ژانویه نیز وجود دارد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها