3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
سقوط آزاد دلار ادامه خواهد داشت

سقوط آزاد دلار ادامه خواهد داشت

برای فردا 27دی ماه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کاهش نرخ ارز ادامه خواهد داشت و فعالان بازار هم انتظار دارند که دلار به رقم‌های پایین‌تری خواهد رسید.

اعتمادآنلاین| در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد 1300تومان و یورو 1500تومان کاهش یافت و به این ترتیب نرخ ارز آمریکایی وارد کانال 23هزار و ارز اروپایی وارد 29هزار تومان شد؛ این روند نزولی که سرعت آن هم چشمگیر بوده انتظار فعالان بازار ارز برای ادامه کاهش نرخ در روز‌های آینده را بالا برده است.

 

درحالیکه دو هفته پیش دلار مرز 26هزار و یورو 31هزار تومان را رد کرده بود، در هفته‌ای که گذشت قیمت این دو ارز خارجی با کاهش قابل توجهی رو‌به‌رو شد به طوریکه برخلاف انتظار، دلار به کانال 23 و یورو 29هزار تومان سقوط کرد.

 

روند نزولی بازار ارز از اواخر هفته گذشته آغاز شد و طی این هفته به اوج خود رسید؛ دلار بازار آزاد اولین روز هفته را با قیمت 25150 و یورو 30500تومان آغاز کرد و اولین نرخ دلار در صرافی‌ملی هم 25400 و یورو 31050تومان اعلام شد؛ در صرافی‌های رسمی هم نرخ فروش ارز آمریکایی در اولین روز هفته حدود 25300 و یورو 31300تومان بود.

 

روز یکشنبه دلار آزاد مجددا به کانال 24هزار تومان بازگشت و نرخ یورو هم به 30150تومان رسید و در روز‌های بعد نیز کاهش قیمت این دو ارز ادامه داشت تا جاییکه در آخرین روز هفته دلار و یورو دوباره تغییر کانال دادند؛ روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد به 23900 و یورو 29هزار تومان سقوط کرد.

 

در صرافی‌ملی هم نرخ دلار در آخرین روز هفته به 23950 و یورو 29250تومان کاهش یافت اما کاهش نرخ در سایر صرافی‌ها بیشتر دیده می‌شد؛ برخی صرافی‌ها قیمت فروش دلار را تا 23400 و خرید را تا 22500تومان پایین آوردند.

 

به این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد این هفته حدود 1300تومان، در صرافی‌ملی 1450تومان و در صرافی‌های رسمی حدود 1800تومان ارزان شد؛ قیمت یورو هم در بازار آزاد 1500تومان، در صرافی‌ملی 1800تومان و در صرافی‌ها حدود 2300تومان کاهش یافت.

 

دست به دست هم دادن عوامل خارجی و داخلی در کاهش نرخ ارز


همانطور که گفته شد در هفته‌ای که گذشت بازار ارز با شیب تندی مسیر کاهشی را طی کرد و دلار و یورو به رقم‌هایی بازگشت که تا دو هفته پیش انتظار نمی‌رفت، که در این روند نزولی هم عوامل خارجی تاثیرگذار بوده و هم سیگنال‌های مثبت داخلی.

 

با تایید رسمی جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا و تخلیه تنش‌های سیاسی متاثر از این موضوع از بازار ارز، امید معامله‌گرانی که انتظار داشتند بتوانند از این طریق دلار را دوباره به قیمت‌ ماه‌های قبل یعنی بالای 27هزار تومان رسانده و زیان ناشی از افت نرخ را جبران کنند، ناامید شد و به این ترتیب دلار پا در مسیر کاهشی گذاشت.

 

از طرفی در هفته‌ای که گذشت رییس کل بانک‌مرکزی با قائم مقام وزیر امورخارجه کره‌جنوبی درخصوص تعیین تکلیف 7میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده ایران در این کشور دیدار کرد و این اقدام سیگنال مثبتی به بازار ارز داد چراکه درصورت ورود این منابع به کشور، نرخ ارز کاهش چشمگیری خواهد داشت.

 

در همین راستا رییس جمهور هم با اشاره به تلاش‌های دولت برای کاهش نرخ ارز، اعلام کرد که قیمت فعلی دلار واقعی نیست و اگر این منابع به کشور بازگردد، احتمال کاهش نرخ تا 15هزار تومان وجود دارد.

 

همچنین امروز عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود به روند نزولی بازار ارز اشاره کرد، به گفته رییس کل بانک‌مرکزی فشار ناشی از تحریم‌ها و تشدید انتظارات تورمی عامل اصلی افزایش نرخ ارز طی دو سال‌و‌نیم گذشته بوده و انتظار می‌رود با فروکش کردن این انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.

 

در این راستا تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که روند کاهشی بازار ارز صرفا متاثر از اخبار سیاسی بوده که هنوز رخ نداده و فعلا جو روانی ناشی از آن باعث شده شیب ارز نزولی شود؛ بر این اساس درصورت عدم تحقق تصورات فعلی درخصوص کاهش تحریم‌ها علیه ایران و بهبود روابط ایران و آمریکا، بازار ارز دوباره دچار نوسان خواهد شد.

 

اما برای فردا 27دی ماه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کاهش نرخ ارز ادامه خواهد داشت و فعالان بازار هم انتظار دارند که دلار به رقم‌های پایین‌تری خواهد رسید.

 

منبع: اقتصادآنلاین

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها