3/6/2021
شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
زمستان سوزان جنگل‌های هیرکانی؛ آتش‌سوزی ادامه دارد

زمستان سوزان جنگل‌های هیرکانی؛ آتش‌سوزی ادامه دارد

آتش‌سوزی پارک ملی گلستان که از شنبه 27 دی در سه نقطه این پارک ملی شروع شده بود با وجود تلاش 100 نیروی محیط‌بان، منابع طبیعی، بسیج، هلال احمر و بومیان منطقه به دلیل وزش باد گرم همچنان ادامه دارد.

اعتمادآنلاین| آتش سوزی جنگل های گلستان که 20 دی و با شعله ور شدن در بخشی از عرصه های جنگلی گرگان آغاز شده بود از چند روز گذشته به پارک ملی گلستان رسید و با وجود تلاش گسترده نیروهای امدادی همچنان در بخش های گوناگون این منطقه حفاظت شده زبانه می کشد.

 

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان هم اکنون گستره اصلی آتش پارک ملی گلستان در منطقه سخت گذر "دره شمالی" است.

 

محمدرضا کنعانی اظهار داشت: از امروز دوشنبه با استفاده از 60 نیروی تازه نفس دیگر از سپاه، ارتش، هلال احمر و اهالی بومی تلاش‌ برای خاموش کردن آتش این پارک حفاظت شده بیشتر می‌شود. 

 

وی افزود: شواهد و بررسی‌ها نشان می‌دهد، بخش عمده آتش در کف جنگل و روی برگ‌های خشک و ریخته شده پاییزی است و در این میان برخی درختان خشک و پوسیده نیز دچار آتش سوزی شده‌اند.

 

کنعانی اضافه کرد: 2 فروند بالگرد هلال احمر و هوافضا سپاه آماده حضور در عملیات مهار و خاموش کردن آتش پارک ملی گلستان هستند که در صورت مساعد بودن شرایط جوی از بالگرد هلال احمر برای انتقال نیروها و بالگرد هوافضا برای ریختن آب استفاده خواهد شد.

 

محمد آریان‌فر جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزدار گلستان به ایرنا گفت: به دلیل دوری مسافت سدهای منطقه به محل آتش سوزی، از ظرفیت رودخانه پارک ملی گلستان برای ایجاد چاله آبگیر و ایجاد فرصت برای برداشت آب توسط بالگرد استفاده خواهد شد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: در حال حاضر نیروهای امدادی که در بالای یال کوه‌های دره شمالی مستقر هستند عصر دیروز از گسترش آتش به دره پشت یال جلوگیری کردند.

 

وی یادآور شد: آتش سوزی پارک ملی گلستان که از ساعت 16 روز 27 دی ماه در سه نقطه از منطقه دره شمالی این پارک شروع شده، اکنون در 2 نقطه مهار و خاموش شد و تنها در یک نقطه و به علت وزش باد از کنترل خارج و گسترده شده که این آتش سوزی تاکنون به هیچگونه از حیات وحش پارک آسیبی نزده است.

 

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و 350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستاندار ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

گلستان در سال 1354 نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از 50 ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

 

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

 

در همین پیوند سرهنگ حبیب یارادبزی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز اعلام کرد که طی یک هفته گذشته 91 فقره آتش‌سوزی که بیشتر آن نقطه‌ای بود، در عرصه‌های جنگلی استان رخ داد که نتیجه آن، خسارت سطحی به 71 هکتار از منابع خدادادی بود.

 

عرصه‌های جنگلی گلستان به دلیل شکل گیری جوامع پرتراکم گیاهی ناشی از بارش برف و باران در فصل های پاییز و زمستان شاهد آتش سوزهای زیادی است که نمونه بازر آن سوختن 200 هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آبان امسال است.

 

جنگل‌های گلستان با 452 هزار هکتار وسعت به طول 260 کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران آغاز شده و تا روستای گلیداغ شهرستان مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان ادامه دارد.

 

 منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها