9/23/2021
پنج شنبه، ۰۱ مهر ۱۴۰۰
خداحافظی با ملانیا ترامپ

خداحافظی با ملانیا ترامپ

با تحلیف جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده و عزیمت دونالد ترامپ به فلوریدا و ادامه غرولندهایش در مورد شکست در انتخابات و دومین استیضاحش که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است، زمان آن رسیده که به بانوی اول نمادین ایالات متحده نیز بدرود بگوییم.

اعتمادآنلاین| ملانیا ترامپ، مدل اسلوونیایی تبار با نام خانوادگی اولیه کناوس از شانزدهم ژوئن سال 2015 که از پلکان طلایی برج ترامپ برای حمایت از شوهرش در کارزار ریاست جمهوری پائین آمد، راه درازی را در سکوت پیموده است. سخنرانی تقلبی و کپی شده او از میشل اوباما در کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان نقطه ورود او به صحنه بین‌المللی بود.

 

نگاهی بیندازیم به لحظات برجسته حضور ملانیا ترامپ در کاخ سفید:

 

هنگامی که دونالد ترامپ پس از مراسم تحلیف وارد کاخ سفید شد، همسرش همراهش نبود. 

 

ملانیا ترامپ در ابتدا همراه با بارون، پسر نوجوانش در نیویورک ماند تا او سال تحصیلی را تمام کند. این تصمیم به خاطر تدابیر امنیتی که باید در مورد خانواده اول آمریکا اعمال می‌شد سخت برای مالیات دهنده‌های آمریکایی پرهزینه بود.

 

تصمیم ملانیا برای ماندن در نیویورک همچنین به این شایعات دامن زد که او از نقش جدید همسرش خشنود نیست و تا جایی که بتواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند. این نظریه هنگامی تقویت شد که خانم ترامپ بدون مقدمه در مه 2018 از نظرها پنهان شد که بعدا معلوم شد علت آن جراحی کلیه بوده است.


این شایعات به انتشار یک نظریه توطئه در فضای مجازی منجر شد که به پست‌های به اشتراک گذاشته شده در فیسبوک در اکتبر سال 2017 برمی‌گردد. این نظریه می‌گفت که ملانیا یک بدل استخدام کرده که در مراسم رسمی به جای او شرکت کند، چیز زیادی نگوید و چهره‌اش را پشت عینک آفتابی بزرگ پنهان کند که شناخته نشود.

 

مدرکی که بانیان تئوری توطئه در اثبات مدعایشان ارائه دادند تصاویری بود که از خانم ترامپ در جریان دیدار از بلژیک و آلاباما به ترتیب در 10 ژوئیه 2018 و 8 مارس 2019 گرفته شده بود. این تصاویر که با ظاهر او متفاوت بود غوغایی در میان کارآگاهان فتوشاپ به راه انداخت.

 

این نظریه توطئه بار آخر در 22 اکتبر سال 2020 مطرح شد که تصویر ترامپ‌ها در بازگشت از کارزار انتخاباتی تنسی، ملانیا را نشان می‌داد که به گونه‌ای غیرمعمول لبخند می‌زند.


به گفته رئیس دفتر ملانیا ترامپ در سال 2017، «بار دیگر و جایی که می‌توانیم پیرامون کارهای بانوی اول برای کودکان از جمله بحران اعتیاد که کشورمان را در چنگال گرفته بپردازیم، با یک داستان مسخره دیگر رو به رو شده‌ایم.» 

 

آنچه تصویر ملانیا را به عنوان حضوری سرد و معذب و بانوی اولی که چندان رغبتی به همسرش ندارد تقویت کرد، پس زدن مکرر دست دونالد ترامپ در مراسم رسمی بود.

 

این واقعه بارها و بارها درطول ریاست جمهوری ترامپ تکرار شد. هرچند می‌توان این کار  را به تلاش بانوی اول برای حفظ تعادلش در پائین آمدن از پله‌های هواپیما یا تکیه دادن به نرده با کفشهای پاشنه بلند تعبیر کرد اما این دلیل همواره موجه به نظر نمی‌آمد.

 

در یک مورد نشریه هافینگتون پست از ژاکلین ویتمور، کارشناس بیان جسمانی خواست تا این حرکت خانم ترامپ را تعبیر کند. او با ملایمت گفت این رفتار «می‌تواند حاکی از فقدان احترام (برای ترامپ) باشد.» 

 

یکی از کسانی که از ملانیا ترامپ دفاع کرده، همتای فرانسویش بریژیت ماکرون بوده که تاکید کرده که او «بسیار شوخ طبع» است.

 

این دو در جریان دیدار رئیس جمهور فرانسه از آمریکا در آوریل 2018 برای کاشت یک درخت دوستی در باغ کاخ سفید به همسرانشان پیوستند.  ماکرون و ترامپ که برای باغبانی لباس مناسب برتن نداشتند، با بیل‌های طلایی درخت دوستی را کاشتند اما تنها یک سال پس از آن درخت که برای خاک اسیدی واشنگتن مناسب نبود، خشک شد.   

 

نهال این درخت بلوط  که از بیشه‌های «بِلوُ» در شمال شرقی پاریس – محل کشتار سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول آورده و از طرف ماکرون به کاخ سفید اهدا شده بود، به گفته ماکرون «یادآور رشته‌هایی است که ما را به هم پیوند می‌دهد.»

 

مرگ این درخت به عنوان نمادی از به سردی گرائیدن مناسبات میان فرانسه و آمریکا پس از خروج ترامپ از معاهده آب و هوای پاریس تلقی شد.

 

بخت بد ملانیا در مورد درخت با ماموریتش برای دکوراسون عید کریسمس در کاخ سفید ادامه یافت.

 

نخستین ابتکار او در دسامبر سال 2017 رنگ آمیزی درخت‌های کریسمس در راهروهای بخش شرقی کاخ سفید با سایه‌های قرمز به رنگ خون و یادآور فیلم‌های وحشتناک ایتالیایی در سال‌های 1970 بود.  

 

ابتکار کریسمس ملانیا بار دیگر در سال بعد به باد تمسخر گرفته شد. شاخه‌های برف زده درختان کریسمس کاخ سفید به صحنه‌های فیلم وحشتناک «شاینینگ» اثر استنلی کوبریک تشبیه شد که در پایان آن جک نیکولسون با تبر در میان شاخه‌های برف نشسته یک مارپیج تزئینی در باغ «هتل اورلوک» پسرش را دنبال می‌کند. 

 

ملانیا که از تمسخر خسته شده بود به استفانی وینستون ولکُوف، یکی از مشاوران و دوستانش با استفاده از ادبیاتی نه چندان مودبانه (از بابت وظیفه دکوراسیون کریسمس) شکایت می‌کند بدون آن که بداند دوستش صحبت‌هایش را ضبط می‌کند تا خود را در مقابل تحقیقات مرتبط با سوءاستفاده از بودجه مراسم تحلیف محافظت کند. 

 

در نوار صدایی که وینستون ولکوف از این مکالمه و به منظور تبلیغ برای کتابش «ملانیا و من» منتشر کرد، صدای ملانیا شنیده می‌شود که می‌گوید: «تو می‌دانی که من سخت روی (دکوراسیون) کریسمس کار می‌کنم. چه کسی به کریسمس و دکوراسیون آن اهمیت می‌دهد؟ اما من باید آن را انجام بدهم، نه؟»

 

در ژوئن سال 2018 دستگاه رهبری ترامپ بر سر سیاست مهاجرت موسوم به «تحمل صفر» در مرز میان آمریکا و مکزیک از سوی جامعه بین‌الملل سخت تحت فشار گذاشته شد. در چارچوب این سیاست به منظور منصرف کردن پناهجویان از ورود به آمریکا خانواده‌ها را از هم جدا کرده و 1995 کودک وحشت زده را در مراکز بازداشت قفس مانندی حبس کردند.  

 

ملانیا در جریان دیدارش از مرکز نگاهداری مهاجران اوضاع را با کاپشنی دوخت مزون «زارا» پوشیده بود، به وخامت بیشتری کشاند. روی این کاپشن سربازی زیتونی نوشته شده بود: «من اهمیت نمی‌دهم، تو چطور؟» ظاهرا (بنا به نوار صوتی ولکوف) ملانیا این لباس را برای «دیوانه کردن لیبرال‌ها» انتخاب کرده بوده اما هرو پیر مشاور پوشاک خانم ترامپ برای این بی تدبیری سخت به باد انتقاد گرفته شد هرچند ملانیا از او دفاع نکرد.

 

هریک از بانوان اول آمریکا باید روی یک برنامه و ابتکار ارزنده کار کنند؛ معمولا کارزاری که زندگی کودکان را بهبود بخشد.

 

پروژه ملانیا موسوم به هشتگ بهترین باش در ظاهر تلاش برای مقابله با ارعاب و زورگویی در مدارس بود که مشکل می‌شد آن را با توجه به حضور ارعاب آمیز و روزانه همسرش در توئیتر جدی گرفت. او منظما دشمنان متعددش را در سیاست و رسانه‌ها با قلدری و اهانت‌های شخصی تحقیر می‌کرد. 

 

برد داونی هنرمند آمریکایی ساکن برلین، در سال 2019 یک مجسمه عظیم چوبی از بانوی اول در نزدیک شهر محل زادگاه او «اسونیکا» در اسلووانی برپا کرد. این مجسمه که ملانیا را در حال دست تکان دادن به افق در لباسی آبی رنگ نشان می‌داد که در مراسم تحلیف ترامپ بر تن داشت، ناشیانه تراشیده شده و بسیار زشت بود.

 

در اشاره به یک فیلم وحشتناک دیگر، این مجسمه یادآور فیلم ویکرمَن بود که در 5 ژوئیه سال گذشته به همان سرونشت دچار شد و در شعله‌های آتش سوخت. علتش ظاهرا یادآوری روز استقلال آمریکا و در اعتراض با قتل جورج فلوید توسط پلیس مینه سوتا و همدردی با جنبش جان سیاه‌پوستان ارزش دارد عنوان شد.

 

داونی مجسمه سوخته شده را با نوع برنز آن جایگزین کرد که از آتش سوزی در امان بماند.

 

شاید نزدیک‌ترین حرکت ملانیا به ماری آنتوانت در طول ریاست جمهوری ترامپ تصمیم او به ایجاد یک سالن تنیس در کاخ سفید در حالی بود که همه‌گیری کرونا سراسر جهان را در چنگال خود گرفته بود. در نتیجه سوء مدیریت ترامپ تاکنون حدود 400 هزار آمریکایی بر اثر عوارض کرونا جان سپرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

 

اما انصافا بگوییم، این پروژه در اکتبر سال 2019 و پیش از آغاز همه‌گیری کووید-19 ( که خود خانم ترامپ هم به آن مبتلا شد) بخشی از سنت کهنه روسای جمهور آمریکا و همسرانشان برای خانه شماره 1600، خیابان پنسیلوانیاست که نمونه آن سالن بولینگ پرزیدنت ترومن و باغ سبزیجات میشل اوباماست.  

 

و در تضاد با دیوار مرزی  بی‌حاصل و پر دردسر همسرش، ساختمان زمین‌های تنیس ملانیا دست کم به موقع تمام شد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها