2/27/2021
شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
نمایندگان مجلس مصونیت در مقابل اهانت و تخلف ندارند / اهانت نمایندگان قابل پیگیری در محاکم قضایی است
سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل پایه یک دادگستری:

نمایندگان مجلس مصونیت در مقابل اهانت و تخلف ندارند / اهانت نمایندگان قابل پیگیری در محاکم قضایی است

علیزاده طباطبایی تاکید می‌کند: هر اتهامی متوجه نمایندگان با وجود فعالیت در پارلمان باشد، می‌توان از آنها شکایت کرد و دادگاه هم موظف به پیگیری این شکایت است.

اعتمادآنلاین| سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل پایه یک دادگستری درباره نحوه صحبت‌ کردن برخی از نمایندگان مجلس یازدهم، اهانت‌ها و اتهام‌زنی که برخی از آنها به مقامات کشور دارند و امکان پیگیری آنها در محاکم قضایی می‌گوید: اهانت‌ها، اتهام‌زنی و تخلفات نمایندگان مجلس قابل پیگیری در دادگاه است.

 

او درباره ممنوعیت پیگیری قضایی به دلیل مصونیت پارلمانی که برخی از آن صحبت می‌کنند، توضیح می‌دهد: ما در قوانین چیزی به عنوان مصونیت پارلمانی نداریم. آنچه که در قانون پیش‌بینی شده این است که نمایندگان حق اظهارنظر درباره همه مسائل کشور را دارند و برای این اظهارنظر مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند.

 

علیزاده طباطبایی در ادامه تاکید می‌کند: هر اتهامی متوجه نمایندگان با وجود فعالیت در پارلمان باشد، می‌توان از آنها شکایت کرد و دادگاه هم موظف به پیگیری این شکایت است.

 

این وکیل پایه یک دادگستری درباره دلیل طرح دعوا نکردن در مقابل اهانت برخی از نمایندگان بیان می‌کند: متاسفانه آقایان در مقابل اقدامات خلاف قانون و اهانت‌های نمایندگان کوتاهی می‌کنند و در دادگستری طرح دعوا نمی‌کنند. مقداری هم متاسفانه دادگستری در رسیدگی‌ها کندی می‌کند، وگرنه هیچ نوع مصونیتی برای نمایندگان مجلس وجود ندارد.

 

منبع: داتیکان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها