6/19/2021
شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
عجله‌ای برای استیضاح ترامپ نیست
رهبر جمهوری‌خواهان سنا:

عجله‌ای برای استیضاح ترامپ نیست

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا در تماس با سناتورهای جهوری‌خواه اعلام کرد که وی در مورد استیضاح ترامپ عجله‌ای ندارد. مک کانل به سناتورهای جمهوری‌خواه پیشنهاد داد که شروع دادگاه استیضاح ترامپ را به زمانی در فوریه (بهمن) موکول کنند.

اعتمادآنلاین| رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا در تماس با سناتورهای جهوریخواه اعلام کرد که وی در مورد استیضاح ترامپ عجله‌ای ندارد.

 

میچ مک کانل گفت: مجلس نمایندگان آمریکا در مورد استیضاح ترامپ به سرعت گام بر می‌دارد اما مجلس سنا نیاز به زمان بیشتر برای دادسری کامل به این موضوع است.

 

مک کانل به سناتورهای جمهوریخواه پیشنهاد داد که شروع دادگاه استیضاح ترامپ را به زمانی در فوریه (بهمن) موکول کنند.

 

این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که دموکرات ها هنوز لایحه استیضاح را به سنا ارائه نکرده‌اند و اگر آنان این کار را انجام دهند، مجلس سنا فردای آن جلسه دادسری استیضاح ترامپ را برگزار خواهند کرد.

 

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان روز پنجشنبه در نشست هفتگی خبری گفت: هر زمانی که سنا آمادگی لازم را برای برپایی محکمه داشته باشد، از طریق مدیر استیضاح اعلام خواهد شد.

 

وی ادامه داد: متحد شدن به معنای آن نیست که تحریک به شورش رئیس جمهوری سابق فراموش شود، او باید پاسخگو شود و مسئولیت ما هم دفاع از قانون اساسی ایالات متحده است.

 

شورش 17 دی‌ماه، زمانی اتفاق افتاد که کنگره آمریکا در حال شمارش آرای گزینشگران ایالتی و تایید پیروزی جو بایدن بود اما دونالد ترامپ که حاضر نبود شکست را بپذیرد، با تکرار دروغ تقلب، هواداران خود را برای شورش و یورش به ساختمان کنگره تحریک کرد.

 

به موجب این تحریک، پنج نفر کشته و تعدادی مجروح شدند و بر همین اساس یعنی «تحریک به شورش»، مجلس نمایندگان آمریکا دونالد ترامپ را بار دیگر استیضاح کرد.

 

اگرچه دوره ترامپ روز چهارشنبه یکم بهمن ماه به پایان رسیده است اما محکمه سنا می‌تواند تشکیل شود و در صورتی که 67 سناتور به مجرم بودن ترامپ، رای مثبت بدهند او از بسیاری از مزایای رئیسان جمهوری پیشین محروم خواهد شد.

 

چنانچه پس از مجرم شدن، سنا با اکثریت 51 رای به قطعنامه‌ای رای بدهد که او را از فعالیت‌های سیاسی و شرکت دوباره در انتخابات محروم سازد؛ شخص رئیس جمهوری سابق آمریکا دیگر نمی‌تواند برای انتخاباتی نامزد شود.

 

دونالد ترامپ در مدت چهار ساله خود، دو بار استیضاح شد، که در نخستین استیضاح، ترامپ به «ممانعت از عدالت» و «سوء از قدرت» متهم شد و در دومین استیضاح، «تحریک به شورش» اتهام ترامپ نامیده شده است.

 

منبع: ایرنا 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها