4/16/2021
جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
ظریف: روابط ایران و روسیه یک رابطه اصیل است

ظریف: روابط ایران و روسیه یک رابطه اصیل است

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف در مسکو گفت: روابط ما با روسیه رابطه اصیلی است، سابقه روابط دو کشور از سابقه کل حیات آمریکا بیشتر است. رابطه تهران و مسکو وابسته به روابط با کسی نیست.

اعتمادآنلاین| وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آنچه که تاکنون از دولت جدید آمریکا شنیده‌ایم بیشتر در حد صحبت و اعلام مواضع بوده است و همانطور که پیش ازاین اعلام کرده‌ایم ما به عمل پاسخ می‌دهیم. 

 

محمدجواد ظریف امروز سه‌شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف در مسکو اظهار کرد: روابط ایران و روسیه یک رابطه اصیل است، نوع روابط موجود بین دو کشور ایران و روسیه واکنش به روابط ما با دیگران نیست.

 

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با بیان اینکه ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند که دارای دیدگاه‌های مشترک در سطح بین‌المللی می‌باشند، خاطرنشان کرد: ایران و روسیه در حوزه منطقه‌ای برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه به صورت مشترک همکاری کردند، دیدگاه‌های دو کشور در ارتباط با حل و فصل بحران‌های سوریه، یمن، قفقاز و افغانستان بسیار نزدیک به هم است و از نزدیک با هم همکاری دارند. 

 

ظریف ادامه داد: روابط ما با روسیه رابطه اصیلی است، سابقه روابط دو کشور از سابقه کل حیات آمریکا بیشتر است. رابطه تهران و مسکو وابسته به روابط با کسی نیست.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امید داریم دولت جدید ایالات متحده در روابط ما با دیگر کشورها از جمله روسیه خللی ایجاد نکند و از ایجاد مزاحمت برای روابط دو کشور دست بردارد، افزود: اقدامات غیرقانونی که در گذشته از سوی دولت آمریکا صورت گرفته مانع از این شده است که شرکت‌های ایرانی و روسی و همچنین دولت‌های دو کشور آن‌گونه که می‌خواستند روابطشان را در حوزه‌های مختلف گسترش دهند.

 

ظریف تصریح کرد: آنچه که تاکنون از دولت جدید آمریکا شنیده ایم بیشتر در حد صحبت و اعلام موضع بوده است این در حالی است که ما پیش از این نیز گفته ایم ما به عمل پاسخ می دهیم و هر گاه آمریکا تحریم‌های غیرقانونی خود علیه ایران را که برخلاف برجام و تعهدات این کشور در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، بردارد، آمادگی داریم به نحوی مناسب به این موضوع پاسخ دهیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست مطبوعاتی خود با وزیر خارجه روسیه در مسکو در ارتباط با موضوع بحران قره باغ نیز گفت: ایران نزدیکترین کشور به محل درگیری‌های تاسف‌بار قره باغ بوده است و در 30 سال گذشته یعنی زمانی که این درگیری‌ها شروع شده است با موج آوارگان و ناامنی در مرزهای خود روبرو بوده است. بنابراین برای ایران حل و فصل این بحران دارای اهمیت زیاد امنیتی و ملی است. چرا که این بحران در کنار مرزهای ما قرار دارد.

 

ظریف ادامه داد: بعد از شروع درگیری‌های اخیر در قره باغ در تابستان و پاییز سال گذشته میلادی ایران تلاش بسیار خوبی کرد که یک راهکار منطقه ای برای حل و فصل این بحران ارائه کند. در این زمینه من چندین بار گفت وگوهایی با آقای لاورف داشتم و در همین راستا آقای عراقچی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایران راهی منطقه شد و طرح پیشنهادی ایران برای حفظ صلح در منطقه و پایان درگیری را به دوستانمان ارائه کرد و خوشحال هستیم که روسیه با ارائه راه حلی شبیه به راه حل ما این تلاش را کرد که بحران در منطقه قره باغ به پایان برسد و اکنون شاهد حرکت در این منطقه از سمت مخاصمه به سمت همکاری هستیم.

 

ظریف با بیان اینکه باید بتوانیم از فرصتی که اکنون به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم افزود: امروز زمینه برای شکوفایی قره باغ و افزایش همکاری‌ها فراهم شده است. به خصوص اینکه کشورهای منطقه در حوزه‌های اقتصادی و ترانزیتی مشارکت و همکاری بیشتری داشته باشند. این همکاری و مشارکت می تواند بخشی از مشکلات تاریخی و آلام و دردها را کاهش دهد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر منطقه‌ای خود به کشورهای آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه اظهار کرد: در این سفر ما تلاش داریم که دیدگاه‌های متفاوتی را که تاکنون برای افزایش همکاری‌های منطقه ای مطرح شده، بررسی کنیم تا زمینه برای افزایش همکاری‌ها فراهم شود. تاکنون شاهد واکنش‌های مثبتی به این تلاش‌ها بوده ایم و امیدواریم در سفر به سه کشور باقیمانده نیز شاهد همین واکنش‌های مثبت باشیم تا بتوانیم با همکاری یکدیگر به سمت یک نظام همکاری در منطقه به پیش برویم و از فرصت ایجاد شده برای ساختن یک آینده بهتر استفاده کنیم.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها