3/9/2021
سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
سوسک طلایی به مستند گرتا تونبرگ رسید

سوسک طلایی به مستند گرتا تونبرگ رسید

سوسک طلایی بهترین فیلم مستند در پنجاه‌وششمین دوره جوایز گلدباگن سوئد به مستند «من گرتا هستم» درباره «گرتا تونبرگ»، فعال جوان زیست‌محیطی، رسید.

اعتمادآنلاین| فیلم مستند «من گرتا هستم» به کارگردانی نیتان گراس‌من، سوسک طلایی بهترین فیلم مستند این دوره از جوایز گلدباگن سوئد را از آن خود کرد.

 

این فیلم که اولین بار سال گذشته در ونیز به نمایش درآمد، داستان گرتا تونبرگ فعال جوان زیست‌محیطی را از ابتدای راه به عنوان دانش‌آموز 16 ساله‌ای که در سال 2018 به تنهایی در مقابل پارلمان سوئد به تغییرات آب‌وهوا اعتراض کرد تا قرار گرفتن در فهرست شخصیت سال 2019 مجله تایم، دنبال می‌کند.

 

این مستند یک ساعت و 42 دقیقه‌ای نزدیک 259 هزار دلار در گیشه فروش کرده و در وبسایت نقد فیلم راتن تومیتوز امتیاز 72 درصد را دارد.

 

در این دوره از جوایز گلدباگن، کمدی-درام Run Uje Run به کارگردانی هنریک شیفرت درباره اوژه براندلیوس خواننده و نوازنده سوئدی که به بیماری پارکینسون مبتلا شد، جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه را به خانه برد و درام Charter ساخته آماندا کرنل درباره ماجراهای یک زن مطلقه که به دنبال دیدار با فرزندانش است، جایزه بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمبرداری را از آن خود کرد. جایزه بهترین فیلم در بخش بین‌الملل نیز به مستند For Sama رسید که یک روایت اول شخص از جنگ داخلی سوریه و محاصره حلب در سال 2012 ارائه می‌دهد.

 

جایزه گلدباگن یا سوسک طلایی یک جایزه معتبر سینمایی است که از سال 1964 هر سالانه به برترین محصولات سینمایی کشور سوئد در شاخه‌ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین بازیگر مرد و زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن اهدا می‌شود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها