2/28/2021
یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
در سند تحول قضایی 64 وظیفه برعهده دادستانی قرار گرفت
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور:

در سند تحول قضایی 64 وظیفه برعهده دادستانی قرار گرفت

دادستان کل کشور گفت: در سند تحولی که توسط ریاست قوه قضاییه ابلاغ گردیده، دادستانی کل و دادستان‌ها بیشترین وظایف و مسئولیت‌ها را دارند. جمعا 64 وظیفه مستقیم و غیرمستقیم بر عهده دادستانی قرار گرفته است.

اعتمادآنلاین| حجت‌الاسلام منتظری گفت: در سند تحولی که توسط ریاست قوه قضاییه ابلاغ گردیده، دادستانی کل و دادستان‌ها بیشترین وظایف و مسئولیت‌ها را دارند به طوری که 33 تکلیف مستقیم برای دادستانی کل و 31 تکلیف به صورت موردی و به عنوان همکار به این مرجع محول شده است که جمعا 64 وظیفه مستقیم و غیرمستقیم برعهده دادستانی قرار گرفته است.

 

محمدجعفر منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان مرکز استان فارس، اظهار کرد: خوشبختانه در دوره تحول بر این مسئله بسیار تأکید شده است و تمامی اقدامات و فعالیت‌ها با یک برنامه‌ریزی خوب در حال اجرا هستند.

 

دادستان کل کشور به سند تحول قضایی هم اشاره کرد و گفت: در سند تحولی که توسط ریاست قوه قضاییه ابلاغ گردیده، دادستانی کل و دادستان‌ها بیشترین وظایف و مسئولیت‌ها را دارند به طوری که 33 تکلیف مستقیم برای دادستانی کل و 31 تکلیف به صورت موردی و به عنوان همکار به این مرجع محول شده است که جمعا 64 وظیفه مستقیم و غیرمستقیم برعهده دادستانی قرار گرفته است.

 

وی افزود: همه ما چه در دادستانی کل و چه در تمامی دادسرا‌ها وظیفه داریم سند تحول را به نحو احسن عملیاتی کنیم و با تمام توان در اجرای آن کوشا باشیم. اگرچه در برخی حوزه‌ها نیازمند ملزومات، امکانات و بستر‌هایی هستیم؛ اما کار جهادی اقتضا می‌کند با همین سرمایه‌های موجود کار‌ها را پیش ببریم تا سند تحول به بهترین شکل پیاده گردد.

 

منتظری گفت: در مواردی که برای اجرای این سند نیازمند قانون هم باشیم اقدامات لازم صورت خواهد گرفت و حتما پیگیر دیگر ملزومات خواهیم بود.

 

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان جدید مرکز استان فارس و سایر همکاران قضایی تصریح کرد: اولین تأکید ما به همه و دادستان جدید استان فارس این است که بدانیم همه ما باید صادقانه خدمتگزار مردم باشیم، تکریم ارباب رجوع اولویت اول برای همه کارکنان قضایی خصوصا دادستان‌ها است، چون دادسرا اولین پیشخوان مراجعه به دستگاه قضایی است و تکریم ارباب رجوع باید در همین ابتدا به بهترین شکل انجام شود.

 

وی گفت: نظارت مستمر و مدیریت شده بر دادسرا‌های استان از دیگر وظایف دادستان‌های مراکز استان‌ها است و دادستان جدید باید نظارت مستمر و عملی و واقعی بر عملکرد آن‌ها داشته باشد.

 

منتظری موضوع حقوق عامه را هم مورد تأکید قرار داد و گفت: مسئله بعدی اهتمام ویژه همه، خصوصا دادستان‌ها برای صیانت از حقوق عامه است که دامنه بسیار وسیعی دارد. خوشبختانه گام‌های خوبی در استان فارس در این زمینه برداشته شده، اما با توجه به گستردگی این حوزه نیازمند تلاش‌های بیشتر هستیم.

 

دادستان کل کشور گفت: نظارت جدی بر زندان و زندانیان و استقرار ناظر در زندان‌ها مورد دیگری است که دادستان جدید استان فارس موظف به اجرای آن است. ما بر اساس قانون موظف هستیم حقوق زندانیان را رعایت کنیم که این امر مستلزم نظارت دائم بر زندانیان از طریق استقرار ناظر در زندان‌ها و پیگیری احوالات زندانیان به صورت روزانه است.

 

وی افزود: مسئله دیگری که به صورت یک سیاست کلی در دستگاه قضایی دنبال می‌شود این است که از بازداشت‌های غیرضرور پرهیز شود.

 

منتظری به موضوع صلح و سازش بین مردم تاکید کرد و گفت: باید سعی کنیم دعاوی و اختلافات مردم را با صلح و سازش به انجام برسانیم. خوشبختانه قانون شورای حل اختلاف مراحل نهایی خود را گذرانده و به زودی ابلاغ خواهد شد. قانون جامع و خوبی است و می‌تواند از ورود بسیاری از دعاوی به دستگاه قضایی جلوگیری کند.

 

دادستان کل کشور افزود: درخصوص صلح و سازش همه دستگاه‌ها باید کمک کنند تا این موضوع به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود، حتی دستگاه‌های اجرایی هم باید همکاری کنند تا بسیاری از اختلافات قبل از ورود به دستگاه قضایی در شورا‌ها حل و فصل شود.

 

وی به شرایط اقتصادی کشور هم اشاره کرد و گفت: اکنون در جنگ اقتصادی هستیم و به دلیل این جنگ نابرابر و تحریم‌های ظالمانه مردم دچار سختی معیشت شده‌اند، لذا باید با یک وحدت و همدلی و هم‌افزایی بین قوا آثار این تحریم‌ها و جنگ اقتصادی را به حداقل برسانیم. اگر چه در حوزه اقتصاد قوه قضاییه اختیار و ابزاری ندارد؛ اما با دستور مقام معظم رهبری با تمام توان به میدان آمده است تا کمک حال اقتصاد کشور باشد که خوشبختانه آثار برخی از این اقدامات در استان فارس در ابتدای جلسه گزارش شد.

 

وی گفت: مسئله دیگر تامین امنیت مردم و جامعه است و باید برای این مسئله اهتمام کافی صورت گیرد که ازجمله آن برخورد قاطع با مخلان امنیت مردم در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و اراذل و اوباش است لذا تاکید به همه دادستان‌ها این است که درباره تامین امنیت مردم با تمام توان به میدان بیایند.

 

دادستان کل کشور گفت: مسئله دیگر این است که باید همه دستگاه‌ها به میدان بیایند تا بازاجتماعی کردن زندانیان به بهترین شکل صورت گیرد.

 

وی تاکید کرد: خوشبختانه مردم و تمامی دستگاه‌ها در شرایط کرونا به میدان مبارزه با این ویروس آمده‌اند و ما هم باید کمک کنیم که ویروس‌های اخلاقی جامعه که سلامت جامعه را هدف قرار داده‌اند از بین برود.

 

منتظری در بخش پایانی سخنان خود بر تقویت نفس تاکید کرد و گفت: ما جامعه قضات و دستگاه قضایی قبل از اینکه بخواهیم با فساد بیرونی مبارزه کنیم باید با هوی و هوس درونی خود مقابله کنیم. با تقوی و تهذیب نفس ایمان خود را تقویت کنیم تا خدای ناکرده دچار انحراف و سستی در ایمان نگردیم و پس از آن است که می‌توانیم با قدرت و صلابت به مبارزه با فساد بپردازیم.

 

دادستان کل کشور در پایان از خدمات و تلاش‌های حیدر آسیابی دادستان سابق مرکز استان فارس قدردانی کرده و برای سید مصطفی بحرینی دادستان جدید مرکز این استان آرزوی موفقیت کرد.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها