4/20/2021
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
قاچاق بودن 3 تا 4 درصد لوازم یدکی خودرو در بازار
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو تهران خبر داد:

قاچاق بودن 3 تا 4 درصد لوازم یدکی خودرو در بازار

 عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران معتقد است که بین سه تا چهار درصد لوازم یدکی موجود در بازار قاچاق است و جنس قاچاق متفاوت از اجناس تقلبی و بی‌کیفیت باید بررسی شود.

اعتمادآنلاین| «سید مهدی کاظمی» افزود: آنچه در بیان مطالب از سوی برخی مسوولان استنباط شده و آمار قاچاق در این حوزه را کمی بالا نشان می‌دهد، تفاوت قائل نشدن بین کالاهای قاچاق، بی کیفیت و تقلبی است.

 

وی با بیان اینکه در صنف لوازم یدکی خودرو قاچاقچی نداریم، خاطرنشان‌کرد: بین دو تا سه درصد قطعات موجود در بازار تقلبی و حدود 20 درصد نیز قطعات بی‌کیفیت است.

 

کاظمی تاکید کرد:‌ همین اندک لوازم قاچاق موجود در بازار نیز در صورت برقراری تسهیلات بیشتری از سوی گمرکات و رسوب کمتر کالاها، کاهش خواهد یافت.

 

وی ادامه‌داد: ‌از آنجایی که در زمان واردات غیرقانونی افراد سریعتر به پول خود می‌رسند، برخی نسبت به واردات قاچاق مبادرت می‌کنند، اما باید در نظر داشت هزینه قاچاق لوازم یدکی به مراتب بیشتر از هزینه‌های گمرکی است.

 

این مقام صنفی با اشاره به وجود بیش از 120 هزار واحد صنفی فعال در عرصه لوازم یدکی در کشور که بیش از 10 هزار مورد آنها (به‌ جز ری، تجریش و اسلامشهر) در تهران مستقرند، یادآور شد: کنترل همه این واحدها دشوار است و شاید در این بین برخی به سوء استفاده نیز بپردازند، اما عمده قاچاق از سوی واحدهای خارج از این اتحادیه وارد می‌شود.

 

مسوول رسیدگی به شکایات اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران تصریح‌کرد: در ماه‌های گذشته بیشترین شکایت واصله به این اتحادیه در خصوص بی‌کیفیت بودن تسمه تایم و پس از آن دیسک و صفحه کلاچ و سوزن انژکتور بوده است.

 

کشفیات قاچاق در حوزه لوازم یدکی خودرو در سال 97 به یک‌هزار و 635 میلیارد ریال و سال گذشته چهار هزار و 311 میلیارد ریال بوده است که رشد 63 درصدی نشان می‌دهد.

 

پیشتر مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا و ارز، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف یک‌هزار و 639 میلیارد ریال لوازم یدکی قاچاق خودرو از ابتدای امسال تا پایان مردادماه خبر داده بود.

 

«امیرمحمد پرهام‌فر» افزود:‌ کشفیات قاچاق در حوزه لوازم یدکی خودرو در سال 97 به میزان یک‌هزار و 635 میلیارد ریال و سال گذشته چهار هزار و 311 میلیارد ریال بود که رشد 63 درصدی را نشان می‌دهد.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها