4/16/2021
جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
درخواست گوترش از ایران و آمریکا برای خروج از بن‌بست برجام

درخواست گوترش از ایران و آمریکا برای خروج از بن‌بست برجام

دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خواست تا برای خروج از بن‌بست فعلی درخصوص توافق هسته‌ای (برجام) همکاری کنند اما همزمان اذعان کرد که انتظار «نتیجه سریعی» برای این درخواست ندارد.

اعتمادآنلاین| آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خواست تا برای خروج از بن‌بست فعلی درخصوص توافق هسته‌ای (برجام) همکاری کنند اما همزمان اذعان کرد که انتظار «نتیجه سریعی» برای این درخواست ندارد.

 

گوترش شامگاه پنجشنبه در جریان یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سوالی درخصوص امکان میانجیگری او برای خروج از بن‌بست برجام، گفت که کارهای زیادی برای انجام وجود دارد اما « انتظار حل فوری » را ندارم.

 

دولت جدید آمریکا به رهبری جوبایدن آمادگی خود را برای مشارکت مجدد در توافق‌نامه هسته‌ای که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد، اعلام کرده اما خواستار شده است که ایران ابتدا باید به تعهدات خود بازگردد.

 

در مقابل جمهوری اسلامی ایران هم تاکید کرده است که ابتدا آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد و به تعهدات خود احترام بگذارد و به آنها پایبند باشد.

 

گوترش بدون اینکه به احتمال میانجیگری پاسخ دهد، افزود: معتقدم همه کسانی که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مشارکت کرده اند و سایر طرف‌های مربوطه باید با هم همکاری کنند تا عدم اطمینان را کاهش دهند و با مشکلات و موانع روبه رو شوند.

 

وی گفت: موضوع مربوط به اطمینان از این است که همه چیز به تدریج به سمت شرایطی پیش رود که بتوانیم به توافق لازم برای صلح و ثبات در خلیج فارس و همه جهان برسیم.

 

دبیرکل سازمان ملل با این ادعا که « هدف توافق هسته ای امضا شده در سال 2015 جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود»، آن را یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک و یک عنصر اساسی برای صلح و ثبات در خلیج فارس دانست و افزود: متاسفیم که این توافق نامه در موضع تردید قرار گرفته است.

 

گوترش تاکید کرد: روشن است که مشکلات، موانع و پیچیدگی‌های فزاینده ای وجود دارد زیرا آمریکا (از توافقنامه) خارج شد و اقدامات اضافی (تحریم‌ها) را انجام داد و ایران هم متعاقبا برخی اقدامات را برای توسعه توانایی‌های هسته‌ای خود انجام داد.

 

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که برنامه هسته ای ایران برای اهداف مسالمت آمیز است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بارها مسالمت آمیز بودن آن را تایید کرده است.

 

ایران همچنین خاطرنشان کرده است که گام اول را باید آمریکا بردارد و در صورتی که همه تحریم‌ها برداشته شود تهران هم آماده است به تعهدات خود بازگردد.

 

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم دیروز در حساب کاربری توییتر خود با اشاره به واقعیت‌های برجامی خطاب به آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا نوشت: ایالات متحده برجام را نقض کرد، انتقال مواد غذایی و دارو را برای ایرانی‌ها مسدود کرد و پایبندان به قطعنامه 2231 شورای امنیت را مورد تنبیه قرار داد.

 

وی خاطرنشان کرد: اما ایران در مقابل و در طول مدت این افتضاح کریه به برجام پایبند ماند و تنها تدابیر جبرانی از قبل پیش‌بینی‌شده را اتخاذ کرد.

 

ظریف با طرح این پرسش که حالا چه کسی باید گام نخست را بردارد، خطاب به بلینکن یادآور شد: هرگز شکست حداکثری ترامپ را از یاد نبرید.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها